A jelentés szerint Romániában gyengült a polgárok politikai beavatkozása, miközben nőtt a pártokba vetett bizalom
Fotó: Haáz Vince
A demokrácia erőssége tekintetében Románia sereghajtó az Európai Unióban, a világszerte vizsgált 167 ország rangsorában pedig a 62. helyen áll – derül ki a brit Economist Intelligence Unit (EIU) friss jelentéséből.
2023. február 03., 18:072023. február 03., 18:07
2023. február 03., 18:242023. február 03., 18:24
A többek között a neves The Economist lapot is kiadó csoport kutatási és elemzési részlege által készített elemzés szerint Románia 6,45 pontot ért el a tízes skálán. Ennél például Bulgária is jobban teljesített: 6,53 ponttal az 57. helyen áll, közvetlenül Magyarország után, amely 6,64 ponttal 56. a rangsorban.
A kutatók öt fő szempont alapján vizsgálták az országokat: pluralizmus és választási folyamatok, a kormányok működése, a polgárok politikai részvétele, a politikai kultúra és a polgári szabadságjogok. A jelentés készítői eredményeik alapján négy demokráciakategóriába sorolták az államokat: autoriter rezsimek, hibrid rezsimek, hiányos demokráciák és kiteljesedett demokráciák.
Az Euronews román nyelvű hírportálja által idézett brit jelentés szerint Kelet-Európában vegyes változásokon estek át a demokráciaindexek: az ukrajnai orosz invázió közvetlenül azok után történt, hogy a régió fellélegzett a sokkhatásból, amelyet a polgári szabadságjogokra gyakorolt a világjárvány. Bár enyhe fejlődés tapasztalható e téren, továbbra is a kormányok működése kapja a legkisebb pontszámot; a legnagyobb előrelépéseket a politikai kultúrát és a polgári szabadságjogokat illetően mérték a kutatók a régióban.
Egyébként az EIU szerint a kelet- és közép-európai országokon kívül (leszámítva innen Ausztriát, ahol kiteljesedettnek tartják a demokráciát) Olaszországban, Portugáliában, Belgiumban, Görögországban és Cipruson is hiányos a demokrácia – ismertette az Euronews.
Az Economist Intelligence Unit jelentését a magyarországi sajtó is idézte. A Hvg.hu szerint Magyarországnak „csak” Bulgáriát, Horvátországot és Romániát sikerült megelőznie az uniós tagállamok közül, az előző évhez képest 0,14-gyel több pontot kapva. A legerősebb demokráciákkal rendelkező országok Norvégia (9,81 pont), Új-Zéland és Izland, a másik véglet Észak-Korea, Mianmar és Afganisztán.
A bukaresti román média által is előszeretettel idézett 2022-es rangsorban az anyaország 42 ponttal szerepel (nulla a legrosszabb, száz a legjobb minősítés), Bulgária 43, Románia pedig 46 pontot kapott. Utóbbi egy-egy pontot javított, Magyarország pedig egyet rontott korrupcióérzékelési indexén 2021-hez képest.
A Telex.hu kikérte a magyar kormány véleményét is a jelentésről. „Érdekes, hogy a Transparency International sem a brüsszeli bürokráciát, sem az Európai Parlamentet nem vizsgálta, ők lemaradtak a listáról. A Transparency International ahhoz a Soros-hálózathoz tartozó szervezet, amely a dollárbaloldal korrupciós botrányában és a brüsszeli korrupciós botrányban is nyakig benne van. Ez a hálózat pénzeli a hazai és a nemzetközi baloldal kampányát és szolgálja azt minden hazug jelentésével” – reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
Egyhetes nemzeti gyászt hirdettek hétfőn Mianmarban, miközben a mentők hétfőn négy embert szabadítottak ki az összeomlott épületek romjai alól – jelentette a kínai média.
Irán legfőbb vallási és politikai vezetője határozott választ helyezett kilátásba hétfőn az Egyesült Államokkal szemben, ha az amerikai elnök beváltja „fenyegetéseit” az iráni atomprogramról kötendő megállapodással kapcsolatban.
Volodimir Zelenszkij elnök ki akar hátrálni az Egyesült Államokkal kötött kritikus ásványi anyagokra vonatkozó megállapodásból – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap az Air Force One fedélzetén újságírókkal.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap megismételte a Hamász lefegyverzésére és vezetőinek a Gázai övezet elhagyására vonatkozó követelését, miközben megígérte, hogy fokozza a csoportra gyakorolt nyomást.
Jens-Frederik Nielsen megválasztott grönlandi miniszterelnök vasárnap Facebookon tett bejegyzésében utasította el azt, hogy a szigetet az Egyesült Államok megszerezze.
Donald Trump másodlagos vám kiszabását helyezte kilátásba az Oroszországból származó kőolajra, és jelezte, még a héten beszélni akar az orosz elnökkel – jelentette ki az amerikai elnök vasárnap.
Ahmed es-Saraa ideiglenes szíriai elnök szombat este bejelentette egy új, miniszterelnök nélküli kormány megalakulását, amelyben egy nő is helyet kap.
Felrobbant és kiégett Vlagyimir Putyin limuzinja Moszkvában. A jármű egy fekete Aurus Senat volt, amelynek értéke 330 ezer euró. Sérültekről nem érkezett információ, és egyelőre nem tudni, ki használta a limuzint a robbanás idején.
Ismét százezrek gyűltek össze Isztambulban, hogy tiltakozzanak Ekrem Imamoglu polgármesternek a hivatalából való felfüggesztése és letartóztatása miatt, valamint hogy követeljék a városvezető szabadon bocsátását.
szóljon hozzá!