Skóciában 2014-ben már tartottak egy népszavazást a függetlenné válásról, a résztvevők 55 százaléka arra voksolt, hogy Skócia ne szakadjon el Nagy-Britanniától
Fotó: Pixabay.com
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök szerint elképzelhetetlen, hogy a brit kormány a végtelenségig megtiltsa az újabb népszavazás kiírását Skócia függetlenségéről.
2021. október 08., 14:332021. október 08., 14:33
2021. október 08., 14:342021. október 08., 14:34
Sturgeon, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője a Financial Times című brit üzleti napilap pénteki kiadásában megjelent interjúban kijelentette azt is: a skót gazdaságot terhelő legnagyobb kockázat a munkaerőhiány, amelyet súlyosbít, hogy a brit EU-tagság megszűnésével (Brexit) az EU-állampolgárok nem telepedhetnek le szabadon Nagy-Britanniában.
Az újabb skóciai függetlenségi népszavazás lehetséges időpontjáról a skót kormányfő azt mondta: reményei szerint a koronavírus-járvány tavasz elejére már kellő mértékben visszavonul ahhoz, hogy „konkrét döntéseket” lehessen hozni erről.
A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra szavazott.
Nicola Sturgeon azóta sokszor hangoztatott érvelése szerint emiatt elengedhetetlenné vált az újabb függetlenségi népszavazás, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London „kirángatta” az EU-ból.
A skót miniszterelnök azt is több nyilatkozatában kijelentette, hogy meggyőződése szerint Skócia független országként viszonylag rövid idő alatt visszakerülhetne az Európai Unióba. Boris Johnson konzervatív párti brit miniszterelnök azonban már többször is határozottan elvetette az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírását,
A Financial Timesnak adott interjúban Nicola Sturgeon azonban – utalva a brit EU-tagságról időközben megtartott népszavazás eredményére – úgy fogalmazott, hogy a skót függetlenség hiányának következményei ma „sokkal-sokkal nagyobbak”, mint 2014-ben voltak.
Kijelentette, hogy Skóciát a Brexit megfosztotta az emberek szabad mozgásának európai uniós szabadságjogától, a bevándorlási szabályok szigorodtak, és ez súlyos mértékben korlátozza Skócia lehetőségeit arra, hogy munkaerőt toborozzon külföldről. Nicola Sturgeon szerint ez „abszolút mértékben elfojtja” a skót gazdaság növekedési képességét.
de ez a demokrácia szabályai szerint önmagát fogja megoldani, mivel „ennek alternatívája elképzelhetetlen” – fogalmazott a skót kormányfő. Utalt arra a korábban is hangoztatott véleményére, hogy a brit kormány nem állhatja útját a végtelenségig az újabb referendum kiírásának, mondván: ha London „a kivárásra játszik, az idő nekem dolgozik”, főleg a függetlenség támogatottságának demográfiai megoszlása miatt.
A felmérések azt mutatják, hogy a skót függetlenség támogatottsága a teljes lakosságon belül csökkent tavaly óta, de a fiatalok jelentős többsége az elszakadást pártolja. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint a 16-34 éves skóciai korosztály tagjainak csaknem kétharmada a függetlenné válásra voksolna újabb népszavazás esetén.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!