Fotó: Facebook/Mateusz Morawiecki
Nagyobb súlyt akarunk adni a tagállamoknak, és készen állunk a Patrióták Európáért pártcsaláddal való együttműködésre – jelentette ki az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnökjelöltje, Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök, a Jog és Igazságosság (PiS) politikusa a Corriere della Sera olasz napilapnak adott interjúban csütörtökön.
2024. december 19., 12:302024. december 19., 12:30
Morawiecki kijelentette, az Európai Konzervatívok és Reformerek éléről való távozását vasárnap bejelentő Giorgia Meloni munkáját kívánja folytatni, mivel az olasz miniszterelnök, az Olasz Testvérek (FdI) elnöke „szilárd alapokra” helyezte az európai pártszövetséget. Hozzátette, folytatja a Meloni által kijelölt utat, de „kreatívan” akar továbbhaladni. Úgy vélte,
Morawiecki hangoztatta, elnökségével az ECR erőteljesen szorgalmazza majd a nemzetállamok szuverenitását, mivel az Európai Unió további centralizálását nem tudják elfogadni: „a uniónak szabad nemzetek közösségének kell maradnia, nagy bürokrácia helyett”.
Ami a többi frakcióval való kapcsolatokat illeti, Mateusz Morawiecki közölte, hogy készen áll mindenkivel együttdolgozni, aki szívén viseli Európa jövőjét, az európai versenyképességet, a közös értékeket.
„Az eddig Meloni vezette ECR kiváló helyzetben van, mivel párbeszédet tudunk folytatni a Patrióták képviselte jobboldallal, a szuverenistákkal és az Európai Néppárttal is. Világos prioritásaink vannak és meg fogjuk védeni őket” – jelentette ki Morawiecki. A többi között a zöld átmenet politikája és az illegális migráció megállítását említette.
A spanyol párt a nyáron, a Patrióták Európáért megalakulása után ehhez a frakcióhoz csatlakozott kilépve az ECR-ből.
Morawiecki elmondta, az egyetlen kérdés, amelyet nem osztanak a Patriótákkal, az az Oroszországgal való kapcsolat az ukrajnai háborút tekintve. „Ez számunkra olyan Rubikon, melyet nem léphetünk át. De minden más témában, amely összeköt, együttműködhetünk” – jelentette ki.
Giorgia Meloni lemondásakor Mateusz Morawieckit nevezte meg utódjaként az ECR élén. A frakció januárban hozza meg a végleges döntést.
Felemás helyzetben találták magukat azok az európai pártok, amelyek az európai parlamenti választást követően az új uniós törvényhozásban a Patrióták Európáért elnevezésű új frakcióhoz csatlakoztak.
Csütörtökre virradóra több oroszországi régiót is ukrán drónok vettek célba, az ukrán hadsereg szélesebb körű dróntámadást indított Oroszország nyugati régiói, köztük Moszkva ellen – jelentették orosz médiaforrások és tisztségviselők.
Az Európai Bizottság a 2028–2034 közötti időszakra 2000 milliárd eurós hosszú távú uniós költségvetést (MFF) javasol, amely megfelel a kontinens ambícióinak, szembenéz Európa kihívásaival és erősíti a függetlenségét – jelentette be Ursula von der Leyen.
Hatalmas tűz ütött ki a Tomorrowland fesztiválon Belgiumban. A tűzesetről készült videók és fotók elárasztották a közösségi média felületeket.
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
szóljon hozzá!