Fotó: Pál Árpád
A vasárnap Oroszország számos nagyvárosában rendezett korrupcióellenes tüntetés őrizetbe vett résztvevőinek szabadon bocsátására sürgette Moszkvát az Európai Unió.
2017. március 27., 13:512017. március 27., 13:51
2017. március 27., 14:032017. március 27., 14:03
Vasárnap korrupcióellenes megmozdulásokat tartottak Moszkvában és számos más orosz nagyvárosban. A tüntetéseket a Kreml már megkezdésük előtt törvényelleneseknek és provokatívaknak minősítette, a hatóságok pedig több mint ötszáz tüntetőt, köztük a demonstrációt szervező egyik ellenzéki politikust, Alekszej Navalnijt is őrizetbe vették.
Az Európai Unió által hétfőn kiadott közleményben hangsúlyozták, hogy az orosz rendőrség fellépése ellehetetlenítette az alapvető szabadságjogok gyakorlását, valamint a békés gyülekezést, és ez sérti az orosz alkotmányt. „Felszólítjuk az orosz hatóságokat, hogy teljes mértékben tegyenek eleget nemzetközi jogi kötelezettségeiknek, ezen jogok fenntartása és az őrizetbe vett békés demonstrálók haladéktalan szabadon bocsátása érdekében” – írták a kommünikében.
Vasárnap este az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Mark Toner közleményt adott ki, amely a demokratikus értékek elleni fellépésnek minősíti a letartóztatásokat. „Felszólítjuk Oroszország kormányát, hogy azonnal bocsássa szabadon az összes letartóztatott békés tüntetőt” – olvasható Toner közleményében, hozzátéve, hogy Washingtont „zavarba ejti” az ismert ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij őrizetbe vétele.
A tiltakozók egyebek mellett Dmitrij Medvegyev kormányfő távozását követelték, akit a Navalnij vezette alapítvány 70 milliárd rubel értékű korrupcióval vádolt meg egy videóban. Sajtóértékelések szerint a vasárnapi volt az elégedetlenség legjelentősebb szervezett megnyilvánulása Oroszországban a parlamenti választási csalások ellen 2011-2012-ben megtartott tüntetések óta. Mindez egy évvel az elnökválasztás előtt történik, amelyen reményei szerint Navalnij is elindulhat majd a hivatalban lévő Vlagyimir Putyinnal szemben.
A közép-európai és a közel-keleti háborúk okozta szenvedésekről, a kulturális, etnikai és vallási különbségek tiszteletben tartásának fontosságáról szólt karácsonyi üzenetében a brit uralkodó.
Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján.
Lezuhant egy utasszállító repülőgép a kazahsztáni Aktau város közelében szerdán, az elsődleges értesülések szerint a balesetnek vannak túlélői – jelentette be a közép-ázsiai ország rendkívüli helyzetek minisztériuma.
A szíriai új vezetés bejelentette, hogy megállapodott a fegyveres csoportokkal a feloszlatásukról. Hozzátette, hogy a jövőben ezek a védelmi minisztériumhoz tartoznak majd.
Az izraeli hadsereg fellépése „közvetett hatással” volt a Hamász fegyvereseinek arra a döntésére, hogy augusztusban hat túszt öltek meg a Gázai övezetben – derül ki egy kedden közzétett katonai vizsgálatból.
Egy ember meghalt, tizennégyen pedig megsebesültek kedden, amikor ballisztikus rakéta csapódott be egy lakótömbbe az Ukrajna középső részén fekvő Krivij Rihben – közölték helyi tisztségviselők.
Reményt sürgetett minden ember életében a háborúk, szenvedés, szegénység uralta világban Ferenc pápa a Szent Péter-bazilikában bemutatott ünnepi misén mondott beszédében szenteste, amely a jubileumi szentév első eseménye volt.
Több mint 25 ezer szíriai menekült lépte át a török határt, hogy visszatérjen hazájába az elmúlt két hétben – közölte kedden Ali Yerlikaya török belügyminiszter.
Több száz szíriai keresztény tüntetett kedden Damaszkuszban tiltakozásul amiatt, hogy felgyújtottak egy közterületi karácsonyfát a közép-szíriai Ham város közelében – közölte az AFP francia hírügynökség.
Ferenc pápa vezeti az ünnepi misét a Szent Péter-bazilikában kedd este, amelynek keretében elindítja a 2025-re meghirdetett jubileumi szent évet a bazilika szent kapujának a megnyitásával.