Fotó: Kreml
Július 16-án Helsinkiben rendezik meg Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök csúcstalálkozóját – közölte csütörtökön egyidejűleg a Moszkvában Kreml és Washingtonban a Fehér Ház sajtószolgálata.
2018. június 28., 15:412018. június 28., 15:41
2018. június 28., 17:212018. június 28., 17:21
Az orosz elnöki hivatal által kiadott közlemény rámutatott, hogy ez lesz a felek első hivatalos kétoldalú csúcstalálkozója. A két vezető eddig csak a G20-csoport tavaly júliusi hamburgi és a Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) novemberi danangi csúcstalálkozója alkalmából találkozott személyesen egymással.
A helsinki csúcs hivatalos és együttes bejelentését a felek csütörtökre időzítették, de Trump a Fehér Házban újságíróknak már szerdán elárulta: „valószínűleg” a finn fővárosban találkozik majd Putyinnal, a NATO július 11-én és 12-én megtartandó brüsszeli csúcstalálkozóját követően. Az előzetes kiszivárogtatások július 15-ét nevezték meg a csúcs lehetséges dátumaként, ám az egybeesett volna az oroszországi labdarúgó-világbajnokság moszkvai döntőjével.
A csúcs lehetséges témái a két fel hivatalos képviselőinek nyilatkozatai alapján a hadászati stabilitás, a nemzetközi terrorizmus elleni harc és a világ konfliktushelyzetei – köztük elsősorban Szíria, Ukrajna és a Koreai-félsziget –, valamint a kétoldalú viszony megújítása lehetnek. Usakov szerdán úgy vélekedett, hogy Putyin és Trump közös nyilatkozatot fog elfogadni, amely tartalmazza majd a kétoldalú kapcsolatok javítása, valamint a nemzetközi stabilitás és biztonság szavatolása érdekében teendő tervezett lépéseket. Bolton szerint Trump tárgyalni fog Moszkvának a G7-csoportba való visszavételéről. Egybehangzó nyilatkozatok szerint a csúcsot várhatóan egy külügyminiszteri találkozó fogja előkészíteni.
Putyin egyébként a Boltonnal folytatott megbeszélése során kijelentette, hogy Oroszország nem avatkozott be a 2016-os amerikai elnökválasztásba, amit Trump egy csütörtöki Twitter-üzenetében ki is emelt. Nyugat-európai, főleg brit lapokban megjelent vélemények szerint – miközben az orosz-amerikai csúcs csökkentheti a feszültséget a kétoldalú viszonyban – elmérgesítheti a viszonyt az Egyesült Államok és egyes európai szövetségesei között.
Donald Trump csapata szankciókat készíthet elő a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen a Benjamin Netanjahu és Joáv Gallant ellen kiadott elfogató parancsok miatt.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is jelezte, hogy engedélyezi Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverek bevetését orosz területen lévő célpontok ellen.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
Vasárnap 15 óráig 492 940 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
szóljon hozzá!