Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg
A közel-keleti konfliktus eszkalációja óta összesen 472 izraeli katona vesztette életét – áll az izraeli hadsereg (IDF) szombati közleményében. A Gázai övetezetben közben tarthatatlan állapotok uralkodnak, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint tízpercenként hal meg egy gyerek. Irán népirtással vádolja Izraelt.
2023. december 23., 17:322023. december 23., 17:32
2023. december 23., 17:452023. december 23., 17:45
Szombaton hajnalban egy 19 éves izraeli őrmester vesztette életét, amikor az Irán-barát libanoni Hezbollah síita fegyveres szervezet ágyúkkal lőtt Libabon felől. Az izraeli hadsereg szombati közleménye szerint eddig 472 izraeli katona vesztette életét a gázai fegyveres konfliktusban.
Több tucat ember, köztük gyerekek is meghaltak, amikor péntek éjszaka Izrael tüzérségi és rakétatámadást hajtott végre a Gázai övezetben lévő Dzsabalija menekülttábor ellen. A támadás során számos lakóépület is találatot kapott. Helyiek elmondása szerint a tűz alatt álló mentők és mantőalakulatok nem tudtak időben segítséget nyújtani a sebesülteknek.
A szervezet szerint a térségben élő kisgyermekek több mint a 80 százaléka nem jut elegendő élelmiszerhez, a kórházak több mint a kétharmada már nem működik az üzemanyag, a víz és létfontosságú gyógyszerek hiánya miatt, vagy azért, mert súlyos károkat szenvedtek el a támadások következtében.
Október végén az UNICEF arról számolt be, hogy naponta több mint 400 gyermek hal vagy sebesül meg az izraeli hadsereg által intenzíven lőtt Gázai övezetben. Az ENSZ egy másik intézménye, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a Gázai övezetben átlagosan 10 percenként hal meg egy gyerek.
Szombaton, Teheránban nemzetközi konferenciát tartottak Palesztináról, ahol Irán azonnali tűzszünetre szólított fel. „A nemzetközi közösségnek szavatolnia kell a háború és a népirtás azonnali leállítását Gázában” – hangsúlyozta Nasszer Kanaáni külügyi szóvivő.
Szavai szerint a túlnyomórészt muszlim országok képviselőinek részvételével zajló egynapos konferencia célja, hogy a nemzetközi figyelmet a palesztinok szenvedéseire irányítsa, valamint Izraelt és az Egyesült Államokat arra késztesse, hogy gondolják át a konfliktussal kapcsolatos stratégiájukat.
Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetője szombaton azzal vádolta az Egyesült Államokat és a Nyugatot, hogy támogatja a gázai konfliktusban elkövetett „izraeli háborús bűnöket és a palesztinokkal szembeni népirtást”.
Szombaton telefon megbeszélést folytatott Ebrahim Raiszi iráni és Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök a Gázai övezetben történt legutóbbi eseményekről és a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok rendezéséről. Az iráni állami televízió szerint Raiszi közölte: Irán kész minden tőle telhetőt megtenni a palesztinokkal szembeni „népirtás” megállításért és segélyeket küldeni a palesztinoknak.
Az utóbbi hetekben egyre több támadás éri az izraeli kereskedelmi hajókat. Szombaton egy pilóta nélküli légi jármű csapódott be egy izraeli kötődésű kereskedelmi hajó fedélzetébe az Arab-tengeren, India nyugati partjainál, a támadás tüzet okozott – közölte szombaton az Ambrey nevű, hajózási biztonsággal foglalkozó brit magáncég.
Az incidens az indiai Veravaltól 200 kilométerre délnyugatra történt.
Az elmúlt időszakban az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók több rakéta- és dróntámadást hajtottak végre Vörös-tengeren haladó, izraeli kötődésű vagy oda tartó hajók ellen, amit azzal indokoltak, hogy ezzel a palesztinok ügyét támogatják, tájékoztat a Hiradó.hu.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
1 hozzászólás