K Debreceni Mihályt is „megtalálták” az ukrán hatóságok
Fotó: facebook.com/K Debreceni Mihály
Egyre szélesedik azon kárpátaljai magyarok köre, akiket az ukrán hatóságok vegzálnak átkeléskor. Mint arról beszámoltunk, egy ideje az ukrán hatóságok magyar tisztségviselőket és értelmiségieket zaklatnak a határon. Legutóbb, pénteken délután K. Debreceni Mihály, az MTVA kárpátaljai tudósítója jelezte, hogy ő is felkerült a feketelistára.
2018. október 08., 10:032018. október 08., 10:03
2018. október 08., 13:052018. október 08., 13:05
„Üdv a klubban... Ma az ukrán–magyar határon való átlépésemkor kiderült, hogy ismét fenn vagyok azon a bizonyos ukrán feketelistán, amin múlt éve hat hónapig voltam. De most már a kárpátaljai értelmiség java is klubtag. A szervek jelezték, hogy egy éven át minden átlépésem alkalmával (ki-be) vegzaturában lesz részem. Ez a szabad újságírás jutalmazása az EU-val társult Ukrajnában... a legkönyebb az újságíróba törölni a lábatokat.... Elvtársak, vagy nem is tudom hogy szólítsalak benneteket, a listázás náci tempó! XXI. század. Észak-Korea helyett Ukrajna...” – írta az újságíró közösségi oldalán.
Ekkor gyanút fogott, tavaly ugyanis egy fél évre már felkerült a listára, és rákérdezett, hogy most is ez történt-e. Közölték: igen. „Aztán odaadták egy másik határőrnek aki szaladgált vele, és megkérdezte, hogy kihallgatott-e már az SZBU, azaz a titkosszolgálat? Mondom nem, de meg ne próbálja, mert újságíró vagyok és megírom. Aztán jött még egy kérdéssel: szétszedte -e már az SZBU az autómat? Mondtam, hogy nem. Ekkor jöttem rá, hogy szerencse, hogy vonattal jövök, mert ha kocsival mennék, akkor a szolgálatok darabokra szednének, mint más értelmiségieket. Aztán körülbelül visszaadták félóra múlva az útlevelet, és jelezte a határőr kislány együttérezve, hogy egy év. Minden átkelésem egy évig vegzálás lesz” – fejtette ki K. Debreceni.
A kárpátaljai újságíró ugyanakkor jelezte: ennél sokkal súlyosabb, akár életveszélyes helyzetbe is kerülhet.
– ecsetelte az ukrajnai állapotokat K. Debreceni Mihály.
Több esetben a feltüntetett személyek neve mellett szerepel a „hazaáruló” minősítés. A szervezet a Csisztiliscse (Tisztítótűz) nevű adatbázisában rögzítette az első öt kárpátaljai személy adatait, akik szerinte a második (magyar) állampolgárság megszerzésével törvénysértést követtek el. Mindnyájan kárpátaljai önkormányzati vezetők vagy képviselők, közülük háromról fényképet is közzétettek. A szélsőséges szervezet felvette nyilvános adatbázisába Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminisztert is, arra hivatkozva, hogy a magyar diplomácia vezetője nyilatkozatában felrótta Petro Porosenko ukrán elnöknek „az ukrajnai magyarok elnyomását”.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, az ukrán parlament képviselője még szeptember végén beadványban kért magyarázatot Petro Cihikaltól, az Ukrán Állami Határőrszolgálat (DPSZU) vezetőjétől a Magyarországra tartó kárpátaljai magyar értelmiségiek határátkelőhelyeken történő előállítása és motozása kapcsán. A képviselő beadványában rámutatott, hogy a magyar nemzetiségű értelmiségieket órákra feltartóztatják a határon, járműveiket, személyes holmijukat, okmányaikat minden indoklás nélkül tüzetesen átvizsgálják, miközben az eljárás okát nem közlik, és a történtekről semmilyen hivatalos feljegyzést nem készítenek.
Donald Trump csapata szankciókat készíthet elő a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen a Benjamin Netanjahu és Joáv Gallant ellen kiadott elfogató parancsok miatt.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is jelezte, hogy engedélyezi Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverek bevetését orosz területen lévő célpontok ellen.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
Vasárnap 15 óráig 492 940 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
szóljon hozzá!