Csoma Botond: az orosz hadsereg háborús bűntetteket követ el az ukrán lakosság ellen
Fotó: RMDSZ
Az RMDSZ nemzetközi büntetőbíróság felállítását szorgalmazza, amelynek feladata, hogy felelősségre vonja az Ukrajna elleni inváziót elindító agresszort – mutatott rá Csoma Botond, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének RMDSZ-es tagja.
2022. április 28., 20:022022. április 28., 20:02
Az RMDSZ-es politikus annak kapcsán nyilatkozott, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése különleges nemzetközi büntetőbíróság létrehozását szorgalmazza, az ukrajnai háborús bűntettek elkövetőinek felelősségre vonása érdekében. A strasbourgi székhelyű testület csütörtökön közölte, a büntetőbíróságnak „az agresszió bűntettének a nemzetközi szokásjogban meghatározott definícióját” kellene alkalmaznia. Csoma Botond a tagállamok parlamenti delegációiból álló közgyűlés tavaszi ülését követően emlékeztetett, hogy az RMDSZ Romániában az elsők között ítélte el az Ukrajna elleni orosz inváziót és vállalt szolidáritást Ukrajnával, valamint az ott élő összes nemzeti közösséggel.
Az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakcióvezetője elmondta, a megbeszélések tárgya arra irányult, hogy egyre több, túlélőktől származó nem hivatalos jelentés tanúskodik arról, miszerint Oroszország az ukrajnai polgári lakosság ellen követ el agressziót: nemi erőszakot, szexuális zaklatást, kínzást, tömeges kivégzéseket és népirtást használ háborús fegyverként az ukrajnai polgári lakosság ellen. A Kolozs megyei parlamenti képviselő szerint az emberiesség elleni bűncselekmények nem maradhatnak következmények nélkül.
„Az 1943-as Háromhatalmi nyilatkozat a kegyetlenkedésekről történelmi mérföldkőnek számít, erre a most hidegvérrel mészárló Oroszországnak is emlékeznie kell és nemcsak azért, mert ők is aláírták. De emlékeznie kell továbbá arra is, hogy 1945-ben a londoni egyezményt is aláírták, az európai tengelyhatalmak háborús bűnöseinek üldözéséről és megbüntetéséről, amely kimondta, hogy a háborús bűnösök felelősségre vonására Nemzetközi Katonai Törvényszéket kell létrehozni” – fejtette ki közleményében az RMDSZ-es politikus.
Csoma Botond úgy véli, az Európa Tanácsnak minden lehetséges eszközt fel kell használnia arra, hogy mielőbb felállítsanak egy nemzetközi büntetőbíróságot az ukrajnai háborús bűnök és atrocitások elkövetőinek a felelősségre vonására. „Nem támogathatja egyetlen állam sem a büntetlenség kultúráját” – fogalmazott Csoma Botond, aki Nagy Szabolcs honatyával együtt képviselte az RMDSZ-t a közgyűlésen.
A különleges nemzetközi büntetőbíróság székhelye Strasbourgban lenne, rendelkeznie kell nemzetközi elfogatóparancs kiadására vonatkozó hatáskörrel, és működését nem korlátozhatja az állami vezetők mentelmi joga. A közgyűlés által elfogadott állásfoglalás elítéli a nemi erőszak és a kínzás háborús fegyverként alkalmazását. Mindkettő háborús bűncselekménynek minősül a nemzetközi jogban – hangsúlyozza a testület. Az állásfoglalás hozzáteszi, hogy a tagországoknak és a megfigyelő államoknak támogatniuk kell a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészét, és együtt kell működniük vele, valamint a bűncselekmények kivizsgálása érdekében ki kell használniuk a bíróság egyetemes joghatóságát.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!