Pusztítás. Az oroszok két ballisztikus rakétát lőttek ki Szumira, ahol 34 embert öltek meg
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Kijev nyugati szövetségesei – köztük az Egyesükt Államok is – határozottan elítélték az ukrajnai Szumi városát ért orosz rakétatámadást, amely 34 ember – köztük két gyermek – halálát okozta, 117 másik pedig megsebesült.
2025. április 14., 09:312025. április 14., 09:31
Mint arról beszámoltunk, két ballisztikus rakéta csapódott be vasárnap délelőtt Szumi városközpontjába az állami egyetem és a kongresszusi központ közelében, és véres holttesteket hagytak az utcákon szétszóródva.
Oroszország részéről nem érkezett azonnali hivatalos kommentár a támadásról, amelynek a közeli határon túli erői állítólag nagyszabású offenzívára készülnek.
A támadásra akkor került sor, amikor az Egyesült Államok, Ukrajna legerősebb katonai szövetségese, Donald Trump elnök alatt tárgyalások útján igyekszik véget vetni a háborúnak, amely immár negyedik éve tart.
Az amerikai elnök a támadással kapcsolatban azt mondta, hogy az „szörnyű” volt, és hogy „azt mondták neki, hogy hibát követtek el”, de nem bocsátkozott részletekbe.
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető sürgette, hogy maga Trump látogasson el Ukrajnába, és nézze meg, milyen pusztítást hozott az orosz invázió.
„Kérem, mielőtt bármilyen döntést hozna, bármilyen tárgyalási formát, jöjjön el, és nézze meg az embereket, a civileket, a harcosokat, a kórházakat, a templomokat, a gyerekeket, akik meghaltak” – mondta vasárnap a CBS 60 Minutes című műsorának adott interjúban.
A virágvasárnapot ünnepelte Szumi lakossága, amikor Oroszország ma délelőtt két ballisztikus rakétával csapást mért a város központjára.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter, miközben részvété nyilvánította az áldozatok hozzátartpzóinak, azt mondta, hogy
Korábban Trump ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy keményebben fogalmazott, mondván, hogy a támadás átlépte „a tisztesség minden határát”.
Friedrich Merz, aki várhatóan a jövő hónapban veszi át Németország kancellárjának tisztségét, az ARD német közszolgálati televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy a Szumi elleni támadás „súlyos háborús bűncselekménynek” minősül.
– mondta a konzervatív politikus.
Olaf Scholz leköszönő német kancellár eközben azt mondta, hogy a támadás megmutatta, „mit ér Oroszország állítólagos békekészsége”.
Emmanuel Macron francia elnök „az emberi életek, a nemzetközi jog és Trump elnök diplomáciai erőfeszítéseinek szemérmetlen semmibevételével” vádolta Oroszországot.
A támadást „barbárnak” minősítve Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hozzátette: „Oroszország volt és marad az agresszor, aki durván megsértette a nemzetközi jogot”.
„Sürgősen határozott intézkedésekre van szükség a tűzszünet kikényszerítése érdekében. Európa továbbra is a partnerek felé fogja nyújtani a kezét, és továbbra is erős nyomást gyakorol Oroszországra, amíg a vérontás véget nem ér, és amíg igazságos és tartós béke nem születik, Ukrajna feltételei szerint” – tette hozzá.
Bukarest részéről Ilie Bolojan ügyvivő államfő és Marcel Ciolacu miniszterelnök egyaránt elítélte a rakétacsapást.
António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője azt mondta, hogy „mélységesen megdöbbent” a rakétatámadás hírére.
„A civilek és polgári objektumok elleni támadások a nemzetközi humanitárius jog szerint tilosak, és az ilyen támadásoknak, bárhol is történjenek, azonnal véget kell vetni” – tette hozzá.
Guterres hangsúlyozta, hogy az ENSZ támogatja „az igazságos, tartós és átfogó békére irányuló érdemi erőfeszítéseket, amelyek teljes mértékben fenntartják Ukrajna szuverenitását, függetlenségét és területi integritását”.
Egy másik orosz rakétatámadásban, a hónap elején, április 4-én, 20 ember meghalt és 61 megsebesült Krivij Rih városában.
Akkor az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy „egységparancsnokok és nyugati kiképzők” találkozója volt a célpont egy étteremben. Bizonyítékot erre nem szolgáltattak.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!