Fotó: Facebook/European Commission
A Lengyelországgal szemben is beindított jogsértési eljárást fontolgat az Európai Bizottság Románia ellen az igazságügyi törvények módosítása miatt az EUObserver szerint.
2018. január 25., 17:012018. január 25., 17:01
Az Európai Bizottság Lengyelországhoz hasonlóan Románia ellen is eljárást indíthat a jogállamiság megsértése miatt – közölte az EUObserver uniós forrásokra hivatkozva.
Az EUObserver szerint ennek az előszele az a szerdai levél, amelyben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke és Frans Timmermans első alelnök aggodalmukat fejezik ki az igazságügy működését szabályozó törvények módosítása miatt, és a változtatások újragondolására ösztönzik a román kormányerőket.
Az Európai Bizottság aggodalommal figyeli az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos legújabb romániai fejleményeket – jelentette ki szerdán Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke.
A kiadványnak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő bizottsági illetékes az EB-vezetők levelét „figyelmeztető lövésként” jellemezte, és hozzátette: az EB nem zárja ki a szabálysértési eljárás beindítását, ám közölte, a testület jelenleg úgy értékeli, erőteljesebben kezelheti az ügyet az igazságügyi rendszer helyzetéről szóló éves jelentésében.
A bukaresti parlament házelnökei nyílt levélben válaszoltak szerdán az igazságügyi reformmal kapcsolatos brüsszeli bírálatokra.
A két évvel ezelőtt Lengyelország ellen elindított mechanizmushoz hasonló szabálysértési eljárás abban az esetben, ha az EB úgy értékeli, Bukarest tartósan megsérti a jogállamiság alapelveit, akár oda is vezethet, hogy – ahogy az Lengyelország esetében történt – az EU-alapszerződés hetes cikkelye alapján szankciókat kezdeményeznek az ország ellen, ami akár Románia szavazati jogának felfüggesztésével is járhat az Európai Tanácsban.
Az unió szerződésének 2. cikkelye tartalmazza azokat az alapértékeket, melyeket az unióban közösnek neveznek: a szabadság, az egyenlőség, az alapvető emberi jogok, a jogállamiság, a demokrácia, a kisebbségi jogok. A szabály kimondja, hogy ha ezek a jogok tartósan és súlyosan sérülnek, akkor el lehet indítani valamely tagállam ellen ezt a bizonyos 7. cikkelyt, melyet az uniós szakzsargonban atomfegyvernek neveznek, hiszen az eljárás végén akár odáig is el lehet jutni, hogy az adott tagállamot megfosztják szavazati jogától a tanácsban.
Az első lépés az, hogy megbízzák az illetékes szakbizottságot, a LIBE-t, hogy készítsen egy állásfoglalást arról, miért is kellene megindítani ezt a 7. cikkelyt. Ez még nem maga az eljárás, hanem annak előszobája, és a következő lépésben kerülne a kérdés az Európai Parlament plénuma elé, ahol viszont már kétharmaddal kell jóváhagyni azt. Végül az összes többi tagállam egyhangú támogatására van szükség a szankciókhoz.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!