Fotó: Presidency.ro
Románia ismét bebizonyította, hogy teljes mértékben megfelel a schengeni csatlakozás kritériumainak, felelősségteljesen és hatékonyan kezeli külső határait – jelentette ki szombaton Düsseldorfban Klaus Iohannis, amikor ünnepélyes keretek között átvette a Bad Harzburgi Polgári Alapítvány Német Polgári Díját.
2023. június 03., 16:472023. június 03., 16:47
Beszédében az államfő kijelentette, hogy egy esetleges pozitív döntés az idei évben Románia schengeni csatlakozásáról nagyon fontos jelzés lesz az ország polgárai számára a közös európai projektbe való tartozásról. Iohannis elmondta, hogy
„A demokrácia alapvető európai érték, és a jogállamisággal, valamint az emberi jogokkal együtt az Európai Unió és életmódunk alapja. Ezek az értékek kölcsönösen függenek egymástól. Az emberi jogokat csak olyan társadalomban lehet tiszteletben tartani, ahol független bíróságok garantálják a polgárok védelmét, ahol kialakulhatnak demokratikus viták, független a sajtó és aktív a civil társadalom” – fogalmazott beszédében az államfő. Hozzátette: ezeknek az értékeknek, illetve az európai egységnek és szolidaritásnak a jelentősége még inkább előtérbe került Ukrajna orosz megtámadása és a háború következményei miatt.
„Az EU bebizonyította, hogy képes olyan mechanizmusokat és intézményeket létrehozni, amelyek szavatolni tudják a jogállamiság biztonságát és a polgárok alapvető jogainak tiszteletben tartását. Mindannyian osztozunk ezekben az értékekben, és az Európa előtt álló kihívások arra emlékeztetnek bennünket, hogy ezekért az értékekért folyamatosan küzdenünk kell” – idézte Iohannist az Agerpres.
„A szolidaritásunkat és a közös jövőképünket programatikusan kell felépíteni. Az olyan nagy kihívásokkal, mint az éghajlatváltozás vagy a migráció, csak közösen, szoros európai együttműködéssel tudunk szembenézni. Ugyanez vonatkozik a közös képességünkre és eltökéltségünkre, hogy (…) támogassuk Ukrajnát az orosz agresszió elleni háborúban. Ebből a támogatásból az orosz háború által közvetve érintett államoknak is részesedniük kell” – jelentette ki.
Klaus Iohannis a Német Polgári Díjat a düsseldorfi Benrath-kastélyban tartott ceremónián vette át, az ünnepségen a német parlament volt elnöke, Norbert Lammert mondott laudációt. Az elnöki hivatal korábbi közleménye szerint a Bad Harzburg Polgári Alapítvány a politikai pályafutása elismeréseként ítélte oda a díjat a román államfőnek, méltányolva „a különböző etnikumok harmonikus együttélésének támogatását, a szabadság, a demokrácia és a pluralizmus melletti elköteleződését, a szülővárosa, Nagyszeben korszerűsítéséért végzett munkáját, valamint a korrupció elleni küzdelem támogatását és az egyesült Európa eszméje iránti elkötelezettségét”.
Vasárnap a németországi Üldöztetések Elleni Központ által alapított Franz Werfel-díjat veszi majd át Klaus Iohannis a frankfurti Szent Pál-templomban. A 63 éves romániai szász politikus a 11. kitüntetettje ennek a díjnak. Az elismerést az alapítvány indoklása szerint a romániai és európai emberi és kisebbségi jogok iránti „fáradhatatlan elkötelezettségéért” kapja.
Klaus Iohannis államfő kapja idén a kitelepítések, deportálások emlékét őrző németországi alapítvány legmagasabb elismerését, a Franz Werfel Emberjogi Díjat – írta pénteken a dpa.
Még ha nem is szándékolt, nehéz nem szimbolikus jelentőséget tulajdonítani annak, hogy Klaus Iohannis éppen a trianoni diktátum évfordulóján vehet át egy német kitüntetést a többek között a kisebbségek érdekében kifejtett „áldásos” tevékenységéért.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!