Fotó: Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR)
A jelek szerint hiú ábrándnak bizonyultak a román kormányzati illetékesek azon várakozásai, hogy Románia idén végre csatlakozhat a schengeni övezethez.
2023. november 28., 14:302023. november 28., 14:30
2023. november 28., 17:102023. november 28., 17:10
Egybehangzó sajtóértesülések szerint az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Bizottságának december 5-ére tervezett ülésének napirendjén szerepel ugyan a román és a bolgár schengeni csatlakozás ügye, szavazni azonban nem fognak róla. Kormányzati források szerint azért, mert Hollandia – ahol éppen most zajlottak választások, amelyeken a Geert Wilders vezette jobboldali Szabadságpárt végzett az első helyen – továbbra is ellenzi Bulgária csatlakozását.
Az értesülések szerint Románia szeretné elérni, hogy december második felére hívják össze a Bel- és Igazságügyi Bizottság rendkívüli ülését, és azon szavazzanak a kétlépcsős csatlakozásról, vagyis arról, hogy tesztjelleggel jövő márciustól először csupán a repülőtereken függesszék fel az ellenőrzéseket. Ugyanakkor kétséges, hogy ez az erőfeszítés sikerrel járhat.
Mint arról beszámoltunk, a Bel- és Igazságügyi Bizottság tavaly decemberi ülésén Ausztria is vétózott, és Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter épp a múlt héten erősítette meg, hogy a bécsi kormány álláspontja változatlan: amíg a külső határok ellenőrzését nem erősítik meg, és nem szorítják vissza az illegális migrációt, nem időszerű a schengeni övezet bővítése, mivel a schengeni rendszer nem működik.
Romániának és Bulgáriának eredetileg 2011-ben kellett volna a schengeni térséghez csatlakoznia, azonban azóta több nyugat-európai tagállam sorozatosan kifogásokat emelt a felvételük ellen, kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt.
Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülése előtt Hollandia és Ausztria is kifogásokat emelt.
Hollandiának Bulgáriával van problémája: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák vannak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatja a schengeni csatlakozását. Romániával nincsenek problémái, de mivel a két ország csatlakozásáról csomagban szavaztak, a Bulgáriával szembeni vétó Romániát is érintette.
Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését. A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel.
Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra sem hajlandó módosítani álláspontját
Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával az európai határok védettebbek lesznek, és Európa is erősebb lesz – jelentette ki Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnök szerdán Strasbourgban, az uniós parlament plénumának címzett beszédében.
Az Európa Unió Tanácsának honlapján megjelent információk szerint Románia és Bulgária schengeni csatlakozása szerepel a Bel- és Igazságügyi Tanács decemberi brüsszeli ülésének ideiglenes napirendjén.
Hiába reménykedik Románia és Bulgária, Bécs ismét jelezte: továbbra sem hajlandó jóváhagyni a két ország schengeni csatlakozását.
Halálos ítéletet hajtottak végre Alabama államban egy többszörös gyilkoson, miközben Texasban alig néhány órával az ítélet végrehajtása előtt kapott átmeneti kegyelmet egy elítélt csütörtökön.
Négy ember életét vesztette, tizenketten megsérültek az észak-lengyelországi Gdansk városánál, az S7-es gyorsforgalmi úton szombatra virradóra történt balesetben – közölte a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízió.
Egy olasz bíróság nem hagyta jóvá pénteken, hogy az Albániában létesített migránstáborokban helyezzék el az elsőként odaszállított 12 embert, bangladesi és egyiptomi férfiakat.
A Heszbollah Libanonból dróntámadást intézett Benjamin Netanjahu miniszterelnök háza ellen a Földközi-tenger partján fekvő Cézárea városban izraeli kormányzati források szerint.
Az ukrán Stratégiai Kommunikációs és Információbiztonsági Központ pénteken közzétett egy videót, amelyen állítólag észak-koreai katonák láthatóak egy orosz katonai táborban.
Fejlövés végzett Jahja Szinvárral – mondta el a CNN-nek a Hamsz-vezér holttestét felboncoló patológus főorvos.
Az amerikai, francia, német és brit vezetők kötelezik magukat, hogy továbbra is támogatják Ukrajnát a nemzetközi jogon, valamint a szuverenitáson és területi épségen alapuló, igazságos és tartós békére irányuló erőfeszítéseiben".
Az orosz hadsereg 135 drónnal támadta meg Ukrajnát péntekre virradó éjjel, az ukrán légvédelem 80 drónt lelőtt, további 44 eltűnt a radarokról – közölte az ukrán légierő.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök győzelmi tervével nem lehet nyerni, ezzel csak veszíteni lehet, ezért mi ebben nem veszünk részt – közölte Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A migráció olyan európai kihívást jelent, amely európai választ igényel, amelynek része kell lennie az Európai Unió határai jobb ellenőrzésének, ahogy a hatékony visszaküldési politikák kidolgozásának.
szóljon hozzá!