Esés. Románia már a hiányos demokrácia minősítésre sem jó az Economist szerint
Fotó: The Economist
Hiányos demokráciából hibrid rezsimre minősítette vissza a The Economist Romániát a legfrissebb, 2024-es évre vonatkozó demokráciaindexében.
2025. február 27., 12:182025. február 27., 12:18
Az évente kiadott listán öt kritériumot – választási folyamatok és pluralizmus, kormányzati működés, politikai részvétel, politikai kultúra és polgári szabadságjogok – alapján állítják össze az egyes országok pontszámát a brit Economist elemzői.
A skála 0-tól 10-ig osztályozza az országokat.
Romániát tavalyhoz képest leminősítették, miután az orosz beavatkozás, a közösségi médiában alkalmazott illegális taktikák és a kampányfinanszírozási törvény megsértése miatt az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztást és új szavazást írt ki.
Emellett 71 ország demokráciának minősül – 25 teljes, míg 46 hiányos demokrácia.
A többi ország – szám szerint 60 – tekintélyelvű rezsim.
Románia pontszáma 0,46 ponttal, 5,99-re esett vissza, amivel 12 helyet esett vissza a rangsorban, csatlakozva a régió másik négy hibrid rezsimjéhez (Örményország, Bosznia-Hercegovina, Grúzia és Ukrajna).
A mostani leminősítés indoklásában emlékeztetnek: a román állampolgárok dühösen és megkönnyebbülten reagáltak az alkotmánybíróság döntésére, amely megsemmisítette a november 24-i elnökválasztás első fordulójának eredményeit, és lenullázta a december 8-i második fordulót.
Az első fordulót két mainstream-ellenes jelölt nyerte, akik legyőzték a kormánypártok jelöltjeit, amelyek rendkívül népszerűtlenné váltak.
Az az állítás, hogy a jobboldali kívülálló Calin Georgescu szavazóit nagymértékben befolyásolta a TikTok kampány, nem hiteles, különösen Georgescu támogatóinak társadalmi összetétele miatt, akik közül sokan idősebb vidéki szavazók, akik híreiket a tévéből szerzik (a tévét a kormánypártok uralják) – mutat rá a tanulmány.
– teszik hozzá a tanulmány szerzői.
Ez a kudarc tovább gyengíti a polgárok rendkívül alacsony szintű bizalmát a kormány és a politikai pártok iránt – mondja a tanulmány.
Az Európai Bizottság az Európai Védelmi Alap (EDF) keretében 910 millió eurót fordít az európai és az ukrán védelmi ipar megerősítésére.
Vlagyimir Putyin elnök nyitott az ukrajnai békére, és intenzív munka folyik az Egyesült Államokkal, de a konfliktus annyira bonyolult, hogy nehéz elérni a Washington által kívánt gyors előrehaladást – közölte szerdán a Kreml.
Ha már te is a vakációzás gondolatával kelsz és fekszel, és vágynál már egy aktív kikapcsolódásra egy kisvárosban, ami nagyvárosi programkínálattal kecsegtet, akkor irány Gyula!
Elrendelte Volgográd repülőterének Sztálingrádra való átnevezését Vlagyimir Putyin orosz elnök – közölte a Kreml sajtószolgálata.
Előfordulhat, hogy már kevesebb, mint 24-en vannak életben a Hamász terrorszervezet által a 2023 október 7-én elhurcolt izraeli túszok közül – derült ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök feleségét, Sara Netanjahu egy véletlen elszólásából.
Keith Kellogg amerikai különmegbízottkedden „abszurdnak” minősítette Oroszország jövő heti háromnapos tűzszünetre vonatkozó tervét, és megismételte, hogy az Egyesült Államok átfogó és tartós békeszerződésre törekszik a háború befejezése érdekében.
Ismét a demokrácia játékszabályainak tiszteletben tartására vonatkozó figyelmeztetést tett közzé közösségi oldalán az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta egy Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának 262 millió dollárért, cserébe a tavaly Ukrajnának adományozott rendszerért.
Száz drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg keddre virradó éjjel, Dnyipropetrovszk megyében egy gyerek meghalt, egy másik gyerek és három felnőtt megsebesült – közölték vezető ukrán hírügynökségek és hírportálok.
Rendkívüli biztonsági övezetté alakítják át a Santa Maria Maggiore-bazilikát és környékét a Ferenc pápa sírját látogató zarándokok védelme érdekében.
szóljon hozzá!