Fotó: Izraeli Védelmi Erők
Miközben az izraeli hadsereg szombaton hajnalban Rafah városának környékét lőtte, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök utasította a hadsereget (IDF), hogy a Hamász legyőzésével párhuzamosan tervezze meg a „lakosság evakuálását” a Gázai övezet déli részén fekvő városból – közölte a miniszterelnöki hivatal pénteken.
Az ENSZ szerint több mint 1,3 millió ember él Rafahban, többségük Gáza más részeiből menekült oda.
Netanjahu csütörtökön azt mondta, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) „hamarosan bevonulnak Rafahba, a Hamász utolsó bástyájába”.
Az izraeli miniszterelnöki hivatal pénteken kiadott közleményében azt írta, hogy
„Másrészt világos, hogy egy nagyszabású hadművelet Rafahban megköveteli a civil lakosság evakuálását a harci övezetekből” – tették hozzá. „Ezért a miniszterelnök utasította az IDF-et és a védelmi intézményeket, hogy terjesszenek a kabinet elé egy kettős tervet mind a lakosság evakuálására, mind a zászlóaljak feloszlatására vonatkozóan”.
Az ENSZ „rendkívül aggódik a rafahi civilek sorsa miatt” – mondta pénteken Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő.
Dujarric a napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az embereket meg kell védeni, de hozzátette, hogy az ENSZ „nem akar semmilyen erőszakos tömeges kitelepítést, az emberek tömeges kitelepítését, ami definíció szerint akaratuk ellenére történik”.
Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius főnöke pénteken szintén nyilatkozatot adott ki, amelyben a civilek védelmét sürgette.
– mondta Griffiths. „A civileket meg kell védeni, és alapvető szükségleteiket, beleértve a menedéket, az élelmet és az egészségügyet, ki kell elégíteni” – tette hozzá.
Griffiths hozzátette, hogy Rafah több mint 1 millió fős lakossága elképzelhetetlen szenvedést élt át, és hónapok óta mozgásban van.
A Human Rights Watch (HRW) is figyelmeztetett a Rafahban lakóhelyüket elhagyni kényszerülő palesztinok erőszakos evakuálásának következményeire, miután Izrael katonai eszkalációt tervez a Gázai övezet déli részén fekvő városban.
– mondta Nadia Hardman, a HRW menekült- és migránsjogi kutatója. „Gázában nincs hová biztonságosan menekülni. A nemzetközi közösségnek lépéseket kellene tennie a további atrocitások megakadályozása érdekében” - mondta.
A HRW szerint az izraeli hadseregnek kötelessége megvédeni a civileket, akár evakuálják őket, akár nem.
„Azokat a civileket, akik a figyelmeztetések nyomán nem menekülnek el, a nemzetközi humanitárius jog továbbra is teljes mértékben védi” – figyelmeztetett a HRW. „Sok civil lehet, hogy egészségi okokból, fogyatékosságból, félelemből vagy más okból nem tud távozni, és nem tudja megfogadni az evakuálásra vonatkozó figyelmeztetést” – hangsúlyozták.
A Ciszjordánia civil kormányzását végző Palesztin Hatóság vezetőjének hivatala hangsúlyozta: mind az izraeli, mind az amerikai kormányt felelősnek fogja tartani a terv megvalósulásának következményeiért.
A palesztin elnökség felhívta az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) figyelmét arra, hogy Izrael eme terve „fenyegeti a békét és a biztonságot a régióban, illetve globálisan is”. „Ez minden határon túlmegy” – tette hozzá.
A városban a Gázai övezet más térségeiből a harcok elől elmenekült palesztinok százezrei kerestek menedéket.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
Nukleáris csapás lehetőségét lebegtette meg Oroszország: az orosz nukleáris doktrína módosításait kidolgozták és szükség szerint ültetik gyakorlatba – közölte kedden a Kreml.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
szóljon hozzá!