Skovrán Tünde és operatőre konzuli segítséggel jutott haza a dél-afrikai O. R. Tambo repülőtérről
Fotó: Skovrán Tünde
A Tarom légitársaság egyik különgépe 46 román és 24 külföldi állampolgárral a fedélzetén tért haza a Dél-afrikai Köztársaságból, ahonnan a koronavírus-fertőzés új mutációja, az omikron variáns gyors terjedése miatt menekítik ki az embereket. A román állampolgárok között volt Skovrán Tünde erdélyi színésznő, aki a hazajutásról, a külképviselettel kapcsolatos tapasztalatairól beszélt a Krónikának.
2021. december 01., 19:552021. december 01., 19:55
2021. december 01., 21:442021. december 01., 21:44
Skovrán Tünde külföldön élő erdélyi színésznő, rendező azon a különgépen tartózkodott, amellyel a bukaresti külügyminisztérium román állampolgárokat, köztük a nagybányai rögbicsapat tagjait menekítette ki a Dél-afrikai Köztársaságból a koronavírus-fertőzés új mutációja, az omikron terjedése miatt.
A járványhelyzet miatt az utolsó európai járattal sikerült hazajutni Afrikából 2020-ban, és most lett volna az ötödik forgatásuk a dél-afrikai helyszíneken. Az afrikai országban a koronavírus-járvány helyzetét a fertőzésszámok alakulásának függvényében 1–5-ig terjedő skálán mérik, az 1-es fokozat a legenyhébb, az 5-ös pedig a teljes lezárást jelenti – mondta el a színésznő-rendező. „Dél-Afrikában az elmúlt hetekben 1-es fokozatú volt a koronavírus-járvány, ami azt jelenti, hogy turisták is beutazhattak” – mondta Skovrán.
A színésznő filmjének afrikai forgatása elmaradt az új koronavírus-mutáció megjelenése miatt
Fotó: Skovrán Tünde
Hozzátette, november 24-én érkezett az afrikai országba, első nap értesültek az új vírusmutáció megjelenéséről és a várható korlátozásokról, így nyomban elkezdték tervezni magyar állampolgár operatőrével a visszautat. „Gyakorlatilag egy napot töltöttünk Dél-Afrikában egy hotelben. Eredetileg december 22-re volt repülőjegyem vissza Európába, de azonnal foglaltam helyet másnapra a Turkish AirLines-gépre. Pár óra múlva kaptam levelet, hogy törölték a járatot” – mesélte Skovrán Tünde.
Hozzátette, barátok segítségével megpróbált más alternatívákat találni a hazautazáshoz, sikerült is jegyet váltani egy svájci járatra, azonban a repülőtéren kiderült, hogy a gép fedélzetére csak svájci állampolgárok juthatnak fel.
Ekkor fölhívtam Antal Loránd RMDSZ-es szenátort, gyerekkori barátomat, aki a külügyminisztériumon keresztül kapcsolatba lépett Claudius Cobzaru román nagykövettel Pretoriában” – mesélte Skovrán. Megjegyezte, a nagykövet folyamatosan tájékoztatta a helyzetről, a mentőakció lépéseiről őket, majd értesítette, hogy rajta vannak az utaslistán Szandtner Dániel magyarországi operatőrrel együtt, ugyanis a román külügyminisztérium vállalta, hogy kelet-európai állampolgárok hazaszállításában is segítséget nyújt.
Fotó: Skovrán Tünde
„Nem tudtuk, mikor indul pontosan a gép, közben meg Romániában a sajtóban megjelentek olyan hírek, hogy Nagybányán szállunk majd le, illetve olyan indulási időpontokat közöltek a különböző csatornák, portálok, amelyeknek semmilyen valóságalapja nem volt. A média nagyon eltorzította a valóságot a hazautazásunkról” – jegyezte meg a színésznő-rendező. Hozzátette,
Bukarestbe érkezve, a katonai repülőtéren landolt a gépük, ahol katonai sátrak, mentő-, rendőr- és tűzoltóautók sorakoztak, és a reptéren felállított sátrakban az utasokon PCR-tesztet végeztek.
„A repülőgépről lakhely szerint engedtek leszállni, hosszú várakozás után Kovászna és Brassó megyei utasok is sorra kerültek. Afrikából 15 kilós csomagokkal ülhettünk fel a gépre, és mivel a kamerákat, felszereléseket nem hagyhattuk hátra, a ruháink maradtak ott.
– osztotta meg tapasztalatait Skovrán Tünde. Hozzátette, Sepsiszentgyörgyre speciális autókkal szállították őket, és szerdán reggel már a mentősök ébresztették, akik újabb koronavírustesztet végeztek. „Tizenöt napig karanténba helyeztek minket, noha nyilván semmi bajunk nincs” – egészítette ki.
Fotó: Skovrán Tünde
Skovrán Tünde arról is beszélt, hogy Dél-Afrikában a körülményekhez képest nyugodt volt a helyzet. „Mivel csupán két napot töltöttünk az afrikai kontinensen, és akkor is a hazautazásunkkal voltunk elfoglalva, csak a tévéből értesültünk a koronavírus-helyzetről, a külvilág történéseiről.
– tette hozzá a színésznő. Elmondta, az emberek a korlátozások hallatán megrohamozták a boltokat, attól tartva, hogy megint lezárások következnek, így próbálták beszerezni a legszükségesebbeket. A pánik csak egy napig tartott, míg Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök be nem jelentette, hogy kormánya nem tervez lezárásokat, megszorításokat.
„Azt láttuk, hogy Dél-Afrikában mindenki mélységesen fel van háborodva az Európai Unió és más államok hozzáállásán.
– jegyezte meg Skovrán. Kérdésünkre, hogyan írná le a román külképviselettel a tapasztalatait, a színésznő elmondta, végtelenül operatívak voltak, folyamatosan tájékoztatták őket a helyzetről, az utazással kapcsolatos fejleményekről, az útra élelmiszer-csomagokat is készítettek, mivel nem lehetett tudni, hogy az utasoknak lesz-e a repülőgépen lehetőségük étkezni.
– tette hozzá.
Fotó: Skovrán Tünde
Kérdésünkre, hogyan hasonlítaná össze a múltkori, a vírus megjelenése körüli hazaútjukat a mostani kalanddal, a színésznő elmondta, Namíbiában voltak 2020-ban, és a sajtóból értesültek a járványról.
„Gyorsan átrepültünk Fokvárosba, és onnan próbáltunk hazajutni. Akkor még senki nem tudta, mit jelent ez a világjárvány. Most viszont másfél év pandémia után úgy érzem, fokozottabb volt a pánik. Tudtuk, hogy ha véletlenül lezárják a határokat, nem szabadítják fel egyhamar, és három hónapig vagy hosszabb ideig ott ragadunk a másik kontinensen. Nem attól rettegtünk, hogy megbetegszünk, hanem hogy nem lesz lehetőségünk hazajönni” – mondta el a Skovrán Tünde.
A fertőzésveszély csökkentése érdekében egy Bukarest melletti katonai légitámaszpont fogadta kedden a Tarom Johannesburgból érkező utasszállító repülőgépét, amelyet a román kormány küldött a dél-afrikai térségben rekedt román állampolgárokért.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
szóljon hozzá!