Sietett tisztázni a helyzetet. Ciolacu szerint mindössze logisztikai problémáról van szó egy háborúban álló országban / Archív felvétel
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
„Síkideg” lett Marcel Ciolacu miniszterelnök, amikor kedd este értesült arról, hogy Ukrajnában egy Moldáv nyelv, illetve egy Moldáv és egyetemes irodalom című tankönyvet küldtek nyomdába, ezért sietett tisztázni a helyzetet. Szerda esti televíziós nyilatkozata szerint pedig mindössze logisztikai problémáról van szó egy háborúban álló országban, és nem arról, hogy az ukrán fél ne tartaná magát a megállapodáshoz, miszerint mostantól az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv. Elmondása szerint az ország egyes részein már módosították is a tankönyveket.
2023. november 16., 09:132023. november 16., 09:13
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerda este az Antena 3 hírtelevízióban magyarázta el, milyen lépéseket tettek annak érdekében, hogy Ukrajnában a moldáv helyett a román nyelvet ismerjék el hivatalosan.
„Amikor az ukrán miniszterelnök Bukarestben járt nálam, megbeszélést folytattunk a moldáv nyelvről, és ezt prioritásként határoztuk meg a román napirendben” – mondta Ciolacu, hozzátéve egyúttal, hogy „Ukrajnának más prioritásai vannak”. A kormányfő kitért arra is, hogy
„Amikor a közös kormányülést tartottuk, annak a közepén, amikor ott ültünk az asztalnál, az összes ukrán miniszter eljött, és kormányhatározattal törvénybe iktatták, hogy Ukrajna területén a hivatalos nyelv a román. Aztán elkezdődött ennek a végrehajtása. Egy háborúban lévő Ukrajnáról beszélünk” – fejtette ki a miniszterelnök.
Mint mondta, kedd este értesült a „moldáv nyelvű” tankönyvek létezéséről.
mert a Libertatea című lapban volt egy cikk, amelyet Mircea Badea említett. A cikk a lényeget illetően korrekt volt. Megtudtam az igazságot: azokat a tankönyveket már korábban átadták a nyomdáknak. Egy olyan országról beszélünk, amelyik háborúban áll egy bizonyos területen. Néhányat megváltoztattak, de Ukrajna ezt hivatalosan is elismerte” – részletezte Ciolacu.
Szavai alátámasztására – utalva a kijevi kormánynak a román nyelv elismeréséről szóló határozatára – hozzátette: „minden dokumentum megvan”.
Bár a román fél bejelentése szerint a két állam között megállapodás született arról, hogy mostantól az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, és nem a moldáv, más a helyzet a valóságban.
Amint arról beszámoltunk, a Libertatea kedden arra irányította rá a figyelmet, hogy a kijevi hatóságok a román ötödikesek számára egy Moldáv nyelv, illetve egy Moldáv és egyetemes irodalom című tankönyvet készítenek elő. „Sajnálatos módon a két hivatalos bukaresti és kijevi nyilatkozaton kívül semmi sem történt. Vagyis nem jelent meg semmilyen hivatalos dokumentum az ukrán oktatási és tudományos minisztérium, az ukrán kormány vagy az ukrán parlament részéről” – mondta a Libertateának Anatol Popescu, akihez eljutottak a tankönyvek borítói.
Az Ukrajnában élő románok képviselője arra kérte a kiadót, hogy állítsa le a tankönyvek nyomtatási folyamatát, tekintettel arra, hogy a közelmúltban magas rangú román és ukrán tisztségviselők tárgyaltak az ukrajnai román kisebbség hivatalos nyelvének kérdéséről.
Az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mától az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv – jelentette be Marcel Ciolacu Kijevben a szerdai ukrán-román kormányülés végén.
Amint arról korábban írtunk, Marcel Ciolacu Kijevben, az október 18-ai ukrán–román kormányülés végén jelentette be: az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mostantól az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv. Aznap Klaus Iohannis államfő is méltatta az ukrán kormány azon döntését, hogy a román nyelvet az ukrajnai román kisebbség hivatalos nyelvévé nyilvánította. „Üdvözlöm az ukrán kormány mai lépését, amellyel végrehajtja az úgynevezett «moldovai» mesterséges nyelvről szóló megállapodást, amelyet a múlt héten Bukarestben Zelenszkij elnökkel kötöttem. Ez fontos lépés a román és az ukrán állam és társadalom közötti erős stratégiai partnerség kiépítésében” – fogalmazott Iohannis az elnök hivatalos X/Twitter-fiókján angol nyelven közzétett nyilatkozatában.
A Bukaresttel kialakított kapcsolatok új erőt jelentenek az egész fekete-tengeri térség számára, amiért hálás a román partnereknek – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerda esti videóbeszédében.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!