A felfedező szobra a chicagói Arrigo parkban
Fotó: Flickr.com
Chicagóban két Kolumbusz-szobrot távolítottak el péntekre virradóra – jelentette a The New York Times című lap.
2020. július 24., 21:342020. július 24., 21:34
2020. július 24., 22:362020. július 24., 22:36
„A szobrok eltávolítása azoknak a fekete és őslakos aktivistáknak köszönhető, akik ismerik Kolumbusz igazi történetét és annak jelentéstartalmát” – idézte a The Chicago Sun-Times című helyi lap az egyik helybéli lakó véleményét a város olasz negyedének egyik parkjában álló szoborról. Mindkét eltávolított szobor egyébként egy parkban állt és a polgármester utasítására távolították el azokat.
Lightfoot szerint ez „válasz a rendőrök és a tüntetők számára egyaránt veszélyessé vált demonstrációkra, valamint arra, hogy a Grant parkban álló szobrot magánszemélyek akarták eltávolítani rendkívül veszélyes módon”. Lightfoot még hozzátette, hogy a közbiztonság érdekében a rendfenntartó erőket most oda kell összpontosítani, ahol a városban a legnagyobb szükség van rájuk. Az elkövetkező napokban a városvezetés bejelenti majd, hogy mi lesz a Chicagóban található többi szoborral, emlékművel, falfestménnyel.
A polgármester „nyilvános párbeszédet” szeretne arról, „hogyan méltassák a város történetét és sokszínűségét”. A szobrok eltávolításáról szóló polgármesteri döntést ugyanakkor sokan bírálják is. A The New York Times az egyik rendőri szervezetet idézte, amely szerint Lori Lightfoot „meghajolt az anarchisták törvénytelensége előtt”. A szervezet vezetője, John Catanzara a múlt héten levelet írt Donald Trump amerikai elnöknek, hogy segítségét kérje a városban eluralkodott erőszakos bűnözés féken tartásához.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!