Magyarokkal példálózó románok – Az elemző szerint Románia biztonságpolitikai számítások miatt óvatos Ukrajnával szemben

A kijevi törvényhozás ontja a nemzeti kisebbségek számára hátrányos jogszabályokat •  Fotó: Neweasterneurope. eu

A kijevi törvényhozás ontja a nemzeti kisebbségek számára hátrányos jogszabályokat

Fotó: Neweasterneurope. eu

Pozitív példaként emlegetik a kárpátaljai magyarok erőteljes magyarországi támogatását az ukrajnai románok, akik úgy érzik, Bukarest elfelejtette őket. A szakértő szerint Románia biztonságpolitikai számítások miatt óvatos Kijevvel kapcsolatban.

Pataky István

2022. január 17., 13:122022. január 17., 13:12

Arra panaszkodnak az ukrajnai románok, hogy anyaországuk, Románia nem foglalkozik velük, miközben az ukrán vezetés a 2017-ben született oktatási törvénnyel ellehetetlenítette a nemzeti kisebbségek anyanyelvi oktatását.

A Libertatea bukaresti portálnak nyilatkozó románok pozitív, követendő példaként emlegetik a magyar kormányt,

amely határozott diplomáciai lépéseket tesz a jogfosztások ­miatt, és anyagilag támogatja a kárpátaljai magyarokat. Mint a lap megjegyzi, a bukaresti külügyminisztérium is bírálta a diszkriminatív ukrán oktatási jogszabályt, de jóval diplomatikusabb formában.

Ezzel szemben Magyarország blokkolja az Ukrajna NATO-tagságáról szóló tárgyalásokat a kisebbségi jogok megsértése miatt. A 2017-ben jóváhagyott új ukrán oktatási törvény kimondja: az iskolákban a 2022/23-as tanévtől államnyelven kell oktatni.

A jogszabály így a nemzeti kisebbségeket, többek között a 150 ezres kárpátaljai magyarságot megfosztja attól az alapvető jogától, hogy anyanyelvén részesüljön oktatásban.

„Románia elfelejtett minket” – jelentette ki Elena Nandriş, aki évekig volt egy Csernyivci melletti község, Mahala polgármestere. Ukrajna délnyugati, déli részén és Kárpátalján közel félmilliónyi román ajkú ember él, egy részük moldovai­nak vallja magát.

Radu Emanoil Pătrăşescu ciudei iskolaigazgató elkeserítőnek tartja az új tanévtől kezdődő helyzetet, ősztől ugyanis már a módosított jogszabály szerint oktatnak, ami azt jelenti, hogy az ötödik osztálytól nincs lehetőség anyanyelvi tanulásra az Ukrajnában élő kisebbségek számára.

Idézet
Még reménykedünk. Bízunk egy konkrét, kemény, tiszteletet parancsoló fellépésre a mi történelmi hazánktól, az elnöktől”

 – fogalmazott Pătrăşescu. Szerinte a román gyerekek köré­ben drámai módon felgyorsulhat az anyanyelv ismeretének romlása, s ezáltal az asszimiláció.

Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője megkeresésünkre elmondta, bár Ukrajnának az 1991-es függetlensége óta feszültségekkel terhes a viszonya Romániával, a román–ukrán kapcsolatok a 2014-es krími orosz intervenció után javultak, jelenleg komoly biztonságpolitikai együttműködés van a két ország között.

Ennek keretében évente rendezik meg a zömében román és ukrán részvételű Black Sea Shield tengeri hadgyakorlatot, romániai szakemberek adnak tanácsot a donbaszi konfliktusban, valamint a kijevi kormányzat kibervédelmében. Barabás T. János emlékeztetett:

az Ukrajnai Románok Nemzeti Tanácsa többször levélben is beszámolt a bukaresti kormánynak a románságot ért sérelmekről.

A szervezet értetlenségének adott hangot a Románia által biztosított oktatási támogatás eltörlése miatt is. „Bukarest mintha beletörődött volna az ukrajnai román közösség eltűnésébe, eszerint fontosabb a „regionális biztonsági vezető hatalom” státus amerikai segítséggel való elérése és ezáltal a Moldovai Köztársaság bekebelezése” – fogalmazott a Románia-szakértő.

Szerinte a két ország közötti problémák eltussolása azzal magyarázható, hogy Bukarest és Kijev is az orosz befolyás miatti aggódik.

„A kétoldalú kapcsolatok ki nem tárgyalt problémái, a mindkét oldalon fellelhető merev nacionalista hozzáállás miatt nem várható előrelépés az ukrán–román kapcsolatokban, de a biztonságpolitika miatt visszarendeződés sem valószínű” – tette hozzá Barabás T. János.

Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke korábban a Krónikának azt mondta, volt és van is együttműködés a közös hajóban evező ukrajnai magyar, illetve román kisebbség képviselői között.

Idézet
A románok is próbálják oktatási rendszerüket megőrizni, gyakran együtt voltunk különböző európai szerveknél, egyeztetni szoktuk a nyelvi jogok megőrzésével kapcsolatos stratégiánkat”

 – fogalmazott a KMKSZ vezetője.

korábban írtuk

Ukrán össztűz a kárpátaljai magyarokra: Brenzovics László KMKSZ-elnök szerint a helyzet a kisebbségi jogok törékenységét jelzi
Ukrán össztűz a kárpátaljai magyarokra: Brenzovics László KMKSZ-elnök szerint a helyzet a kisebbségi jogok törékenységét jelzi

Ha Ukrajnában fel lehet számolni a kisebbségek szerzett jogait, akkor azt bármelyik térségbeli országban is meg lehet tenni – figyelmeztet Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke. A politikus Volodimir Zelenszkij elnökségéről, a nyelvi jogok teljes felszámolásáról, az anyanyelvi oktatás ellehetetlenít&am

Hatályosak a nyelvtörvény sajtóra vonatkozó rendelkezései

Közben életbe léptek vasárnap az ukrán nyelvtörvény nyomtatott sajtóra vonatkozó rendelkezései – adta hírül az MTI. Mostantól a nem ukrán nyelven megjelenő országos terjesztésű napilapoknak és egyéb újságoknak vagy át kell térniük az ukrán nyelvre, vagy ugyanolyan példányszámban és tartalommal, egy időben meg kell jelenniük ukrán nyelvű változatban is.

Ez alól egyelőre kivételek a csak egy megyén belül terjesztett kiadványok, amelyek az átállásra 2024 júliusáig kaptak haladékot. Az Ukrajinszka Pravda hírportál hozzáfűzte, a törvény erre vonatkozó cikkelye elsősorban az orosz nyelvű sajtót érinti.

Nem terjed ki ugyanis a krími tatár nyelven és más, Ukrajnában őshonosnak minősített népek nyelvein, valamint az angolul és az Európai Unió más hivatalos nyelvein megjelenő nyomtatott sajtótermékekre, köztük a magyar nyelven megjelenőkre sem.

Az ukrán állami vezetésben azután kezdték aktívabban védelmezni az ukrán nyelvet, hogy Oroszország az Ukrajnában élő orosz ajkú lakosság védelmére hivatkozva 2014-ben önkényesen magához csatolta a Krím félszigetet, és fegyveres konfliktust szított a Donyec-medencében.

A parlament 2019-ben fogadta el az ukrán mint államnyelv működéséről szóló jogszabályt – közismertebb nevén a nyelvtörvényt –, amely ellen mások mellett hevesen tiltakoztak a kárpátaljai magyar szervezetek is, mert szerintük felszámolja a kisebbségek valamennyi, korábban szerzett nyelvi jogát.

A törvény ugyanis a magánbeszélgetéseket és a vallási szertartásokat kivéve gyakorlatilag mindenhol kötelezővé teszi az ukrán nyelv használatát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 07., szerda

Fekete füst szállt fel a konklávé első napján, egyelőre nincs új pápa

22 óra után nem sokkal fekete füst szállt fel a Vatikánban található Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy az első szavazási forduló során nem választottak új pápát.

Fekete füst szállt fel a konklávé első napján, egyelőre nincs új pápa
2025. május 07., szerda

Magyargyalázó akciót hajtott végre egy Timok-völgyi román férfi Belgrádban

Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.

Magyargyalázó akciót hajtott végre egy Timok-völgyi román férfi Belgrádban
2025. május 07., szerda

Homília a konklávé előtt: „olyan pápát válasszanak, akire ma Krisztus egyházának és az emberiségnek szüksége van“

Százharminchárom választó bíboros és több idősebb kardinális jelenlétében kezdődött szerdán délelőtt a Szent Péter bazilikában a római pápa megválasztásáért tartott szentmise.

Homília a konklávé előtt: „olyan pápát válasszanak, akire ma Krisztus egyházának és az emberiségnek szüksége van“
2025. május 07., szerda

Célegyenesben a román–magyar területi társulás bejegyzése

Amint a romániai települések képviselő-testületei is megszavazzák a román–magyar kistérség alapító okmányait, csak a két ország külügyminisztériumainak jóváhagyása szükséges, hogy a határ menti régió közös fejlesztési szervezete megkezdhesse működését.

Célegyenesben a román–magyar területi társulás bejegyzése
2025. május 07., szerda

Ursula von der Leyen: fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az EU-hoz

Fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, mert a csatlakozás a legerősebb biztonsági garancia – jelentette ki Ursula von der Leyen szerdán Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke Ukrajna további támogatását is hangsúlyozta.

Ursula von der Leyen: fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az EU-hoz
2025. május 07., szerda

Bukarest Putyinnak: nem Románia fenyegeti a térség biztonságát, hanem Oroszország

Kiverte a biztosítékot BukarestbenVlagyimir Putyin orosz elnök egyik korábbi nyilatkozatának moszkvai felmelegítése, amelyben arról beszélt, hogy a NATO-rakétatámaszpont miatt Románia hozzájárult a térséget érő biztonsági fenyegetések növeléséhez.

Bukarest Putyinnak: nem Románia fenyegeti a térség biztonságát, hanem Oroszország
2025. május 07., szerda

Meloni nyilvánosan nem, csak magánüzenetben gratulált Simionnak

Bár egy pártcsaládba tartoznak, Giorgia Meloni olasz kormányfő nem gratulált nyilvánosan a George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőjobboldal álalmfőjelöltjének első fordulós győzelme után

Meloni nyilvánosan nem, csak magánüzenetben gratulált Simionnak
2025. május 07., szerda

Beszólt Washingtonnak az új kancellár: maradjon távol Németország belpolitikájától

Friedrich Merz, Németország új kancellárja egy kedd esti interjúban arra intette az amerikai kormányzatot, hogy „maradjon távol” országa belpolitikájától.

Beszólt Washingtonnak az új kancellár: maradjon távol Németország belpolitikájától
2025. május 07., szerda

Gáza: elutasítja a tárgyalásokat a Hamász, iskolát talált el az izraeli hadsereg

A Hamász egyik magas rangú tisztségviselője kijelentette, hogy a terrorszervezet nem érdekelt a további tárgyalásokban egy új gázai tűzszüneti és túszszabadítási megállapodásról, miközben Izrael folytatja „kiéheztető háborúját”.

Gáza: elutasítja a tárgyalásokat a Hamász, iskolát talált el az izraeli hadsereg
2025. május 07., szerda

Trump: ha nem rúgják ki Oroszországot a G8-csoportból, ma nem lenne háború Ukrajnában

Donald Trump amerikai elnök Oroszország ukrajnai invázióját annak tulajdonította, hogy Oroszországot kizárták a Nyolcak csoportjából (G8), amely ma már a Hetek csoportjaként (G7) ismert.

Trump: ha nem rúgják ki Oroszországot a G8-csoportból, ma nem lenne háború Ukrajnában