Fotó: Kremlin.ru
Erdély nevét viseli mostantól egy orosz harckocsiezred – számolt be a Szabad Európa Rádió. Az erről szóló rendeletet, amelyet még június 30-án írt alá Vlagyimir Putyin orosz államfő, hétfőn hozták nyilvánosságra.
2018. július 03., 17:002018. július 03., 17:00
2018. július 03., 17:012018. július 03., 17:01
Nem Románia az egyetlen olyan ország, amelynek egy régiójáról vagy városáról orosz ezredeket neveztek el: az érintett közép- és kelet-európai országok közt ott van Lengyelország, Ukrajna, Fehéroroszország és Németország is.
Az elnöki rendeleteket úgy indokolják, hogy azokkal ápolni kívánják „a dicsőséges katonai és történelmi hagyományokat, és táplálni a haza és a katonai szolgálat iránti szeretetet a hadsereg tagjai körében”. A rádió ugyanakkor megjegyzi:
Putyin döntésének értelmében a 6. Harckocsi Ezredet mostantól Lvovi Ezrednek hívják, a 68. Harckocsi Ezredet Zsitomir-Berlinnek, a 63-adikat pedig Nyizsinről nevezték el. Ebben az esetben Berlin kivételével ukrajnai városokról van szó, ami tovább mélyítheti a Krím elcsatolása és a Kelet-Ukrajnában zajló háború miatt amúgy is rossz orosz–ukrán viszonyt.
1944-ben Sztálin nevezte el a 93. harckocsizó ezredet Zsitomirról a második világháborúban játszott szerepe nyomán. Ezt később 68. Harckocsizó Ezreddé nevezték át, a Szovjetunió felbomlása után pedig felszámolták, ám tavaly ismét életre hívták. Emellett Vityebszk, Kobrin és Szlonyim fehéroroszországi városokról, valamint Varsóról, Berlinről és a jelenleg Romániához tartozó Erdélyről is neveztek el ezredeket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
szóljon hozzá!