Kötelező sorkatonaság: lazán erőltetik az angyalbőrt Nyugat-Európában, Románia önkénteseket és tartalékosokat akar

Romániában hivatásos katonának jelentkező önkéntesekkel erősítenének, és ütőképes operatív tartalékállományt hoznának létre •  Fotó: Barabás Ákos

Romániában hivatásos katonának jelentkező önkéntesekkel erősítenének, és ütőképes operatív tartalékállományt hoznának létre

Fotó: Barabás Ákos

Lettország jövőre visszaállítja a kötelező sorkatonai szolgálatot – döntött a rigai parlament. A lépést az ukrajnai orosz invázióval magyarázzák az agresszorral szomszédos kis balti államban. A háború egész Európában a közbeszéd kiemelt témájává emelte a lakosság katonai kiképzésének, besorozásának esetleges erőltetését, ám egyelőre úgy tűnik, a nyugati államok nem akarják ténylegesen felvállalni a rendkívül megosztó intézkedést. Pedig számos uniós és európai NATO-tagországban jelenleg is előírt a sorkatonai szolgálat valamilyen formája. Romániában és Magyarországon nincs ilyen, és jelen állás szerint nem is lesz: a közelmúltban csak cáfolatokat hallhattunk.

Páva Adorján

2023. április 07., 18:212023. április 07., 18:21

A lett parlament szerdán fogadta el a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításához szükséges törvénymódosításokat. Ezek értelmében 2023 közepén – először csak önkéntes alapon – fokozatosan újra bevezetik a sorkatonai szolgálatot, amely 2024-től válik kötelezővé. Lettországban 2007-ben törölték el a kötelező szolgálatot, és ezután a lett fegyveres erőket hivatásos hadsereggé alakították át, amelyet önkéntesek egészítenek ki.

Lettországnak közös határszakaszai vannak Oroszországgal és Fehéroroszországgal is, utóbbi Moszkva katonai szövetségese az ukrajnai háborúban. „Ukrajna brutális és nagyméretű orosz megtámadása óta új geopolitikai valóságban élünk” – szögezte le Inara Murniece lett védelmi miniszter. A kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítása „Lettország válasza a térségben kialakult új biztonsági helyzetre” – fogalmazott a miniszter.

A kötelező sorozás a 18 és 27 év közötti lett férfiakat érinti, míg a lett nők önkéntesként jelentkezhetnek a 11 hónapos katonai kiképzésre.

Azok a lett férfiak, akik vallási vagy lelkiismereti okok miatt visszautasítják a kötelező sorkatonai szolgálatot, helyette közösségi munkát végezhetnek a lett védelmi minisztérium által felügyelt létesítmények egyikében.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Az „önkéntes kötelezettség” paradoxona

Utóbbi lehetőség fontos adalék, hiszen – bár nem lehet teljesen megkerülni a szolgálatot – gyakorlatilag nem muszáj fegyvert ragadni. Hasonló módon járnak el számos más nyugati országban is, ahol jelenlegi is létezik törvényben előírt „kötelező” sorkatonai szolgálat. Viszont csak idézőjelben kötelező, hiszen túlnyomórészt az érintetteket akaratuk ellenére nem sorozzák be, nem bújtatják katonai egyenruhába, azaz „angyalbőrbe” a szolgálat ideje pedig civil szerepvállalással is kiváltható.

Jelenleg – békeidőben – 14 európai államban írnak elő sorkatonai szolgálatot polgáraiknak valamilyen formában. Közülük négy – Oroszország, Fehéroroszország, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság – a hagyományosan Nyugatnak nevezett régión kívül ország,

tíz pedig az EU–NATO „vonzáskörzetébe” tartozik: Dánia, Norvégia, Svédország, Finnország, Észtország, Litvánia, Ausztria, Svájc, Görögország és Ciprus.

Az előírások javarészt 18 éven felüli férfiakra vonatkoznak, akiknek néhány hónaptól egy évig terjedő sorkatonai szolgálaton kell részt venniük. Ugyanakkor Norvégia – első európai országként – 2013 óta a nőket is besorozza, de már Svédország is így jár el. Ám igazából csak „papíron”, ugyanis gyakorlatilag sem a fiúkat, sem a lányokat nem kötelezik katonai szolgálatra. A skandináv modell egy paradoxonon, az „önkéntes kötelezettségen” alapul. Hiszen bár – a törvény szerint – évente sok ezer fiatal kap behívót, a sorozáson átesők csupán 10-15 százalékát veszik fel állományba: túlnyomórészt csak azokat, akik akarják is.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Angyalbőr helyett civil szolgálat

Más nyugati államokban – és a lettek is hasonlóra készülnek – az érintettek igény esetén úgynevezett civil szolgálattal is kiválhatják a kötelező szolgálatot: például Ausztriában a 18 éves fiatalok a 6 hónapos kiképzés helyett 9 hónapot tevékenykedhetnek a katasztrófavédelemnél vagy valamilyen szociális intézményben. A legtöbb államban a kötelező sorkatonai szolgálatot letudókat a továbbiakban tartalékosként tartják nyilván, több helyen időnként visszahívják őket „emlékeztető” kiképzésekre.

Az ukrajnai háború miatt más európai országokban is felmerült a kötelező sorkatonai szolgálat visszavezetése, például Németországban és Hollandiában is, ahol egyaránt a „lazább” skandináv modellt követnék az intézkedés támogatói. Máshol az önkéntes jelentkezést kívánják ösztönözni: például Lengyelországban mindjárt az ukrajnai orosz invázió után, tavaly márciusban bevezették az új rendszert, miszerint önkéntesen csatlakozni lehet a hadsereghez, ahol fizetést kapnak a katonák. A jelentkezők havi közel 1000 eurós bért kapnak, egyéves kiképzés után pedig beléphetnek a hivatásos hadseregbe.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Románia több önkéntest és tartalékost akar

Romániában – 2007 óta – nincs kötelező sorkatonai szolgálat, és a jelenlegi állás szerint nem is lesz. Mindezt többször kihangsúlyozták a kormány illetékesei az elmúlt bő egy év folyamán, amely idő alatt

pánikkeltő félreértéseket, mozgósításról szóló álhíreket is cáfolni kellett.

Például mindjárt a háború kitörése után, tavaly márciusban, amikor nyilvánosságra került átiratban kérte a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője a Maros megyei háziorvosokat, hogy jelentsék azon 18–35 év közötti fiatalok listáját, akik „betegségük miatt mentesülnek a katonai besorozás alól”. Mint kiderült, ez rutinfeladat, minden évben jelenteni kell ezeket az adatokat, tehát nem a háború okán cselekedtek.

korábban írtuk

Pánikot keltett a nem hadköteles fiatalok összeírásáról szóló átirat
Pánikot keltett a nem hadköteles fiatalok összeírásáról szóló átirat

Átiratban kérte a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője a Maros megyei háziorvosokat, hogy jelentsék le azon 18–35 év közötti fiatalok listáját, akik betegségük miatt mentesülnek a katonai besorozás alól.

A tartalékosok mozgósításáról szóló álhíreket még idén márciusban is cáfolnia kellett a védelmi minisztériumnak, amely leszögezte: csupán a tartalékosok adatbázisának frissítése zajlott, ami rutineljárásnak számít, a katonai helyzet tisztázását szolgáló behívók kiküldése is rendszeres, és nincs köze az ukrajnai eseményekhez.

korábban írtuk

Cáfolja a védelmi minisztérium, hogy a tartalékosok mozgósítására készül az ukrajnai háború miatt
Cáfolja a védelmi minisztérium, hogy a tartalékosok mozgósítására készül az ukrajnai háború miatt

Újabb, a tartalékosok mozgósításáról szóló álhírre hívta fel a figyelmet a bukaresti védelmi minisztérium.

Vasile Dîncu akkori védelmi miniszter egyébként tavaly márciusban olyan tervekről beszélt, miszerint kétfajta önkéntes katonai szolgálatot vezetnének be a román hadsereg megújítása, a fiatalok bevonzása érdekében. Az egyik lehetőség az önkéntes tartalékos lenne, a másik pedig az önként teljesített katonai szolgálat. A védelmi minisztérium képviselői később is megerősítették, hogy nem kell kötelező sorkatonai szolgálatra számítani Romániában – ugyanis ma már nem a „katonamennyiség” számít –, az ország továbbra is a profikból álló hadsereg mellett teszi le a voksát.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Viszont valóban erősítenének profinak jelentkező önkéntesekkel. Ugyanakkor az is cél, hogy ütőképes operatív tartalékállomány álljon rendelkezésre.

Ezt egyrészt a meglévő önkéntes tartalékosi rendszer, másrészt az önkéntes sorkatonai szolgálat révén kívánják elérni. A következő 2–3 évben arra számítanak, hogy 10–15 ezer fővel nő a tartalékosok száma.

Utóbbi „munkakört” egyébként már az ukrajnai háború kitörése előtt, 2022 januárjától vonzóbbá tették: miután több éven keresztül a román hadsereg hiába próbált elegendő önkéntes tartalékos katonát toborozni, az illetmények megemelését követően háromszoros volt a túljelentkezés a meghirdetett helyekre.

A „siker titka”, hogy az önkéntes tartalékosok havi mintegy 3000 lejt kapnak a kiképzés és tényleges szolgálatteljesítés évi 3–4 hónapja idején, a korábbi 1500 lejhez képest.

Bár Románia igen nagy, több mint 70 ezer fős hivatásos katonai állománnyal rendelkezik, a tartalékosok számát tavaly még csak 60 ezresre tették, amely szakértők szerint „távolról sem elegendő ahhoz”, hogy egy válsághelyzetre meggyőző katonai választ tudjon adni.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Magyarországon sem várhatók behívók

A kötelező sorkatonai szolgálat visszavezetése természetesen Magyarországon is már többször felmerült a közbeszéd szintjén az ukrajnai háború kitörése óta. A budapesti kormány a közelmúltban – más európai államokhoz hasonlóan – jelentős haderőfejlesztésekbe fogott, és átszervezéseket eszközölt a honvédség tiszti karában. Ennek kapcsán a parlamentben februárban kérdést intéztek Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterhez a kötelező sorkatonai szolgáltatás visszavezetését illetően is.

A tárcavezető válaszában jelezte: mindent megtesz azért, hogy vonzóvá tegye a fiatalok számára a haza szolgálatát (korábbi közlése szerint az állományban 8-10 ezer pozíciót kellene betölteni). Hozzátette, arra törekszik, hogy a magyar haderőt a lehető legfelkészültebb állapotba hozza a lehető legrövidebb időn belül. Ugyanakkor hangsúlyozta: a budapesti kormány napirendjén továbbra sem szerepel a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Schengeni övezet: a belügyminiszter szerint szinte nullára csökkent a migrációs nyomás Románia határain

Románia teljeskörű schengeni csatlakozásáról, illetve az EU és a kétoldalú kapcsolatok naprendjén lévő aktuális kérdésekről tárgyalt Párizsban a francia hivatali kollégájával, Bruno Retailleauval Cătălin Predoiu belügyminiszter.

Schengeni övezet: a belügyminiszter szerint szinte nullára csökkent a migrációs nyomás Románia határain
2024. október 26., szombat

Több ország is óva intette Teheránt az izraeli válaszcsapástól

Az Irán elleni szombat hajnali izraeli légitámadást követően több ország kormánya is óva intette Teheránt a válaszcsapástól, és az eszkalációval fenyegető katonai konfliktus azonnali lezárására szólította fel a feleket.

Több ország is óva intette Teheránt az izraeli válaszcsapástól
2024. október 26., szombat

Áder Jánosnak és Tomislav Nikolicnak ítélték oda a Pásztor István-díjat

Áder János korábbi magyar és Tomislav Nikolic egykori szerb köztársasági elnöknek ítélték oda a Pásztor István-díjat, amelyet idén adnak át először – közölte a Pásztor István Alapítvány pénteken.

Áder Jánosnak és Tomislav Nikolicnak ítélték oda a Pásztor István-díjat
2024. október 26., szombat

Iráni célpontokat támadott szombat hajnalban az izraeli légierő

Iráni célpontokat támadott az izraeli légierő szombat hajnalban. A légitámadás több órán át, több hullámban tartott, a gépek katonai célpontokat, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszereket bombáztak – közölte az izraeli média.

Iráni célpontokat támadott szombat hajnalban az izraeli légierő
2024. október 25., péntek

Putyin: Moszkva kész az észszerű kompromisszumra

Oroszország kész észszerű kompromisszumokra az ukrajnai rendezés érdekében, de érdemi tárgyalások nem folynak – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök pénteken a Rosszija 1 televíziós csatornának.

Putyin: Moszkva kész az észszerű kompromisszumra
2024. október 25., péntek

Sokakat megsebesített Észak-Izraelben egy Libanonból elindított rakéta

Sokakat megsebesített, többeket életveszélyesen Észak-Izraelben, Madzsd al-Krum arab faluban egy Libanonból elindított rakéta – jelentette pénteken az izraeli katonai rádió.

Sokakat megsebesített Észak-Izraelben egy Libanonból elindított rakéta
2024. október 25., péntek

Visszatértek a Földre az űrhajósok, akik a Nemzetközi Űrállomáson rekedtek

Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomásról pénteken három amerikai és egy orosz űrhajós, küldetésük a Boeing kapszulaprobléma és a Milton hurrikán miatt hosszabbodott meg.

Visszatértek a Földre az űrhajósok, akik a Nemzetközi Űrállomáson rekedtek
2024. október 25., péntek

Több sajtós is életét vesztette egy izraeli légicsapásban

Izraeli légicsapás ért péntekre virradóra egy médiastábok által használt szálláshelyet a délkelet-libanoni Haszbajában; a támadásban legalább három televíziós szakember életét vesztette, hárman megsebesültek – közölte a libanoni állami hírügynökség.

Több sajtós is életét vesztette egy izraeli légicsapásban
2024. október 25., péntek

Felmerült, hogy fizetőssé tegyék a belépést a hamarosan újranyíló Notre-Dame-székesegyházba

Alig néhány héttel a 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház újranyitása előtt a francia kormány csütörtökön felvetette, hogy belépődíjat kellene szedni a katedrálisba látogató turistáktól.

Felmerült, hogy fizetőssé tegyék a belépést a hamarosan újranyíló Notre-Dame-székesegyházba
2024. október 25., péntek

Orbán Viktor: Brüsszel „jawohl-kormányt” szeretne Budapesten

Brüsszelnek bábkormány kell Magyarországon, ha pedig sikerül a bábkormányt hatalomra juttatni, akkor jönnek az utasítások, és végre kell hajtani, amit Brüsszel akar – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken.

Orbán Viktor: Brüsszel „jawohl-kormányt” szeretne Budapesten