Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Az ukrán kormány határozatot fogadott el a „román nyelv” fogalmának a „moldáv nyelv” helyetti ukrajnai használatáról – jelentette be csütörtök este a honlapján közzétett román és ukrán nyelvű hivatalos állásfoglalásában a kijevi oktatási és tudományos minisztérium.
2023. november 17., 11:372023. november 17., 11:37
A közlemény szerint
A minisztérium hangsúlyozta, hogy a kormány az összes további jogszabályt is a határozat figyelembevételével fogadja majd el.
A kijevi oktatási tárca szerint még májusban hagyták jóvá a román médiában emlegetett moldáv nyelvű tankönyveket, amelyek többségét a nyár folyamán, a román nyelv használatára vonatkozó határozat elfogadása előtt nyomtatták ki.
– idézte a hivatalos tájékoztatást az Agerpres hírügynökség.
Bár a román fél bejelentése szerint a két állam között megállapodás született arról, hogy mostantól az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, és nem a moldáv, más a helyzet a valóságban.
Amint arról beszámoltunk, a Libertatea kedden arra irányította rá a figyelmet, hogy a kijevi hatóságok a román ötödikesek számára egy Moldáv nyelv, illetve egy Moldáv és egyetemes irodalom című tankönyvet készítenek elő. Szerdán Marcel Ciolacu kormányfő azt mondta, „síkideg” lett a cikkben közöltekről, hivatalos tájékoztatást kért, és úgy véli, mindössze logisztikai problémáról van szó egy háborúban álló országban.
„Síkideg” lett Marcel Ciolacu miniszterelnök, amikor kedd este értesült arról, hogy Ukrajnában egy Moldáv nyelv, illetve egy Moldáv és egyetemes irodalom című tankönyvet küldtek nyomdába, ezért sietett tisztázni a helyzetet.
Mint ismeretes, Marcel Ciolacu Kijevben, az október 18-ai ukrán–román kormányülés végén jelentette be: az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mostantól az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv. Aznap Klaus Iohannis államfő is méltatta az ukrán kormány azon döntését, hogy a román nyelvet az ukrajnai román kisebbség hivatalos nyelvévé nyilvánította. „Üdvözlöm az ukrán kormány mai lépését, amellyel végrehajtja az úgynevezett «moldovai» mesterséges nyelvről szóló megállapodást, amelyet a múlt héten Bukarestben Zelenszkij elnökkel kötöttem. Ez fontos lépés a román és az ukrán állam és társadalom közötti erős stratégiai partnerség kiépítésében” – fogalmazott Iohannis az elnök hivatalos X/Twitter-fiókján angol nyelven közzétett nyilatkozatában.
Az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mától az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv – jelentette be Marcel Ciolacu Kijevben a szerdai ukrán-román kormányülés végén.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter Jichák Hercog izraeli államelnökkel folytatott hétfői megbeszélésén kijelentette, hogy a jelenlegi tűzszüneti és túszcsere-tárgyalások talán az utolsó esély az elraboltak szabadon engedésére.
Ukrajna katonai behatolásának célja Kurszkban egy „ütközőzóna” létrehozása a moszkvai erők határokon átnyúló támadásainak megakadályozására – erősítette meg vasárnap Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
A Hamász palesztin terrorszervezet vasárnap azzal vádolta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy „akadályozza” a gázai tűzszünetről szóló megállapodást a dohai tárgyalások legutóbbi fordulója után.
Oroszország vasárnap tagadta azt a lapjelentést, amely szerint a Kurszki terület elleni ukrán támadás következtében közvetett tárgyalást folytatna Kijevvel az energetikai létesítmények elleni támadások leállításáról.
Mark Rutte volt holland miniszterelnök, a NATO megválasztott új vezetője máris keresi a román főtitkár-helyettes, Mircea Geoană utódját, miután az várhatóan lemond, hogy elinduljon a romániai elnökválasztáson.
Oroszország augusztusban már harmadik alkalommal lőtte ballisztikus rakétákkal Kijevet, előzetes adatok szerint mindegyiket lelőtte az ukrán légvédelem – közölte vasárnap az ukrán főváros katonai közigazgatása.
Az oroszok által megszállt zaporizzsjai atomerőműben „romlik” a nukleáris biztonsági helyzet, miután jelentések szerint egy drón csapódott be az útra a létesítmény közelében – jelentette a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szombaton.
Ukrajna „méltányos” tárgyalások megkezdésére akarja rábírni Oroszországot – jelentette ki pénteken az ukrán elnöki hivatal, ezzel indokolva az ukrán egységek augusztus 6. óta tartó példa nélküli előrenyomulását a dél-oroszországi Kurszki területen.
Az Egyesült Államok az eddigi megállapodásokra épülő, de a vitás pontokat áthidalni hivatott javaslatot mutatott be a gázai tűzszünetről és az izraeli túszok elengedéséről a dohai tárgyalásokon.
A nemzeti összetartozás érzésének, tudatának, élményének megerősödése a legfontosabb eredményünk az elmúlt 14 esztendőben – hangoztatta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken Budapesten.
szóljon hozzá!