Fotó: Barabás Ákos
A magyar emberek segítőkészsége óriási, Magyarország most is jól vizsgázik nemzeti összefogásból – mondta az államfő a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában szerdán az ukrajnai háború menekültjeinek nyújtott magyarországi segítséggel összefüggésben.
2022. március 02., 10:382022. március 02., 10:38
2022. március 02., 11:422022. március 02., 11:42
Úgy fogalmazott: a „nemzeti összefogásnak országon belül és határon túl is komoly hagyománya van Magyarországon”, ebből a „magyar emberek kivétel nélkül mindig jól vizsgáztak”. Hozzátette: „erre joggal büszkék lehetünk”.
A köztársasági elnök mindenkit arra kért, a „kipróbált”, a segítségnyújtásban nagy tapasztalattal bíró segélyszervezeteken keresztül adakozzon, hogy a segítség biztosan célba érjen.
Elmondta: a segítségnyújtást a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács (NHKT) fogja össze, a munkában döntő szerepe van a hat nagy karitatív szervezetnek, a Katolikus Karitásznak, a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, a Magyar Vöröskeresztnek, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek, a Magyar Református Szeretetszolgálatnak és a Baptista Szeretetszolgálatnak.
Áder János megköszönte a segélyszervezeteknek, a katonáknak, a rendőröknek, az önkormányzatoknak, a kormányhivataloknak és a katasztrófavédelem munkatársainak az elmúlt napokban végzett munkájukat. Ugyancsak köszönetet mondott az adakozó magánembereknek és vállalkozóknak, kiemelve a Béres Alapítványt, amely 20 millió forint értékű gyógyszert ajánlott föl a bajbajutottaknak. Megemlítette a MÁV-ot, amely eddig tízezer embert szállított el ingyen a határról és a Volánt, amely szintén részt vesz a menekültek utaztatásában.
Kitért arra is: a segítségnyújtásban a közszolgálati médiának is fontos szerepe van, ezért is kezdeményezte, hogy a tíz éve működő Jónak lenni jó! műsor segítsen koordinálni a sokféle felajánlást.
A köztársasági elnök szerint a háború legdrámaibb következménye, hogy szétszakítja a családokat. A hadköteles férfiak nem jöhetnek át a határon, nem menekülhetnek együtt a feleségükkel, gyermekeikkel. Ezért a kapcsolattartásban is segíteni kell majd őket. Ugyanakkor az emberek továbbra is bizonytalanságban és félelemben élnek a Kárpátalján.
Ezért is fontos, hogy senki ne terhelje álhírekkel sem a médiát, sem az embereket. Az emberek nyugtalanok, és felelőtlenség hamis hírekkel tovább növelni bizonytalanságukat – szögezte le. Kérte, hogy mindenki igyekezzen pontos információkat szerezni, és nem felülni az álhíreknek.
Magyarország része az Európai Uniónak, tagja a NATO-nak és nincs olyan döntése e két szervezetnek, amelyet Magyarország ne támogatott volna vagy amelyet vétójával megakadályozott volna. Az ezzel ellentétes hírek álhírek.
Áder János szólt arról is: vasárnap megérkezett Magyarország első jelentős, 30 tonnás élelmiszerszállítmánya Kárpátaljára. Emellett nagy mennyiségű üzemanyagot is küldött Magyarország, mert a háború miatt nincs belőle annyi, hogy a rendőrautókat, a mentő- és tűzoltóautókat működtetni tudják.
Emellett folynak a diplomáciai egyeztetések. Az elsődleges cél, hogy béke legyen, később azonban komoly feladat lesz a menekültek hazatérésének megszervezése és az ország újjáépítése a háborús pusztítás után. Ehhez is szükség lesz a nemzeti és a nemzetközi összefogásra, és az előkészítő diplomáciai munkát már most el kell kezdeni – mondta Áder János.
Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, amelyet nyolc európai uniós tagállam indított Ukrajna európai integrációjának elősegítéséért – közölte a külgazdasági és külügyminiszter kedden Facebook-oldalán.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
szóljon hozzá!