Hiba. Tulsi Gabbard hírszerzési főnök szerint nem osztottak meg minősített adatokat
Fotó: X/Tulsi Gabbard
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról, de kijelentette, hogy minősített adatot ott nem osztottak meg.
2025. március 27., 09:212025. március 27., 09:21
Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató a képviselőház hírszerzési bizottságának meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy a Signal üzenetküldő alkalmazásban történt üzenetváltás kényes témát érintett, de csak általánosságokat lehetett belőle megtudni – számolt be róla az MTI.
Viszont
A CNN ugyanakkor meg nem nevezett védelmi forrásokra hivatkozva azt állítja: a Pete Hegseth által a Trump nemzetbiztonsági vezető tisztségviselőinek Signal-csevegésében nyilvánosságra hozott információk szigorúan titkosak voltak akkor, amikor azokat leírta, különösen azért, mert a művelet még el sem kezdődött.
Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.
Az ellenzéki demokratákhoz közel álló hírcsatorna ezt, egy, a műveletet ismerő amerikai védelmi tisztviselőre és egy másik forrásra hivatkozva írta, aki utólag kapott tájékoztatást róla.
„Ezek olyan műveleti tervek, amelyek szigorúan titkosak a résztvevők védelme érdekében” – mondta a védelmi tisztviselő.
Egy harmadik, az ügyet ismerő forrás azt mondta, hogy látták a Pentagonon belül a műveletről küldött dokumentumokat, amelyeket titkosítottként jelöltek meg, és ugyanazokat az információkat tartalmazzák, amelyeket Hegseth a Signal-chatben nyilvánosságra hozott a konkrét fegyverplatformokról és az időzítésről.
„Titkos volt, amikor megosztották” – mondta.
Mint arról beszámoltunk, a The Atlantic című lap főszerkesztője, Jeffrey Goldberg március 11-én meghívást kapott egy magas rangú kormányzati tisztségviselőket tömörítő Signal-csoportba, amit elfogadott. A csoportban éppen a húszik elleni következő támadásról volt szó. Goldberg a tudomására jutott információkról a múlt héten cikket jelentetett meg a lapban.
A csoport tagjai között volt J.D. Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Hivatal (CIA) igazgatója, Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató és Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter ismét tagadta, hogy „háborús terveket küldött volna szöveges üzenetben”.
Az eset részleteinek kiderítésére a Fehér Ház nemzetbiztonsági bizottsága vizsgálatot indított. Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó közölte, hogy felelősséget vállal a történtekért, miután a csoportba szóló meghívót az irodájából küldték el az újságírónak tévedésből.
Az elnök kedden a Newsmax televíziónak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy nemzetbiztonsági tanácsadója okult a történtekből.Az elnök egyúttal emlékeztetett arra, hogy a március 15-i jemeni légitámadás sikeres volt.
„Nem voltak részletek, és nem volt benne semmi olyan, ami kompromittálta volna, és nem volt hatása a támadásra, amely nagyon sikeres volt” – mondta Trump a The Vince Show című műsornak adott telefonos interjúban.
Az epizódot inkább technikai hibának, mintsem titkos információk kiszivárogtatásának minősítette.
„Ki akarom deríteni, hogy van-e hiba, vagy a Signal nem működik. Lehet, hogy a Signal nem túl jó cég” – mondta.
„Szerintem a Signal hibás lehet, hogy őszinte legyek” – tette hozzá később Trump. „Mi a Signalt használjuk, és mindenki a Signal-t használja, de lehet, hogy hibás a platform, és ezt ki kell derítenünk”.
A The Atlantic szerdán további részleteket hozott nyilvánosságra a belső kommunikációból, így megjelentette Hegseth üzeneteit a művelet időpontjáról és az abban használt fegyverrendszerekről, de azok helyszíneket és célpontokat nem tartalmaztak.
A képviselőházi hírszerzési bizottságban a szerdai meghallgatásnak kiemelt témája volt a belső információ kiszivárgása, és a testület demokrata párti tagjai között volt olyan, aki Hegseth lemondását követelte az eset miatt.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!