Csoma Botond: az orosz hadsereg háborús bűntetteket követ el az ukrán lakosság ellen
Fotó: RMDSZ
Az RMDSZ nemzetközi büntetőbíróság felállítását szorgalmazza, amelynek feladata, hogy felelősségre vonja az Ukrajna elleni inváziót elindító agresszort – mutatott rá Csoma Botond, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének RMDSZ-es tagja.
2022. április 28., 20:022022. április 28., 20:02
Az RMDSZ-es politikus annak kapcsán nyilatkozott, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése különleges nemzetközi büntetőbíróság létrehozását szorgalmazza, az ukrajnai háborús bűntettek elkövetőinek felelősségre vonása érdekében. A strasbourgi székhelyű testület csütörtökön közölte, a büntetőbíróságnak „az agresszió bűntettének a nemzetközi szokásjogban meghatározott definícióját” kellene alkalmaznia. Csoma Botond a tagállamok parlamenti delegációiból álló közgyűlés tavaszi ülését követően emlékeztetett, hogy az RMDSZ Romániában az elsők között ítélte el az Ukrajna elleni orosz inváziót és vállalt szolidáritást Ukrajnával, valamint az ott élő összes nemzeti közösséggel.
Az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakcióvezetője elmondta, a megbeszélések tárgya arra irányult, hogy egyre több, túlélőktől származó nem hivatalos jelentés tanúskodik arról, miszerint Oroszország az ukrajnai polgári lakosság ellen követ el agressziót: nemi erőszakot, szexuális zaklatást, kínzást, tömeges kivégzéseket és népirtást használ háborús fegyverként az ukrajnai polgári lakosság ellen. A Kolozs megyei parlamenti képviselő szerint az emberiesség elleni bűncselekmények nem maradhatnak következmények nélkül.
„Az 1943-as Háromhatalmi nyilatkozat a kegyetlenkedésekről történelmi mérföldkőnek számít, erre a most hidegvérrel mészárló Oroszországnak is emlékeznie kell és nemcsak azért, mert ők is aláírták. De emlékeznie kell továbbá arra is, hogy 1945-ben a londoni egyezményt is aláírták, az európai tengelyhatalmak háborús bűnöseinek üldözéséről és megbüntetéséről, amely kimondta, hogy a háborús bűnösök felelősségre vonására Nemzetközi Katonai Törvényszéket kell létrehozni” – fejtette ki közleményében az RMDSZ-es politikus.
Csoma Botond úgy véli, az Európa Tanácsnak minden lehetséges eszközt fel kell használnia arra, hogy mielőbb felállítsanak egy nemzetközi büntetőbíróságot az ukrajnai háborús bűnök és atrocitások elkövetőinek a felelősségre vonására. „Nem támogathatja egyetlen állam sem a büntetlenség kultúráját” – fogalmazott Csoma Botond, aki Nagy Szabolcs honatyával együtt képviselte az RMDSZ-t a közgyűlésen.
A különleges nemzetközi büntetőbíróság székhelye Strasbourgban lenne, rendelkeznie kell nemzetközi elfogatóparancs kiadására vonatkozó hatáskörrel, és működését nem korlátozhatja az állami vezetők mentelmi joga. A közgyűlés által elfogadott állásfoglalás elítéli a nemi erőszak és a kínzás háborús fegyverként alkalmazását. Mindkettő háborús bűncselekménynek minősül a nemzetközi jogban – hangsúlyozza a testület. Az állásfoglalás hozzáteszi, hogy a tagországoknak és a megfigyelő államoknak támogatniuk kell a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészét, és együtt kell működniük vele, valamint a bűncselekmények kivizsgálása érdekében ki kell használniuk a bíróság egyetemes joghatóságát.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!