Orbán Viktor: „együttműködésre kell törekednünk, építenünk kell Közép-Európát”
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
A szomszédokkal való együttműködést, a jövő felé fordulást, illetve Közép-Európa közös építését nevezte fontosnak Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtökön a trianoni diktátum századik évfordulója kapcsán.
2020. január 09., 17:182020. január 09., 17:18
2020. május 26., 09:462020. május 26., 09:46
A közép-európai együttműködésben látja a trianoni diktátum következményei meghaladásának lehetőségét Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A kormányfő erről csütörtöki nemzetközi sajtótájékoztatján beszélt.
„A történelmi emlékezet, az évfordulók fontosak, az igazságnak el kell hangoznia, de ezzel a jövőt illetően már nem sokra megyünk” – figyelmeztetett. „Ha ezt a száz évet megnézzük, akkor nemcsak arról van szó, hogy Magyarország mindenféle igazságtalan békediktátumok miatt elszenvedett veszteségeket, hanem ennél sokkal rosszabb az, hogy ezek után kialakult egy olyan helyzet, amelyben Magyarországot folyamatosan izolálták. Magyarország folyamatosan magára maradt, nem tudott kialakítani regionális együttműködést, nyilván elsősorban az első világháború utáni békediktátum következtében. Ezt hívom én úgy, hogy száz év magyar magány. Nemcsak történt valami száz éve, de száz év magány alakult ki” – mutatott rá, hozzátéve:
„Azt tartom a legnagyobb eredménynek, hogy az elmúlt években véget tudtunk vetni a száz év magánynak. Számos relációban a történelmi tapasztalattól függetlenítve a jövőre vonatkozó szoros együttműködést tudtunk létrehozni. Szlovákiával például a V4-ben, itt volt nálam nemrég a szlovén miniszterelnök, a horvátokkal minden vita ellenére testvéri kapcsolatokat ápolunk, és a szerbekkel is sikerült stratégiai együttműködést kialakítani” – ecsetelte. Kijelentette:
„Nekem ez a tanulsága ennek a száz évnek is, hogy nem elszigetelnünk kell egymást, hanem – mindenki a maga történelmi igazságát nem megtagadva – a jövő felé fordulva együttműködésre kell törekednünk, építenünk kell Közép-Európát” – szögezte le a kormányfő.
„Remélem, hogy a visszaemlékezések nem visszavetnek, hanem előrevisznek ezen az úton, okos mértéktartást szeretnék ebben mindenkitől kérni” – hangsúlyozta Orbán Viktor. A kormányfő egy új európai kereszténydemokrata kezdeményezés lehetőségéről is beszélt. Hangsúlyozta: a Fideszt nem a mai formájában érdekli az Európai Néppárt (EPP), ezért változásra van szükség a pártcsaládon belül.
Kijelentette: a néppárt zsugorodik, veszíti befolyását, pozícióit és képviselőhelyeit, mert rossz – liberális, szocialista, centrista – irányba tart. A kérdés az, hogy a néppárton belül a Fidesznek van-e kellő hatása, hogy kikényszerítse vagy kezdeményezze a változást – fűzte hozzá.
Ha az Európai Néppárt képtelen irányt váltani, akkor egy új európai kereszténydemokrata kezdeményezés kell az európai pártéletben, mert Macron francia elnök baloldali mozgalma emelkedésének ellensúlyát meg kell teremteni – mondta Orbán Viktor.
Azt is kijelentette: készen áll a következő miniszterelnök-jelöltségre. Közölte: bár a Fideszben még nincs döntés a nagyobbik kormánypárt 2022-es országgyűlési választásokon induló miniszterelnök-jelöltének személyéről, „én viszont készen állok”.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
1 hozzászólás