Hiba. Tulsi Gabbard hírszerzési főnök szerint nem osztottak meg minősített adatokat
Fotó: X/Tulsi Gabbard
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról, de kijelentette, hogy minősített adatot ott nem osztottak meg.
2025. március 27., 09:212025. március 27., 09:21
Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató a képviselőház hírszerzési bizottságának meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy a Signal üzenetküldő alkalmazásban történt üzenetváltás kényes témát érintett, de csak általánosságokat lehetett belőle megtudni – számolt be róla az MTI.
Viszont
A CNN ugyanakkor meg nem nevezett védelmi forrásokra hivatkozva azt állítja: a Pete Hegseth által a Trump nemzetbiztonsági vezető tisztségviselőinek Signal-csevegésében nyilvánosságra hozott információk szigorúan titkosak voltak akkor, amikor azokat leírta, különösen azért, mert a művelet még el sem kezdődött.
Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.
Az ellenzéki demokratákhoz közel álló hírcsatorna ezt, egy, a műveletet ismerő amerikai védelmi tisztviselőre és egy másik forrásra hivatkozva írta, aki utólag kapott tájékoztatást róla.
„Ezek olyan műveleti tervek, amelyek szigorúan titkosak a résztvevők védelme érdekében” – mondta a védelmi tisztviselő.
Egy harmadik, az ügyet ismerő forrás azt mondta, hogy látták a Pentagonon belül a műveletről küldött dokumentumokat, amelyeket titkosítottként jelöltek meg, és ugyanazokat az információkat tartalmazzák, amelyeket Hegseth a Signal-chatben nyilvánosságra hozott a konkrét fegyverplatformokról és az időzítésről.
„Titkos volt, amikor megosztották” – mondta.
Mint arról beszámoltunk, a The Atlantic című lap főszerkesztője, Jeffrey Goldberg március 11-én meghívást kapott egy magas rangú kormányzati tisztségviselőket tömörítő Signal-csoportba, amit elfogadott. A csoportban éppen a húszik elleni következő támadásról volt szó. Goldberg a tudomására jutott információkról a múlt héten cikket jelentetett meg a lapban.
A csoport tagjai között volt J.D. Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Hivatal (CIA) igazgatója, Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató és Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter ismét tagadta, hogy „háborús terveket küldött volna szöveges üzenetben”.
Az eset részleteinek kiderítésére a Fehér Ház nemzetbiztonsági bizottsága vizsgálatot indított. Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó közölte, hogy felelősséget vállal a történtekért, miután a csoportba szóló meghívót az irodájából küldték el az újságírónak tévedésből.
Az elnök kedden a Newsmax televíziónak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy nemzetbiztonsági tanácsadója okult a történtekből.Az elnök egyúttal emlékeztetett arra, hogy a március 15-i jemeni légitámadás sikeres volt.
„Nem voltak részletek, és nem volt benne semmi olyan, ami kompromittálta volna, és nem volt hatása a támadásra, amely nagyon sikeres volt” – mondta Trump a The Vince Show című műsornak adott telefonos interjúban.
Az epizódot inkább technikai hibának, mintsem titkos információk kiszivárogtatásának minősítette.
„Ki akarom deríteni, hogy van-e hiba, vagy a Signal nem működik. Lehet, hogy a Signal nem túl jó cég” – mondta.
„Szerintem a Signal hibás lehet, hogy őszinte legyek” – tette hozzá később Trump. „Mi a Signalt használjuk, és mindenki a Signal-t használja, de lehet, hogy hibás a platform, és ezt ki kell derítenünk”.
A The Atlantic szerdán további részleteket hozott nyilvánosságra a belső kommunikációból, így megjelentette Hegseth üzeneteit a művelet időpontjáról és az abban használt fegyverrendszerekről, de azok helyszíneket és célpontokat nem tartalmaztak.
A képviselőházi hírszerzési bizottságban a szerdai meghallgatásnak kiemelt témája volt a belső információ kiszivárgása, és a testület demokrata párti tagjai között volt olyan, aki Hegseth lemondását követelte az eset miatt.
Felrobbant és kiégett Vlagyimir Putyin limuzinja Moszkvában. A jármű egy fekete Aurus Senat volt, amelynek értéke 330 ezer euró. Sérültekről nem érkezett információ, és egyelőre nem tudni, ki használta a limuzint a robbanás idején.
Ismét százezrek gyűltek össze Isztambulban, hogy tiltakozzanak Ekrem Imamoglu polgármesternek a hivatalából való felfüggesztése és letartóztatása miatt, valamint hogy követeljék a városvezető szabadon bocsátását.
Kemény hangú videóüzenetben utasította vissza a dán külügyminiszter az amerikai alelnöknek egy grönlandi amerikai katonai támaszponton tartott, Dániát bíráló beszédének a hangvételét, de tárgyalásokat ajánlott fel a vitás kérdések rendezésére.
Ezer fölé emelkedett a mianmari földrengés hivatalosan megerősített halálos áldozatainak száma.
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
Gyakorlatilag megsemmisült az orosz-ukrán határon lévő Szudzsa gázmérőállomás, miután kelet-európai idő szerint 9 óra 20 perc körül az ukrán hadsereg, az előzetes információk szerint HIMARS rakétákkal csapást mért rá.
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek.
Különböző segélyszervezetek több mint egy tucat munkatársa halt meg vagy tűnt el az elmúlt napokban Gázában, miután Izrael a kéthónapos tűzszünet összeomlását követően újra katonai támadást indított a palesztin enklávé ellen.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
szóljon hozzá!