Skovrán Tünde és operatőre konzuli segítséggel jutott haza a dél-afrikai O. R. Tambo repülőtérről
Fotó: Skovrán Tünde
A Tarom légitársaság egyik különgépe 46 román és 24 külföldi állampolgárral a fedélzetén tért haza a Dél-afrikai Köztársaságból, ahonnan a koronavírus-fertőzés új mutációja, az omikron variáns gyors terjedése miatt menekítik ki az embereket. A román állampolgárok között volt Skovrán Tünde erdélyi színésznő, aki a hazajutásról, a külképviselettel kapcsolatos tapasztalatairól beszélt a Krónikának.
2021. december 01., 19:552021. december 01., 19:55
2021. december 01., 21:442021. december 01., 21:44
Skovrán Tünde külföldön élő erdélyi színésznő, rendező azon a különgépen tartózkodott, amellyel a bukaresti külügyminisztérium román állampolgárokat, köztük a nagybányai rögbicsapat tagjait menekítette ki a Dél-afrikai Köztársaságból a koronavírus-fertőzés új mutációja, az omikron terjedése miatt.
A járványhelyzet miatt az utolsó európai járattal sikerült hazajutni Afrikából 2020-ban, és most lett volna az ötödik forgatásuk a dél-afrikai helyszíneken. Az afrikai országban a koronavírus-járvány helyzetét a fertőzésszámok alakulásának függvényében 1–5-ig terjedő skálán mérik, az 1-es fokozat a legenyhébb, az 5-ös pedig a teljes lezárást jelenti – mondta el a színésznő-rendező. „Dél-Afrikában az elmúlt hetekben 1-es fokozatú volt a koronavírus-járvány, ami azt jelenti, hogy turisták is beutazhattak” – mondta Skovrán.
A színésznő filmjének afrikai forgatása elmaradt az új koronavírus-mutáció megjelenése miatt
Fotó: Skovrán Tünde
Hozzátette, november 24-én érkezett az afrikai országba, első nap értesültek az új vírusmutáció megjelenéséről és a várható korlátozásokról, így nyomban elkezdték tervezni magyar állampolgár operatőrével a visszautat. „Gyakorlatilag egy napot töltöttünk Dél-Afrikában egy hotelben. Eredetileg december 22-re volt repülőjegyem vissza Európába, de azonnal foglaltam helyet másnapra a Turkish AirLines-gépre. Pár óra múlva kaptam levelet, hogy törölték a járatot” – mesélte Skovrán Tünde.
Hozzátette, barátok segítségével megpróbált más alternatívákat találni a hazautazáshoz, sikerült is jegyet váltani egy svájci járatra, azonban a repülőtéren kiderült, hogy a gép fedélzetére csak svájci állampolgárok juthatnak fel.
Ekkor fölhívtam Antal Loránd RMDSZ-es szenátort, gyerekkori barátomat, aki a külügyminisztériumon keresztül kapcsolatba lépett Claudius Cobzaru román nagykövettel Pretoriában” – mesélte Skovrán. Megjegyezte, a nagykövet folyamatosan tájékoztatta a helyzetről, a mentőakció lépéseiről őket, majd értesítette, hogy rajta vannak az utaslistán Szandtner Dániel magyarországi operatőrrel együtt, ugyanis a román külügyminisztérium vállalta, hogy kelet-európai állampolgárok hazaszállításában is segítséget nyújt.
Fotó: Skovrán Tünde
„Nem tudtuk, mikor indul pontosan a gép, közben meg Romániában a sajtóban megjelentek olyan hírek, hogy Nagybányán szállunk majd le, illetve olyan indulási időpontokat közöltek a különböző csatornák, portálok, amelyeknek semmilyen valóságalapja nem volt. A média nagyon eltorzította a valóságot a hazautazásunkról” – jegyezte meg a színésznő-rendező. Hozzátette,
Bukarestbe érkezve, a katonai repülőtéren landolt a gépük, ahol katonai sátrak, mentő-, rendőr- és tűzoltóautók sorakoztak, és a reptéren felállított sátrakban az utasokon PCR-tesztet végeztek.
„A repülőgépről lakhely szerint engedtek leszállni, hosszú várakozás után Kovászna és Brassó megyei utasok is sorra kerültek. Afrikából 15 kilós csomagokkal ülhettünk fel a gépre, és mivel a kamerákat, felszereléseket nem hagyhattuk hátra, a ruháink maradtak ott.
– osztotta meg tapasztalatait Skovrán Tünde. Hozzátette, Sepsiszentgyörgyre speciális autókkal szállították őket, és szerdán reggel már a mentősök ébresztették, akik újabb koronavírustesztet végeztek. „Tizenöt napig karanténba helyeztek minket, noha nyilván semmi bajunk nincs” – egészítette ki.
Fotó: Skovrán Tünde
Skovrán Tünde arról is beszélt, hogy Dél-Afrikában a körülményekhez képest nyugodt volt a helyzet. „Mivel csupán két napot töltöttünk az afrikai kontinensen, és akkor is a hazautazásunkkal voltunk elfoglalva, csak a tévéből értesültünk a koronavírus-helyzetről, a külvilág történéseiről.
– tette hozzá a színésznő. Elmondta, az emberek a korlátozások hallatán megrohamozták a boltokat, attól tartva, hogy megint lezárások következnek, így próbálták beszerezni a legszükségesebbeket. A pánik csak egy napig tartott, míg Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök be nem jelentette, hogy kormánya nem tervez lezárásokat, megszorításokat.
„Azt láttuk, hogy Dél-Afrikában mindenki mélységesen fel van háborodva az Európai Unió és más államok hozzáállásán.
– jegyezte meg Skovrán. Kérdésünkre, hogyan írná le a román külképviselettel a tapasztalatait, a színésznő elmondta, végtelenül operatívak voltak, folyamatosan tájékoztatták őket a helyzetről, az utazással kapcsolatos fejleményekről, az útra élelmiszer-csomagokat is készítettek, mivel nem lehetett tudni, hogy az utasoknak lesz-e a repülőgépen lehetőségük étkezni.
– tette hozzá.
Fotó: Skovrán Tünde
Kérdésünkre, hogyan hasonlítaná össze a múltkori, a vírus megjelenése körüli hazaútjukat a mostani kalanddal, a színésznő elmondta, Namíbiában voltak 2020-ban, és a sajtóból értesültek a járványról.
„Gyorsan átrepültünk Fokvárosba, és onnan próbáltunk hazajutni. Akkor még senki nem tudta, mit jelent ez a világjárvány. Most viszont másfél év pandémia után úgy érzem, fokozottabb volt a pánik. Tudtuk, hogy ha véletlenül lezárják a határokat, nem szabadítják fel egyhamar, és három hónapig vagy hosszabb ideig ott ragadunk a másik kontinensen. Nem attól rettegtünk, hogy megbetegszünk, hanem hogy nem lesz lehetőségünk hazajönni” – mondta el a Skovrán Tünde.
A fertőzésveszély csökkentése érdekében egy Bukarest melletti katonai légitámaszpont fogadta kedden a Tarom Johannesburgból érkező utasszállító repülőgépét, amelyet a román kormány küldött a dél-afrikai térségben rekedt román állampolgárokért.
„Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – jelentette ki hétfőn Orbán Viktor.
Elítélte az Egyesült Államok „destabilizáló jelenlétét” a Közel-Keleten hétfőn Irán azt követően, hogy Washington bejelentette, B-52-es stratégiai bombázókat telepít a térségbe Izrael védelmére.
A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a Fidesz–KDNP a biztos szavazók körében 44 százalékkal győzelmet aratna egy most vasárnapi országgyűlési választáson, míg a Tisza Párt 35 százalékot érne el.
Katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalo més szabadságharc leverésének évfordulóján hétfőn az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Kitört a Laki-laki vulkán Indonézia keleti részében vasárnap éjjel, a természeti katasztrófának tíz halálos áldozata van, és a térségben több települést ki kellett üríteni – közölte az indonéz vulkanológiai központ (PVMBG) szóvivője.
Az izraeli hadsereg (IDF) megölte a Hezbollah libanoni síita milícia egyik körzeti parancsnokát, a milícia Radván nevű kommandós egységének parancsnokát és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet egyik emberét.
Az ukrán csapatok Oroszország egyik „legerősebb” offenzívájával néznek szembe Moszkva teljes körű háborújának kezdete óta – mondta Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok.
Moldova külföldön élő állampolgárainak köszönhetően újrázhat az államfői székben Maia Sandu jelenlegi elnök – derült ki az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában leadott szavazatok közel száz százalékának megszámlálása után.
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai államfőválasztás második fordulójának részleges eredményei szerint.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
szóljon hozzá!