Esés. Románia már a hiányos demokrácia minősítésre sem jó az Economist szerint
Fotó: The Economist
Hiányos demokráciából hibrid rezsimre minősítette vissza a The Economist Romániát a legfrissebb, 2024-es évre vonatkozó demokráciaindexében.
2025. február 27., 12:182025. február 27., 12:18
Az évente kiadott listán öt kritériumot – választási folyamatok és pluralizmus, kormányzati működés, politikai részvétel, politikai kultúra és polgári szabadságjogok – alapján állítják össze az egyes országok pontszámát a brit Economist elemzői.
A skála 0-tól 10-ig osztályozza az országokat.
Romániát tavalyhoz képest leminősítették, miután az orosz beavatkozás, a közösségi médiában alkalmazott illegális taktikák és a kampányfinanszírozási törvény megsértése miatt az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztást és új szavazást írt ki.
Emellett 71 ország demokráciának minősül – 25 teljes, míg 46 hiányos demokrácia.
A többi ország – szám szerint 60 – tekintélyelvű rezsim.
Románia pontszáma 0,46 ponttal, 5,99-re esett vissza, amivel 12 helyet esett vissza a rangsorban, csatlakozva a régió másik négy hibrid rezsimjéhez (Örményország, Bosznia-Hercegovina, Grúzia és Ukrajna).
A mostani leminősítés indoklásában emlékeztetnek: a román állampolgárok dühösen és megkönnyebbülten reagáltak az alkotmánybíróság döntésére, amely megsemmisítette a november 24-i elnökválasztás első fordulójának eredményeit, és lenullázta a december 8-i második fordulót.
Az első fordulót két mainstream-ellenes jelölt nyerte, akik legyőzték a kormánypártok jelöltjeit, amelyek rendkívül népszerűtlenné váltak.
Az az állítás, hogy a jobboldali kívülálló Calin Georgescu szavazóit nagymértékben befolyásolta a TikTok kampány, nem hiteles, különösen Georgescu támogatóinak társadalmi összetétele miatt, akik közül sokan idősebb vidéki szavazók, akik híreiket a tévéből szerzik (a tévét a kormánypártok uralják) – mutat rá a tanulmány.
– teszik hozzá a tanulmány szerzői.
Ez a kudarc tovább gyengíti a polgárok rendkívül alacsony szintű bizalmát a kormány és a politikai pártok iránt – mondja a tanulmány.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
szóljon hozzá!