Forrósodó konfliktus. India rakétacsapásokkal válaszolt, miután Újdelhi szerint Pakisztán áll a két héttel ezelőtti kasmíri terrortámadás mögött
Fotó: viedófelvétel
India közölte, hogy szerdán kora reggel katonai műveletet indított, amely során több pakisztáni és Kasmír pakisztáni fennhatóság alatt levő részén található helyszínre is csapást mért.
2025. május 07., 08:292025. május 07., 08:29
A CNN által idézett indiai tisztségviselők szerint Szindúr hadművelet során indított rakétacsapás során kilenc helyszínt vettek célba. India és Pakisztán egyaránt ellenőrzi a vitatott kasmíri határvidék egy részét.
India azt állítja, hogy csak „terrorista infrastruktúrát” találtak el, polgári, gazdasági vagy katonai célpontokat nem – Pakisztán azonban tagadja ezt, és azt állítja, hogy hat helyszínen civileket és mecseteket ért találat.
Szubrahmanjám Dzsaisankár indiai külügyminiszter az X-en közzétett bejegyzésében azt közölte, hogy „a világnak zéró toleranciát kell tanúsítania a terrorizmussal szemben”.
India lezárta légterét a pakisztáni repülőgépek előtt az indiai NDTV műsorszóró szerda esti, hatóságokra hivatkozó tájékoztatás szerint.
A szerdai csapások több mint két héttel azt követően zajlottak, hogy terroristák Kasmír indiai igazgatás alatt álló részében turistákat mészároltak le, amiért Újdelhi a szomszédját tette felelőssé.
szerinte Rafale repülőgépek – Franciaországban gyártott kifinomult, többfeladatú vadászgépek – is a lelőtt gépek között voltak. Az indiai hatóságok egyelőre nem erősítették meg az elvesztett repülőgépek számát.
Pakisztán szerint India csapásaiban nyolc ember, köztük gyerekek haltak meg, és további 35-en megsebesültek. Az indiai hadsereg szerint három civil halt meg az indiai igazgatás alatt álló Kasmírban a határ túloldaláról érkező pakisztáni válaszcsapásban.
Két napon belül másodszor nyitottak tüzet egymásra az India és Pakisztán közötti demarkációs vonalon szolgálatot teljesítő katonák. A konfliktus háborúval fenyeget a két ország között.
Újdelhi a szomszédját tette felelőssé, miután már régóta vádolja Pakisztánt azzal, hogy a határon túlról támadó fegyveres csoportoknak ad menedéket.
Iszlámábád ezt tagadta, és korábban megesküdött, hogy megtorolja a támadásokat.
Amióta a hindu többségű India és a muszlim többségű Pakisztán a brit India véres felosztása nyomán megszületett, a két ország három háborút vívott Kasmírért.
Az utolsó, 1999-es óta többször került sor összecsapásokra, legutóbb 2019-ben, de egyik sem fajult ismét háborúvá. A kockázatok magasak; mindkét ország megerősítette hadseregét, többek között nukleáris fegyverekkel is rendelkeznek.
az amerikai külügyminisztérium pedig azt közölte, hogy a kormány „szorosan figyelemmel kíséri a fejleményeket”.
Fegyveresek nyitottak tüzet egy belföldi turistacsoportra Kasmír egyik népszerű kirándulóhelyén, Pahalgam közelében, egy réten. A jelentések szerint sok a sebesült, többen kritikus állapotban vannak, több mint húsz ember meghalt.
A nemzetközi közösség óva int a további katonai akcióktól, az ENSZ vezetője arra szólította fel a két országot, hogy „kerüljék el a katonai konfrontációt, amely könnyen kicsúszhat az irányítás alól”.
Beszédes név
Az India által a Pakisztán elleni katonai művelet elnevezése vallási szimbolikát hordoz.
A „Szindúr hadművelet” arra a vörös festékkel festett csíkra utal, amelyet sok hindu nő visel a hajválasztékában a házasságkötés után.
Az áprilisban az India által igazgatott Kasmírban a civilek ellen elkövetett mészárlás következtében több nő megözvegyült.
A támadást követő napokban elterjedt egy kép, amelyen egy nő fekszik férje élettelen teste mellett, és a támadás áldozatai által elszenvedett fájdalom szimbólumává vált.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
szóljon hozzá!