Fotó: Európai Parlament
Nicole de Moor, a belga kormány migrációért és menekültügyekért felelős államtitkára kedden, a bel- és igazságügyi tanács ülésére való érkezésekor azt mondta, hogy szó van a schengeni térség jövőbeni bővítéséről, de előbb magát a rendszert kell megreformálni.
2023. december 05., 17:502023. december 05., 17:50
2023. december 06., 08:232023. december 06., 08:23
„Fontosnak tartom, hogy megreformáljuk nemcsak a bevándorlási rendszert, hanem a Schengen rendszerét is” – mondta Nicole de Moor.
„Ténylegesen kézbe kell vennünk a migráció ellenőrzését, erősebb határokra van szükségünk, valamint arra, hogy különbséget tudjunk tenni azok között, akik háború és üldöztetés elől menekülnek, és védelemre szorulnak az EU-ban, és azok között, akik nincsenek ilyen helyzetben, és így nincs joguk az EU területére lépni” – mondta Nicole de Moor.
Arra a konkrét kérdésre, hogy véleménye szerint nem alkalmas az időpont a schengeni térség bővítésére, a belga államtitkár azt felelte,
Belgium mind ez idáig nem ellenezte Románia és Bulgária felvételét a belső határellenőrzéstől mentes övezetbe. Tavaly Ausztria szavazott Románia felvétele ellen, míg Bulgária csatlakozását Ausztria mellett Hollandia is ellenezte – írja az Agrerpres.
Negrescu: a külügynek sürgősen tisztáznia kell Belgium álláspontját Románia schengeni csatlakozása kapcsán
A román külügyminisztériumnak sürgősen tisztáznia kell, hogy Belgium milyen álláspontot képvisel Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatban – jelentette ki kedden Victor Negrescu európai parlamenti képviselő.
A politikus ezzel a belga kormány migrációért és menekültügyekért felelős államtitkárának nyilatkozatára reagált, Nicole de Moor ugyanis azt mondta a bel- és igazságügyi tanács keddi ülésére való érkezésekor, hogy tárgyalnak a schengeni térség jövőbeni bővítéséről, de előbb magát a rendszert kell megreformálni.
„Bízom benne, hogy ezzel csak a személyes véleményének adott hangot, de ezt sürgősen tisztázni kell, mint ahogyan valamennyi tagállam hivatalos álláspontját tisztázni kell, mielőtt sor kerülne egy esetleges szavazásra Románia schengeni csatlakozásáról” – mondta Negrescu. Az EP-képviselő hozzátette, a két ország illetékesei korábban több ízben is tárgyaltak a témáról, és Belgium mindannyiszor támogatásáról biztosította Romániát.
Victor Negrescu beszélt arról is, hogy a bel- és igazságügyi tanács keddi ülésén több ország képviselője is szót kért, és Románia schengeni csatlakozásának támogatása mellett érvelt - többek között Spanyolország, Németország és Franciaország képviselője is –, „de nem nyilvánított véleményt mindegyik tagország”.
Az EP-képviselő reményét fejezte ki, hogy mielőbb sikerül tisztázni valamennyi tagország álláspontját. „Remélem, ezúttal elkerüljük a tavalyi katasztrófát és meglepetést, amikor Ausztria előállt – látszólag a semmiből –, és bejelentette, hogy nem támogatja a belső határok nélküli térség bővítését” – tette hozzá.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn kijelentette, hogy Románia várja Hollandia álláspontját Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatban, mielőtt döntést hozna az ügyben.
A jelek szerint hiú ábrándnak bizonyultak a román kormányzati illetékesek azon várakozásai, hogy Románia idén végre csatlakozhat a schengeni övezethez.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!