A nagymérvű korrupció és a szervezett bűnözés elterjedése miatt ellenzik vezető német politikusok Románia és Bulgária schengeni csatlakozását – adta hírül internetes oldalán a Sofia Globe című bolgár napilap.
2017. szeptember 19., 11:482017. szeptember 19., 11:48
A téma apropója, hogy német és holland politikusok is ellentétesen nyilatkoztak Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, aki szerdán az EU helyzetéről az Európai Parlamentben elmondott beszédében kijelentette: Romániának és Bulgáriának minél hamarabb csatlakoznia kell a belső határellenőrzés megszüntetése nyomán létrejött uniós övezethez.
Joachim Herrmann bajor belügyminiszter, a Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa keményen bírálta Juncker javaslatát.
– szögezte le. Thomas Strobel, Baden-Württemberg belügyminisztere ugyan enyhébben fogalmazott, de a lényeget érintően ő is úgy látja: bár a két ország előrelépést ért el a korrupció és a bűncselekmények elleni küzdelem terén, még nem érettek a schengeni csatlakozásra.
Boris Pistorius szászországi belügyminiszter szerint
Angela Merkel német kancellár egyetértett ugyan azzal, hogy a két országnak csatlakoznia kell, ugyanakkor leszögezte: előzetesen teljesíteniük kell a feltételeket.
Thomas de Maizière német belügyminiszter lényegesen keményebben fogalmazott, amikor csütörtökön Brüsszelben kijelentette:
Mark Rutte holland miniszterelnök a határvédelmi és a korrupciós problémák miatt szintén leszögezte: még nem látja elérkezettnek az időt a két ország csatlakozására.
Ugyanakkor Julian King biztonsági unióért felelős uniós biztos hétfőn Tudorel Toader román igazságügy-miniszterrel folytatott megbeszéléseit követően kijelentette: az összes tagállam nyerne Románia schengeni csatlakozása nyomán.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
szóljon hozzá!