Az egészségügyi alkalmazottak sok esetben 40 órát kénytelenek dolgozni egyfolytában
Fotó: Agerpres/EPA
„Az első napokban, a karantén kihirdetése után olyan volt, mint a filmekben, mindenki lerohanta az üzleteket, üresen álltak a polcok. Jelenleg a legrosszabb a bizonytalanság: nem tudjuk, meddig tart ez az állapot, mire számítsunk” – tájékoztatta a Krónikát a koronavírus sújtotta Olaszországban élő, egészségügyi asszisztensként dolgozó Szinte István. Elmondása szerint települése határában nomád táborokban laknak román állampolgárok, akik tömegesen, romániai rendszámú gépkocsikkal indulnak haza.
2020. március 13., 08:322020. március 13., 08:32
2020. március 13., 08:452020. március 13., 08:45
„Úgy telnek a hétköznapjaink, mint annak, aki mankóval jár, hiszen sok korlátozásba ütközünk” – mondta el a Krónikának az olaszországi Reggio Emilia megyében élő Szinte István. A sepsiszentgyörgyi születésű egészségügyi asszisztens már évtizedek óta él feleségével Olaszországban: egy magánkórházban dolgoznak. Emellett István magánvállalkozásban is foglalkozik betegellátással, idősotthonokba, a páciensek lakhelyére jár.
Az Emilia-Romagna tartomány, melynek Reggio Emilia megye, illetve város is része, a koronavírus miatt elsőként lezárt Lombardia és Veneto régiókkal szomszédos, és bár érzik a karantén, a megszorítások hatását, az mégsem olyan mértékű, mint északi szomszédaiknál.
Az utóbbi huszonnégy órában ismét majdnem kétszázzal, 1016-ra emelkedett az új típusú koronavírus-fertőzés (Covid-19) halálos áldozatainak száma Olaszországban a polgári védelmi hatóság csütörtök esti tájékoztatója szerint, eközben a diagnosztizált fertőzöttek száma több mint kétezerrel 15 113-ra
István elmondta, nyolcadikos osztályos lánya már közel egy hónapja nem jár iskolába, hiszen a tanítást felfüggesztették, míg egyetemista fiának csak az egész országra kiterjesztett karantén után kellett otthon maradnia. Tízezer lelket számláló településen élnek, ahol már most több a koronavírus-fertőzött, mint egész Romániában, de a betegeket név szerint nem ismerik. A megyét csak engedéllyel hagyhatják el, folyamatosak az igazoltatások, a harminc kilométerre fekvő Parma vagy Modena városába sem mehetnek.
Szinte István elmondta, az első pánikon túl vannak, most már sokat csillapodtak a kedélyek, mindenki folyamatosan követi a híreket. „Az első napokban, a karantén kihirdetése után olyan volt, mint a filmekben, mindenki lerohanta az üzleteket, üresen álltak a polcok. Aztán megtapasztalhatta mindenki, hogy a készleteket feltöltik, a kisebb boltokban roham sem volt. Jelenleg a legrosszabb a bizonytalanság: nem tudjuk, meddig tart ez az állapot, mire számítsunk” – mondta. Az emberek féltik a bevételeiket, hiszen sok a kis- és közepes vállalkozás, de a nagy gyárak beszállítói is attól tartanak, ha a lánc megszakad, megszűnik a tevékenységük, cégek mennek tönkre.
Egész Olaszországban bezárják a kereskedelmi egységeket a koronavírus-járvány megfékezése érdekében – jelentette be szerda este Giuseppe Conte olasz kormányfő, kivételt csak az élelmiszerüzletek és a gyógyszertárak jelentenek. A tömegközlekedést nem állítják le.
István aggasztónak tartja, hogy nem mindenki tartja be a szabályokat. Lombardia és Veneto tartományokból menekültek az emberek, így továbbhurcolták a fertőzést. Dél-Olaszországban viszont sokkal fejletlenebb az egészségügyi infrastruktúra, mint északon, így valószínűleg nehezebben birkóznak meg a járvánnyal, és nem kizárt, hogy akik oda menekültek, megpróbálnak majd hazatérni. Arra is kitért, hogy
Bár Reggio Emiliában nem olyan súlyos a helyzet, mint a szomszédos Lombardiában, itt is „kiesnek” egészségügyi alkalmazottak, mert ha kiderül, hogy kapcsolatba kerültek fertőzött személlyel, nem engedik dolgozni őket. Tartják a kapcsolatot a Lombardiában dolgozó kollégákkal: ott előfordul, hogy az egészségügyi alkalmazottak negyven órát kénytelenek dolgozni egyfolytában, mert nincs ki felváltsa őket. Ezekbe a kórházakba állandóan keresik az alkalmazottakat, és bár a szokásos órabér többszörösét ajánlják, nem akad jelentkező. A kórházakban, egészségügyi intézményekben egyetemisták, orvostanhallgatók végzik a szűréseket a belépéskor, az ott dolgozóknak is megmérik a testhőmérsékletét, kérdőívet töltetnek ki velük, hogy érintkeztek-e fertőzött beteggel, voltak-e betegségre utaló tüneteik. Sok kórházat katonai felügyelet alá vontak.
A kórházak ellátása nehézkesen zajlik. István elmondta, korábban minden kórteremben, a folyosókon is volt kézfertőtlenítő, egészségügyi maszk, ám azokat pillanatok alatt ellopták a látogatók, a betegek, amikor kiderült a járványveszély, így most kulcs alatt tartják, és csak kérésre adnak.
„Mindenki aggódik, attól is tart, hogy házi vesztegzár alá kerül, hiszen ha nem tudunk dolgozni, az pótolhatatlan bevételkiesést jelent. Erre a forgatókönyvre senki nem számított” – fogalmazott Szinte István.
A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét „az egész világot” fogadja.
Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában.
Elismerte felelősségét és megbánását fejezte ki szerdai nyílt levelében Radislav Krstic, a boszniai Szerb Köztársaság hadseregének egykori tábornoka, akit Hágában 35 év börtönre ítéltek a srebrenicai népirtás támogatásáért és segítéséért.
A francia ügyészség szerda este öt év börtönbüntetés kiszabását kérte Marine Le Pen ellenzéki politikusra, továbbá azt, hogy szintén öt évre tiltsák el a politikai választásokon való indulástól.
Ukrajna külügyminisztériuma cáfolta azokat a médiajelentéseket, amelyek szerint Kijev tömegpusztító fegyverek kifejlesztését tervezné.
Kiterjesztették Izrael dél-libanoni szárazföldi katonai műveletét – közölte szerdán Jiszráel Kac védelmi miniszter.
A CNN előrejelzése szerint a republikánusok megtartják az ellenőrzést at Egyesült Államok képviselőházában a múlt keddi választás nyomán, ami újabb győzelmet jelent a pártnak, amely 2023 óta rendelkezik többséggel a kamarában.
Az északkelet-lengyelországi Redzikowóban hivatalosan is felavatták szerdán az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részét (EPAA) képező rakétavédelmi bázist.
Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában az Európai Parlament állásfoglalása, amelyben cselekvésre ösztökéli az Európai Bizottságot az Oroszország által „bitorolt” román aranytartalék visszakövetelése ügyében.
Többet kell tennünk annak érdekében, hogy Ukrajna továbbra is harcban maradhasson, képes legyen a lehető legnagyobb mértékben visszaverni a háborúban az orosz támadást és megakadályozni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök sikerrel járjon.
szóljon hozzá!