Kötelező sorkatonaság: lazán erőltetik az angyalbőrt Nyugat-Európában, Románia önkénteseket és tartalékosokat akar

Romániában hivatásos katonának jelentkező önkéntesekkel erősítenének, és ütőképes operatív tartalékállományt hoznának létre •  Fotó: Barabás Ákos

Romániában hivatásos katonának jelentkező önkéntesekkel erősítenének, és ütőképes operatív tartalékállományt hoznának létre

Fotó: Barabás Ákos

Lettország jövőre visszaállítja a kötelező sorkatonai szolgálatot – döntött a rigai parlament. A lépést az ukrajnai orosz invázióval magyarázzák az agresszorral szomszédos kis balti államban. A háború egész Európában a közbeszéd kiemelt témájává emelte a lakosság katonai kiképzésének, besorozásának esetleges erőltetését, ám egyelőre úgy tűnik, a nyugati államok nem akarják ténylegesen felvállalni a rendkívül megosztó intézkedést. Pedig számos uniós és európai NATO-tagországban jelenleg is előírt a sorkatonai szolgálat valamilyen formája. Romániában és Magyarországon nincs ilyen, és jelen állás szerint nem is lesz: a közelmúltban csak cáfolatokat hallhattunk.

Páva Adorján

2023. április 07., 18:212023. április 07., 18:21

A lett parlament szerdán fogadta el a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításához szükséges törvénymódosításokat. Ezek értelmében 2023 közepén – először csak önkéntes alapon – fokozatosan újra bevezetik a sorkatonai szolgálatot, amely 2024-től válik kötelezővé. Lettországban 2007-ben törölték el a kötelező szolgálatot, és ezután a lett fegyveres erőket hivatásos hadsereggé alakították át, amelyet önkéntesek egészítenek ki.

Lettországnak közös határszakaszai vannak Oroszországgal és Fehéroroszországgal is, utóbbi Moszkva katonai szövetségese az ukrajnai háborúban. „Ukrajna brutális és nagyméretű orosz megtámadása óta új geopolitikai valóságban élünk” – szögezte le Inara Murniece lett védelmi miniszter. A kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítása „Lettország válasza a térségben kialakult új biztonsági helyzetre” – fogalmazott a miniszter.

A kötelező sorozás a 18 és 27 év közötti lett férfiakat érinti, míg a lett nők önkéntesként jelentkezhetnek a 11 hónapos katonai kiképzésre.

Azok a lett férfiak, akik vallási vagy lelkiismereti okok miatt visszautasítják a kötelező sorkatonai szolgálatot, helyette közösségi munkát végezhetnek a lett védelmi minisztérium által felügyelt létesítmények egyikében.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Az „önkéntes kötelezettség” paradoxona

Utóbbi lehetőség fontos adalék, hiszen – bár nem lehet teljesen megkerülni a szolgálatot – gyakorlatilag nem muszáj fegyvert ragadni. Hasonló módon járnak el számos más nyugati országban is, ahol jelenlegi is létezik törvényben előírt „kötelező” sorkatonai szolgálat. Viszont csak idézőjelben kötelező, hiszen túlnyomórészt az érintetteket akaratuk ellenére nem sorozzák be, nem bújtatják katonai egyenruhába, azaz „angyalbőrbe” a szolgálat ideje pedig civil szerepvállalással is kiváltható.

Jelenleg – békeidőben – 14 európai államban írnak elő sorkatonai szolgálatot polgáraiknak valamilyen formában. Közülük négy – Oroszország, Fehéroroszország, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság – a hagyományosan Nyugatnak nevezett régión kívül ország,

tíz pedig az EU–NATO „vonzáskörzetébe” tartozik: Dánia, Norvégia, Svédország, Finnország, Észtország, Litvánia, Ausztria, Svájc, Görögország és Ciprus.

Az előírások javarészt 18 éven felüli férfiakra vonatkoznak, akiknek néhány hónaptól egy évig terjedő sorkatonai szolgálaton kell részt venniük. Ugyanakkor Norvégia – első európai országként – 2013 óta a nőket is besorozza, de már Svédország is így jár el. Ám igazából csak „papíron”, ugyanis gyakorlatilag sem a fiúkat, sem a lányokat nem kötelezik katonai szolgálatra. A skandináv modell egy paradoxonon, az „önkéntes kötelezettségen” alapul. Hiszen bár – a törvény szerint – évente sok ezer fiatal kap behívót, a sorozáson átesők csupán 10-15 százalékát veszik fel állományba: túlnyomórészt csak azokat, akik akarják is.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Angyalbőr helyett civil szolgálat

Más nyugati államokban – és a lettek is hasonlóra készülnek – az érintettek igény esetén úgynevezett civil szolgálattal is kiválhatják a kötelező szolgálatot: például Ausztriában a 18 éves fiatalok a 6 hónapos kiképzés helyett 9 hónapot tevékenykedhetnek a katasztrófavédelemnél vagy valamilyen szociális intézményben. A legtöbb államban a kötelező sorkatonai szolgálatot letudókat a továbbiakban tartalékosként tartják nyilván, több helyen időnként visszahívják őket „emlékeztető” kiképzésekre.

Az ukrajnai háború miatt más európai országokban is felmerült a kötelező sorkatonai szolgálat visszavezetése, például Németországban és Hollandiában is, ahol egyaránt a „lazább” skandináv modellt követnék az intézkedés támogatói. Máshol az önkéntes jelentkezést kívánják ösztönözni: például Lengyelországban mindjárt az ukrajnai orosz invázió után, tavaly márciusban bevezették az új rendszert, miszerint önkéntesen csatlakozni lehet a hadsereghez, ahol fizetést kapnak a katonák. A jelentkezők havi közel 1000 eurós bért kapnak, egyéves kiképzés után pedig beléphetnek a hivatásos hadseregbe.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Románia több önkéntest és tartalékost akar

Romániában – 2007 óta – nincs kötelező sorkatonai szolgálat, és a jelenlegi állás szerint nem is lesz. Mindezt többször kihangsúlyozták a kormány illetékesei az elmúlt bő egy év folyamán, amely idő alatt

pánikkeltő félreértéseket, mozgósításról szóló álhíreket is cáfolni kellett.

Például mindjárt a háború kitörése után, tavaly márciusban, amikor nyilvánosságra került átiratban kérte a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője a Maros megyei háziorvosokat, hogy jelentsék azon 18–35 év közötti fiatalok listáját, akik „betegségük miatt mentesülnek a katonai besorozás alól”. Mint kiderült, ez rutinfeladat, minden évben jelenteni kell ezeket az adatokat, tehát nem a háború okán cselekedtek.

korábban írtuk

Pánikot keltett a nem hadköteles fiatalok összeírásáról szóló átirat
Pánikot keltett a nem hadköteles fiatalok összeírásáról szóló átirat

Átiratban kérte a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője a Maros megyei háziorvosokat, hogy jelentsék le azon 18–35 év közötti fiatalok listáját, akik betegségük miatt mentesülnek a katonai besorozás alól.

A tartalékosok mozgósításáról szóló álhíreket még idén márciusban is cáfolnia kellett a védelmi minisztériumnak, amely leszögezte: csupán a tartalékosok adatbázisának frissítése zajlott, ami rutineljárásnak számít, a katonai helyzet tisztázását szolgáló behívók kiküldése is rendszeres, és nincs köze az ukrajnai eseményekhez.

korábban írtuk

Cáfolja a védelmi minisztérium, hogy a tartalékosok mozgósítására készül az ukrajnai háború miatt
Cáfolja a védelmi minisztérium, hogy a tartalékosok mozgósítására készül az ukrajnai háború miatt

Újabb, a tartalékosok mozgósításáról szóló álhírre hívta fel a figyelmet a bukaresti védelmi minisztérium.

Vasile Dîncu akkori védelmi miniszter egyébként tavaly márciusban olyan tervekről beszélt, miszerint kétfajta önkéntes katonai szolgálatot vezetnének be a román hadsereg megújítása, a fiatalok bevonzása érdekében. Az egyik lehetőség az önkéntes tartalékos lenne, a másik pedig az önként teljesített katonai szolgálat. A védelmi minisztérium képviselői később is megerősítették, hogy nem kell kötelező sorkatonai szolgálatra számítani Romániában – ugyanis ma már nem a „katonamennyiség” számít –, az ország továbbra is a profikból álló hadsereg mellett teszi le a voksát.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Viszont valóban erősítenének profinak jelentkező önkéntesekkel. Ugyanakkor az is cél, hogy ütőképes operatív tartalékállomány álljon rendelkezésre.

Ezt egyrészt a meglévő önkéntes tartalékosi rendszer, másrészt az önkéntes sorkatonai szolgálat révén kívánják elérni. A következő 2–3 évben arra számítanak, hogy 10–15 ezer fővel nő a tartalékosok száma.

Utóbbi „munkakört” egyébként már az ukrajnai háború kitörése előtt, 2022 januárjától vonzóbbá tették: miután több éven keresztül a román hadsereg hiába próbált elegendő önkéntes tartalékos katonát toborozni, az illetmények megemelését követően háromszoros volt a túljelentkezés a meghirdetett helyekre.

A „siker titka”, hogy az önkéntes tartalékosok havi mintegy 3000 lejt kapnak a kiképzés és tényleges szolgálatteljesítés évi 3–4 hónapja idején, a korábbi 1500 lejhez képest.

Bár Románia igen nagy, több mint 70 ezer fős hivatásos katonai állománnyal rendelkezik, a tartalékosok számát tavaly még csak 60 ezresre tették, amely szakértők szerint „távolról sem elegendő ahhoz”, hogy egy válsághelyzetre meggyőző katonai választ tudjon adni.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Magyarországon sem várhatók behívók

A kötelező sorkatonai szolgálat visszavezetése természetesen Magyarországon is már többször felmerült a közbeszéd szintjén az ukrajnai háború kitörése óta. A budapesti kormány a közelmúltban – más európai államokhoz hasonlóan – jelentős haderőfejlesztésekbe fogott, és átszervezéseket eszközölt a honvédség tiszti karában. Ennek kapcsán a parlamentben februárban kérdést intéztek Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterhez a kötelező sorkatonai szolgáltatás visszavezetését illetően is.

A tárcavezető válaszában jelezte: mindent megtesz azért, hogy vonzóvá tegye a fiatalok számára a haza szolgálatát (korábbi közlése szerint az állományban 8-10 ezer pozíciót kellene betölteni). Hozzátette, arra törekszik, hogy a magyar haderőt a lehető legfelkészültebb állapotba hozza a lehető legrövidebb időn belül. Ugyanakkor hangsúlyozta: a budapesti kormány napirendjén továbbra sem szerepel a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 20., vasárnap

Evakuálja a palesztinokat az izraeli hadsereg a Gázai övezet középső részén

Új evakuálási parancsot adott ki az izraeli hadsereg vasárnap reggel a Gázai övezet középső részén, a palesztin Hamász terrorszervezet fogáságban lévő túszok családjai azonban aggódnak, mert a rabokat ott őrizhetik.

Evakuálja a palesztinokat az izraeli hadsereg a Gázai övezet középső részén
2025. július 20., vasárnap

Kreml: Putyin hajlandó tárgyalni a békéről, de Moszkva továbbra is el akarja érni céljait Ukrajnában

Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó elmozdulni egy békés megoldás felé Ukrajna ügyében, de Moszkva számára továbbra is az a prioritás, hogy elérje céljait – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az állami televíziónak adott interjúban.

Kreml: Putyin hajlandó tárgyalni a békéről, de Moszkva továbbra is el akarja érni céljait Ukrajnában
2025. július 20., vasárnap

Trump: mindhárom iráni atomlétesítmény teljesen megsemmisült, és ha újakat épít, azokat is megsemmisítjük

Donald Trump amerikai elnök szombaton a Washington és Teherán közötti növekvő feszültségek közepette arra figyelmeztetett, hogy Irán minden új nukleáris létesítményét teljesen megsemmisítik.

Trump: mindhárom iráni atomlétesítmény teljesen megsemmisült, és ha újakat épít, azokat is megsemmisítjük
2025. július 20., vasárnap

Román külügyminiszter: Ukrajna ellenállásának segítéséről át kell térnünk arra, hogy segítünk neki megnyerni a háborút

Romániának át kell térnie Ukrajna ellenállásának segítéséről arra, hogy segítsen Ukrajnának megnyerni a háborút – jelentette ki Oana Țoiu külügyminiszter szombaton.

Román külügyminiszter: Ukrajna ellenállásának segítéséről át kell térnünk arra, hogy segítünk neki megnyerni a háborút
2025. július 20., vasárnap

Trump pert indított egy lap ellen az Epstein-ügyben, húszmilliárd dolláros kártérítést követel

Donald Trump elnök rágalmazási pert indított a Wall Street Journal kiadója és azok ellen a riporterek ellen, akik cikket írtak egy levélgyűjteményről, amelyet Jeffrey Epsteinnek ajándékoztak az 50. születésnapjára 2003-ban.

Trump pert indított egy lap ellen az Epstein-ügyben, húszmilliárd dolláros kártérítést követel
2025. július 20., vasárnap

Tűz ütött ki Moszkva mellett egy ukrán dróntámadás után, ukrán szabotőrök az orosz vasutat támadták

Tűz ütött ki a Moszkvai területen vasárnapra virradóra, miután Ukrajna újabb dróntámadást indított az orosz főváros ellen – jelentették helyi Telegram-csatornák.

Tűz ütött ki Moszkva mellett egy ukrán dróntámadás után, ukrán szabotőrök az orosz vasutat támadták
2025. július 19., szombat

Zelenszkij tűzszünetet szorgalmaz, újabb tárgyalási fordulót javasolt Moszkvának

Újabb tárgyalási fordulót javasolt Moszkvának a jövő hétre Ukrajna – jelentette be szombaton Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Zelenszkij tűzszünetet szorgalmaz, újabb tárgyalási fordulót javasolt Moszkvának
2025. július 19., szombat

Több tucatnyian meghaltak, miután felborult egy turistahajó Vietnamban

Legkevesebb 34 ember meghalt és tíznél többen eltűntek szombaton, amikor hajótörést szenvedett egy turistákat szállító hajó a vietnami Ha Long-öbölben, Hanoitól mintegy 200 kilométerre északra – jelentette a vietnami állami média.

Több tucatnyian meghaltak, miután felborult egy turistahajó Vietnamban
2025. július 19., szombat

Kilőttek egy gyilkos medvét Japánban, és kiderült, hogy négy évvel korábban is ölt már embert

Egy négy évvel ezelőtti emberölést is rábizonyítottak Japánban egy agresszív barnamedvére, amelyet a múlt héten lőttek ki Hokkaidó tartomány déli részén, miután halálra marcangolt egy férfit.

Kilőttek egy gyilkos medvét Japánban, és kiderült, hogy négy évvel korábban is ölt már embert
2025. július 19., szombat

Lőszereket gyártó német–román cég létrehozását tervezik Erdélyben

Előrehaladott tárgyalások folynak a német Rheinmetall és a medgyesi Romarm fegyvergyár között egy lőszerekkel kapcsolatos román–német vállalat létrehozásáról – jelentette be Nicușor Dan román államfő pénteken Berlinben.

Lőszereket gyártó német–román cég létrehozását tervezik Erdélyben