Tudnak róla. Emil Hurezeanu külügyminiszter szerint vizsgálják a román diplomata bántalmazásának körülményeit
Fotó: Román külügyminisztérium
Brutálisan megvertek oroszországi hivatalos útja során egy, az Európai Uniót képviselő román diplomatát. Egy női tisztségviselőről van szó – derül ki a der Spiegel című német kiadvány kedden megjelent cikkéből.
2025. június 18., 14:382025. június 18., 14:38
Emil Hurezeanu román külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján megerősítette a diplomata megveréséról szóló hírt.
„Kezdettől fogva tudtuk, hogy mi történt. Tájékoztattak az incidensről. Ismerjük a diplomata személyazonosságát. Május végén történt, elhagyta Oroszországot, teljes biztonságban és teljes egészségben van Brüsszelben, és az EU szakszolgálatai elvégzik a munkájukat, beleértve a vizsgálatot és a következtetéseket. Tájékoztattuk a saját romániai nyomozó szolgálatainkat is” – mondta Hurezeanu.
A Spiegel által idézett uniós diplomáciai források szerint az üzleti úton lévő uniós alkalmazott május 26-án reggel 7 óra körül sétálni akart Vlagyivosztokban.
A Der Spiegel diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írja, hogy nem tudni biztosan, hogy a támadók az orosz belföldi hírszerzés (FSZB) munkatársai voltak-e, de erős a gyanú.
E gyanúkról Hureazeanu azt mondta, hogy „ezek a Der Spiegel riporterének feltételezései”, de kivizsgálják az értesülést, a következtetésekről azonban csak azon illetékes uniós intézmények kapnak tájékoztatást, ahol a román diplomata dolgozik.
A német kiadvány szerint ez volt a helyzet Vlagyivosztokban is.
Egy nyugati ország diplomatájának fizikai bántalmazása eszkalációnak számít. A diplomáciai képviseletek tagjai a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény értelmében különleges védelmet élveznek a fogadó országban.
A Spiegel kérdésére az Európai Bizottság szóvivője csak annyit mondott, hogy elítéli az uniós diplomaták elleni erőszakot.
„Bekérettük az oroszok belgiumi képviselőjét, hogy tisztázzuk a helyzetet” – mondta.
A személyzet biztonsága a legfontosabb, és „továbbra is felülvizsgáljuk diplomáciai személyzetünk védelmét” – tette hozzá.
Több mint nyolcvan magyar és negyven román állampolgárnak sikerült elhagynia kedden Izraelt a hivatalos tájékoztatás szerint.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megszakította kanadai látogatását, és kedden visszatért Kijevbe, miközben a G7-tárgyalások még folytak.
A hatodik napjába lépett szerdán az Izrael és Irán közötti konfliktus, a két ország szerdára virradóra is rakétákkal támadta egymást.
A közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt szeptember 15-ig nem indít járatokat Tel-Avivba és Ammánba a Wizz Air.
Bár a térképre nézve Izrael eltörpül Irán mellett – egy 9,7 milliós ország áll szemben egy mintegy 90 millióssal –, előbbi jelentős hadereje és korszerű fegyverei miatt képes volt látványosan megalázni a perzsa államot.
Donald Trump amerikai elnök kijelentette: nem tűzszünetet akar az Izrael és Irán közötti konfliktusban, hanem annál többet.
Elutasította az olasz legfelsőbb bíróság a szökésben levő Ionel Arsene volt Neamţ megyei tanácselnök kiadatását a román hatóságoknak. Az ítélet jogerős.
Jelentős, több mint 610 millió forintos összeggel segíti a székelyföldi árvízkárosultakat Magyarország – jelentette be kedden a magyar kormányfő.
Öten könnyebben megsebesültek a kedd reggeli iráni rakétatámadásban Izraelben – jelentette a helyi mentőszolgálat.
Az orosz erők több frontvonalon is fokozták az offenzív műveleteket – közölte Viktor Tregubov, az ukrajnai Horticja hadseregcsoport szóvivője hétfőn.
szóljon hozzá!