Klaus Johannis államfő és Donald Trump amerikai elnök üdvözli egymást a varsói csúcson
Fotó: Presidency.ro
Jövőre Romániában rendezik a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozót – jelentette be csütörtökön Klaus Johannis államfő Varsóban. A román elnök egyúttal érdekes és jó alternatívának nevezte az Egyesült Államok által felkínált amerikai cseppfolyósított gázt, amely csökkentheti Kelet-Közép-Európa országainak az orosz gáztól való függőségét.
2017. július 06., 17:592017. július 06., 17:59
2017. július 06., 18:392017. július 06., 18:39
Az elnök azt mondta: szeretné, ha a Három Tenger Kezdeményezés jövő évi, Romániában sorra kerülő csúcstalálkozóján olyan indítványok születnének, amelyek nem távolítják el a résztvevő államokat az Európai Uniótól, hanem ellenkezőleg: tökéletesen beillenek az EU átfogó céljaiba.
Klaus Johannis aláhúzta, a kezdeményezés egyik fő célkitűzése az észak-déli folyosók megvalósítása, amelyek kiegészítenék a kelet-nyugati folyosókat. „Közúti és vasúti szállításról, adatcseréről, energiaszállításról van szó” – idézte az államfőt az Agerpres hírügynökség kiküldött tudósítója.
Az elnök felidézte, hogy a Három Tenger Kezdeményezés első találkozójára 2007-ben, New York-ban került sor, az ENSZ közgyűlésének keretében. Mindazonáltal érdekes és jó alternatívának nevezte az Egyesült Államok által felkínált amerikai cseppfolyósított gázt, amely szerinte csökkentheti Kelet-Közép-Európa országainak az orosz gáztól való függőségét.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az amerikai ajánlat nem sérti-e a Berlin által a Balti-tenger alatt létesített Északi Áramlat nevű orosz-német gázvezeték működtetését, illetve a gázvezeték második ágának megépítését, Johannis kifejtette: az energiabiztonság szavatolása érdekében valamennyi ajánlatból profitálniuk kell a kelet-közép-európai országoknak.
„Realistáknak kell lennünk, elsősorban hazáink gazdaságára kell gondolnunk, és ha energetikai biztonságot akarunk, akkor valamennyi, a piacon létező ajánlatból profitálnunk kell, hogy végül hazánk számára a legelőnyösebb feltételeket érjük el” – idézte az MTI Johannist. Hozzátette: senkinek nem kell tartania az amerikai cseppfolyósított gáztól. Rámutatott: ha az árajánlat és a szállítási feltételek előnyösek és a gáz megfelel az európai szabványoknak, akkor az egy plusz forrás.
Az államfő emlékeztetett, hogy Románia nem, de az Európai Unió jelentős része nagymértékben függ az orosz gáztól, márpedig ha ez a függőség csökkenhet egy más ajánlat következtében, akkor ebből mindenki csak nyerhet. „Minél több az ajánlat, annál előnyösebb helyzetbe kerül a fogyasztó" – érvelt Johannis. Andrzej Duda lengyel elnök a csúcstalálkozón mondott megnyitó beszédében kijelentette, hogy Lengyelország az ország északnyugati határától egészen a horvátországi Krk szigetéig húzódó, egységes gázfolyosó létrehozását szeretné elérni.
A Balti-, az Adriai- és a Fekete-tengerre utaló Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozóján tizenkét ország vezetői vesznek részt: Ausztria, Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia. Donald Trump USA-elnök meghívott vendégként vett részt a csúcstalálkozón.
A Három Tenger Kezdeményezés célja támogatást nyújtani az Adriai-, a Balti- és a Fekete-tenger által határolt földrajzi régió államai közötti együttműködésre olyan területeken, mint az energia, a szállítás, a távközlés és a környezetvédelem.
A nyugati civilizációt fenyegető erők elleni közös lépésre szólította az Egyesült Államok európai szövetségeseit csütörtökön Varsóban Donald Trump amerikai elnök a Három Tenger Kezdeményezés államfői értekezletét követően.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
szóljon hozzá!