Zsigmond Barna Pál: csak a leadott, csak az elküldött voks az, ami számít
Fotó: Erdély Bálint Előd
A magyarországi ellenzék nemzetpolitikai szempontból is ugyanazt a gyurcsányi irányt szajkózza, amelynek alapkövét a 2004. december 5-ei népszavazással tették le – mondta a Krónikának adott interjújában Zsigmond Barna Pál, a Fidesz marosvásárhelyi származású országgyűlési képviselője. Magyarország korábbi csíkszeredai főkonzulja szerint a Kárpát-medencére ma már egységes gazdasági térként tekinthetünk.
2022. február 07., 07:492022. február 07., 07:49
– Az utóbbi négy évre visszatekintve, melyek azok a magyar kormányzati eredmények, amelyekre ön erdélyi, marosvásárhelyi származású Fidesz-képviselőként a leginkább büszke?
– Az elmúlt négy évben soha nem látott teljesítményt mutatott a magyar gazdaság növekedése. Közel egymillió új munkahely jött létre, látványosan emelkedtek a bérek, és számos beruházás valósult meg, többen dolgoznak, mint a rendszerváltozás óta bármikor.
Emlékezzünk vissza, mekkora lépés volt a kétezres évek elején, amikor a státusztörvény elfogadásával kulturális, majd 2010-től kezdve, az egyszerűsített honosítás és szavazati jog megadásával pedig közjogi értelemben vett egyesítésről beszélhettünk. A következő években egy újabb lépcsőfok elé érkezünk, amely meglépéséhez elengedhetetlen, hogy a Kárpát-medencére egységes gazdasági térként tekintsünk, valamint hogy hazánk gazdasága a következő években is hasonló növekedést mutasson. Ehhez arra van szükség, hogy Magyarország folytathassa azt az utat, amelyen 2010-ben elindultunk.
– A baloldali ellenzék rendszeresen „kidobott pénzekről” beszél a határon túliaknak szánt támogatások kapcsán. „Megéri” Magyarországnak anyagi segítséget nyújtani a külhoniaknak?
Jó lenne, ha találkoznának azzal a sok ezer családdal és gyermekkel, akik érdekében történnek ezek a beruházások. Remélem, egyre kevesebben vannak azok, akik számára bizonygatni kell, hogy a határon túlra szánt gazdaságfejlesztési források Magyarország szempontjából nem „kidobott pénz” kategóriájába tartoznak, hanem a magyar gazdaság elemi érdekeit is szolgálják. Nagyobb piac, több együttműködési lehetőség, nagyobb növekedési potenciál, win-win helyzet!
– Ugyancsak visszatérő vád a támogatások „átláthatatlansága”.
– Ne üljünk fel az ellenzék nemzetpolitikai célok elleni propagandájának. Emlékezzünk vissza, hogy a Gyurcsány Ferenc által vezetett magyarországi baloldal hányszor uszított a határon túli magyarok ellen.
Gyurcsányék most azzal is kampányolnak, hogy el kell venni a külhoni magyaroktól a szavazati jogot, amit mára az egykor önmagát nemzeti-radikálisnak aposztrofáló Jobbik is megnyirbálna. Szabó Tímea és Vadai Ágnes kirohanásairól ne is beszéljünk. Amit az Országházban műveltek, a külhonban élő magyarok számára adományozott szájmaszkokkal kapcsolatosan, az egyszerűen vérlázító.
Fotó: Erdély Bálint Előd
– Magyarország előremegy, nem hátra – szól a már közismertté vált kampányszlogen. Mire számíthatnak az erdélyi magyarok akkor, ha választási győzelem esetén folytathatja munkáját az Orbán Viktor vezette kormány?
– Sokan emlékezünk, milyen volt megtapasztalni azt, amikor úgy éreztük, mintha az anyaország lemondott volna a határon túli magyarokról. Ez a gyászos korszak azonban véget ért 2010-ben, és ezután végre elkezdődött a nemzeti építkezés egy új alaptörvénnyel, amely új fundamentuma a magyar–magyar kapcsolatoknak.
Az elmúlt években a határon túlra juttatott, az identitás megőrzését célzó kulturális, oktatási, nevelési támogatások megtöbbszöröződtek, és olyan új támogatási formák is megjelentek, mint a gazdaságfejlesztés, a sportfejlesztés vagy a közvetlen családtámogatás. Azt tudjuk ígérni, hogy ez az irány, ahogy az elmúlt évtized is bebizonyította, csak erősödni fog. Arra kérem erdélyi nemzettársainkat: ahogyan eddig is tették, továbbra is bízzanak az Orbán Viktor vezette kormányban, és vegyünk minél többen részt az országgyűlési választásokon. Minden, határon túlról érkező szavazatra számítunk, és nem elég csupán a szimpátia, az elkötelezettség. Csak a leadott, csak az elküldött voks, szavazat az, ami számít.
– Egy publicisztikában azt írta, a lelki összetartozás élménye az, amit a baloldal esetleges hatalomra kerülése elsősorban veszélyeztet.
– A honosítás óta eltelt tíz év alatt kialakult a nemzeti összetartozás érzése. Ahogyan korábban fogalmaztam, mára egyetlen magyarnak sem kell magát elhagyottnak és magányosnak éreznie, éljen akár a Kárpát-medence, akár a nagyvilág bármelyik szegletében, mert tudhatja, hogy van egy nemzet, és van egy ország is, amelynek az ő léte fontos és számít.
Mi, vásárhelyiek megtapasztaltuk, milyen volt az, amikor Kádár János eljött hozzánk és kijelentette, az erdélyi magyarok sorsa Romániára tartozik. Átéltük a 2004. december 5. utáni időszakot is, amikor mindenki úgy érezte, hogy elárulták, szörnyű méltatlanság osztotta meg a magyar nemzetet. Csak rajtunk múlik, hogy megadjuk-e még egyszer arra az esélyt, hogy ilyen gyalázat ismét előfordulhasson. A baloldal többször bizonyította, hogy semmit nem változott, ezért tőlük semmi jóra nem számíthatunk sem az anyaországban, sem pedig a határon túl.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
1 hozzászólás