A Moderna vakcinája 94,5 százalékban bizonyult hatékonynak a vírus ellen a tesztelések során (Képünk illusztráció)
Fotó: Mónus Márton/MTI
Kettőre nőtt az Európai Unióban az új koronavírus ellen alkalmazható oltások száma, miután az Európai Gyógyszerügynökség szerdán forgalmazásra javasolta az amerikai Moderna által gyártott vakcinát.
2021. január 06., 16:132021. január 06., 16:13
Újabb oltóanyagot vethetnek be az Európai Unió tagállamai a koronavírus-járvány ellen, miután az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyta, és forgalmazásra javasolta az amerikai Moderna gyógyszeripari vállalat által kifejlesztett vakcinát.
Az uniós procedúra megköveteli, hogy az Európai Bizottság az EMA döntése után formálisan is jóváhagyja a vakcina EU-n belüli forgalmazását. Az előző, már használatban levő Pfizer-BioNTech-vakcina esetében ezt még december 21-én este megtette, ugyanazon a napon, amikor a gyógyszerügynökség jóváhagyta az oltást.
Ursula von der Leyen, az EB elnöke Twitter-bejegyzésben tudatta, hogy a testület teljes erőbedobással dolgozott, azon, hogy hozzáférhetővé tegye a vakcinát az EU-ban.
Az EU tagállamaiban egyre több a panasz amiatt, hogy a brüsszeli illetékesek lassúak a koronavírus elleni küzdelem és a vakcinabeszerzés terén. Az EMA illetékesei például már hétfőn este is összeültek a Moderna vakcinájának engedélyezése ügyében, de akkor úgy döntöttek: további adatokat kérnek, és a korábban kitűzött időpontban, szerdán hozzák meg a végső döntést.
Eközben a Moderna oltóanyagát az Egyesült Államok, Kanada és Izrael már korábban jóváhagyta.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!