Képünk illusztráció
Fotó: Twitter/Defence of Ukraine
Újabb ukrán tengerészgyalogosok tették le a fegyvert Mariupolban, az orosz haderő 770 ukrán katonai célpontot semmisített meg az éjszaka folyamán – közölte csütörtökön Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.
2022. április 14., 14:442022. április 14., 14:44
Konasenkov szerint Mariupolban további 134 ukrán katona, köztük 14 tiszt tette le önként a fegyvert és adta meg magát. Ezzel, mint mondta, a 36. ukrán tengerészgyalogos dandár összesen 1160 katonája, köztük 176 tiszt adta fel a harcot. A tábornok tájékoztatását megelőzően a donyecki területvédelem azt közölte, hogy összesen 1350 ukrán tengerészgyalogos adta meg magát.
Az orosz védelmi tárca szóvivője szerint az orosz rakétacsapatok és tüzérség 770 ukrajnai katonai célpontot, köztük az Sz-300-as föld-levegő rakétarendszert semmisített meg. A támadott objektumok között volt 101 erődítmény, 110 tüzérségi lőállás, valamint 548 olyan terület, ahol az ukrán hadsereg élő- és tűzereje összpontosult. A tábornok egy ukrán MiG-29-es vadászgép, egy Mi-8-as helikopter és egy Bayraktar TB2 drón elpusztítását is bejelentette.
Konasenkov szerint az ukrán fegyveres erők a háború kezdete óta 131 repülőgépet, 104 helikoptert, 245 légvédelmi rakétarendszert, 448 drónt, 2179 harckocsit és páncélozott harcjárművet, 248 rakéta-sorozatvetőt, 944 tüzérségi löveget és aknavetőt, valamint 2088 különleges katonai járművet veszítettek.
Mihail Mizincev orosz vezérezredes, a humanitárius reagálásért felelős tárcaközi koordinációs parancsnokság és a Nemzeti Védelmi Irányító Központ vezetője szerda este azt mondta, hogy az ukrán hadsereg mintegy 450 civilt tart bezárva egy kolostorban a Donyec-medencei Volnovaha járásban, Kramatorszkban és Zaporizzsjában pedig iskolákban és egy kórházban alakít ki állásokat, a lakosságot pajzsként felhasználva. A tábornok szerint az ukrán fél még mindig 6200 külföldit tart fogva „túszként” 11 országból.
Mizincev szerint Harkivban három új ukrán nacionalista zászlóaljat állítottak fel súlyos és különösen súlyos bűncselekményekért elítélt, a büntetésüket töltő foglyokból, hogy megakadályozzák a lakosság távozását a városból, és megsemmisítsék a visszavonuló vagy megadásra készülő katonai egységeket.
Több mint ezerfős ukrán tengerészgyalogos alegység mariupoli fegyverletételéről és újabb 46 katonai célpont megsemmisítéséről számoltak be a szerdán kiadott orosz hadijelentések.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Nemzetközi Kapcsolatok Moszkvai Állami Egyetemén (MGIMO) csütörtökön megtartott konferencián azt hangoztatta, hogy Washingtonnak és Brüsszelnek „a radikális-nacionalista kijevi rezsimnek nyújtott feltétel nélküli támogatása, az ukrajnai radikálisok támogatása és Ukrajna Ellen-Oroszországgá alakítása” szerinte „a Nyugat ruszofób kurzusának betetőzésévé vált”. Álláspontja szerint a Nyugat, élén az Egyesült Államokkal, arra törekszik, hogy helyreállítsa és megszilárdítsa dominanciáját a nemzetközi ügyekben, „hogy továbbra is a szűken vett önző céljait valósítsa meg más országok nemzeti érdekeinek rovására”.
– mondta a miniszter.
Lavrov abban hibáztatta a Nyugatot, hogy nyolc éven át támogatta Kijevet a minszki megállapodások elszabotálásban, és arra ösztönözte az ukrán hatóságokat, hogy erőszakkal oldják meg a Donyec-medencei válságot.
„Ukrajnát aktívan belerángatták a NATO-ba, minden módon bátorították az orosz nyelv, az orosz oktatás, az orosz média betiltását, a független újságírók letartóztatását, üldözését, sőt megölését, és halált okozó fegyverekkel pumpálták tele” – fogalmazott Lavrov.
Késes támadás történt a hamburgi pályaudvaron péntek este 18 óra után – írja a Bild. A merényletben legalább tizenketten megsérültek, ebből hárman életveszélyes állapotban vannak.
Ukrajna és Oroszország végrehajtotta az ezer-ezer fős fogolycsere-megállapodás első szakaszát, amelynek keretében 390 ukrán fogoly tért haza – számolt be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő azzal vádolta meg csütörtök este Franciaországot, Nagy-Britanniát és Kanadát, hogy arra bátorítja a Hamász „tömeggyilkosait”, hogy vég nélkül harcoljanak.
Ukrajnának fel kellene adnia minden olyan elképzelést, hogy visszaállítsa a Szovjetunió 1991-es összeomlása nyomán létrejött, vagy akár a 2022-es nagyszabású orosz invázió előtti származó határokat – mondta csütörtökön Valerij Zaluzsnij.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
Az orosz elnök ütközőövezet létrehozásáról döntött csütörtökön Oroszország és Ukrajna határa mentén.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
szóljon hozzá!