Fotó: atlanticcouncil.org
Kitünteti Klaus Iohannis román államfőt az Atlatic Council (Atlanti Tanács) nevű befolyásos egyesült államokbeli agytröszt. A kitüntetés tényéről a szervezet számolt be honlapján.
2024. április 04., 10:592024. április 04., 10:59
2024. április 04., 11:112024. április 04., 11:11
Eszerint Iohannis a Distinguished Leadership Awards (Kiváló Vezetői Díj) kitüntetettje lesz idén május 8-án.
Rajta kívül Gina Raiomondo amerikai kereskedelmi miniszter, Christopher G. Cavoli amerikai tábornok, az európai szövetséges erők parancsnoka, valamint Michelle Yeoh Oecar-díjas színésznő, producer, az ENSZ fejlesztési programjának jótékonysági nagykövete, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja veheti át a kitüntetést.
„Az Atlantic Council Distinguished Leadership Awards a transzatlanti kapcsolatok pilléreit megtestesítő, kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyiségeket díjazza. Az esemény minden évben elit, nemzetközi közönséget hív össze – köztük jelenlegi és volt államfőket, politikai és szakpolitikai vezetőket, nagyköveteket, a kongresszus és a kormány tagjait, katonai parancsnokokat, nemzetközi üzleti vezetőket és a média vezető képviselőit” – olvasható a szervezet honlapján.
Mint ismeretes, Iohannis éppan abban az időszakban kapja meg a transzatlanti kapcsolatok szorosabbra fűzéséért odaítélt díjat, amikor versenybe szállt a NATO főtitkári tisztségéért, ugyanakkor az Egyesült Államok és a katonai szövetség számos befolyásos tagállama jelezte: riválisát, Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnököt támogatja.
Tavaly a kitelepítések, deportálások emlékét őrző németországi alapítvány legmagasabb elismerését, a Franz Werfel Emberjogi Díjat vehette át a frankfurti Szent Pál-templomban „a romániai és európai emberi és kisebbségi jogok iránti „fáradhatatlan elkötelezettségéért”.
Románia ismét bebizonyította, hogy teljes mértékben megfelel a schengeni csatlakozás kritériumainak, felelősségteljesen és hatékonyan kezeli külső határait – jelentette ki szombaton Düsseldorfban Klaus Iohannis.
Ugyancsak
Az elnöki hivatal korábbi közleménye szerint a Bad Harzburg Polgári Alapítvány a politikai pályafutása elismeréseként ítélte oda a díjat a román államfőnek, méltányolva „a különböző etnikumok harmonikus együttélésének támogatását, a szabadság, a demokrácia és a pluralizmus melletti elköteleződését, a szülővárosa, Nagyszeben korszerűsítéséért végzett munkáját, valamint a korrupció elleni küzdelem támogatását és az egyesült Európa eszméje iránti elkötelezettségét”.
Az emberi jogok és az emberi méltóság a szabadság, a demokrácia és a szolidaritás által jellemzett társadalmak építésének kulcsfontosságú elemei – mondta Klaus Iohannis államfő vasárnap, amikor átvette a 2023. évi Franz Werfel emberjogi díjat.
A kitüntetést odaítélő testület még 2019 decemberében jelentette be, hogy Iohannis kapja meg 2020-ban a Nemzetközi Károly-díjat, amelynek átadását azonban a koronavírus-járvány miatt másfél évvel el kellett halasztani.
A román államfő az európai értékek képviseletében felmutatott érdemeiért, valamint a Kelet és Nyugat közti hídverő szerepéért részesült a megtiszteltetésben. A bizottság indoklása szerint Iohannis nagy erővel és komoly sikerrel vezette Romániát egy Európa-párti, jogállami politika felé.
Iohannis a koronavírus-járvány miatt ezt csak 2022-ben vette át.
A IV. Károly Európai Díjjal tüntette ki Klaus Iohannis államfőt a Szudétanémetek Szövetsége. Az elnök szombaton vette át az elismerést a németországi Hof városában.
A díjözön, illetve annak hivatalos indoklása már csak azért is egyszerre nevetséges és felháborító, mert közismert, hogy Iohannis néhány éve államfőként úgy próbálta magasabbra tornászni az általa patronált Nemzeti Liberális Párt népszerűségét, hogy megvádolta a Szociáldemokrata Pártot, hogy az „kiárusította Erdélyt a magyaroknak”, ezzel pedig közvetve a magyarok ellen is uszított.
Atlantic Council: nemzetközi szervezet az atlantizmus támogatásáért
Az Atlantic Council egy 1961-ben alapított, a nemzetközi ügyek területén működő, az atlantizmust támogató amerikai agytröszt. Tizenhat regionális központot és a nemzetközi biztonsággal és a globális gazdasági jóléttel kapcsolatos funkcionális programokat irányít. Székhelye Washingtonban található, tagja az Atlanti Szövetségnek.
A szervezetet azzal a céllal alapították, hogy ösztönözze az Észak-Amerika és Európa közötti, a II. világháború után megkezdett együttműködés folytatását. A kezdeti években munkája nagyrészt politikai dokumentumok közzétételéből és európaiak és amerikaiak transzatlanti és nemzetközi együttműködéshez való hozzáállásáról szóló felmérésekből állt. Ezekben a korai években elsősorban gazdasági kérdésekre összpontosított – elsősorban a két kontinens közötti szabad kereskedelem ösztönzésére, és kisebb mértékben a világ többi része felé –, de bizonyos mértékben politikai és környezetvédelmi kérdésekben is fejtett ki tevékenységet.
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
szóljon hozzá!