Fotó: Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR)
A jelek szerint hiú ábrándnak bizonyultak a román kormányzati illetékesek azon várakozásai, hogy Románia idén végre csatlakozhat a schengeni övezethez.
2023. november 28., 14:302023. november 28., 14:30
2023. november 28., 17:102023. november 28., 17:10
Egybehangzó sajtóértesülések szerint az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Bizottságának december 5-ére tervezett ülésének napirendjén szerepel ugyan a román és a bolgár schengeni csatlakozás ügye, szavazni azonban nem fognak róla. Kormányzati források szerint azért, mert Hollandia – ahol éppen most zajlottak választások, amelyeken a Geert Wilders vezette jobboldali Szabadságpárt végzett az első helyen – továbbra is ellenzi Bulgária csatlakozását.
Az értesülések szerint Románia szeretné elérni, hogy december második felére hívják össze a Bel- és Igazságügyi Bizottság rendkívüli ülését, és azon szavazzanak a kétlépcsős csatlakozásról, vagyis arról, hogy tesztjelleggel jövő márciustól először csupán a repülőtereken függesszék fel az ellenőrzéseket. Ugyanakkor kétséges, hogy ez az erőfeszítés sikerrel járhat.
Mint arról beszámoltunk, a Bel- és Igazságügyi Bizottság tavaly decemberi ülésén Ausztria is vétózott, és Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter épp a múlt héten erősítette meg, hogy a bécsi kormány álláspontja változatlan: amíg a külső határok ellenőrzését nem erősítik meg, és nem szorítják vissza az illegális migrációt, nem időszerű a schengeni övezet bővítése, mivel a schengeni rendszer nem működik.
Romániának és Bulgáriának eredetileg 2011-ben kellett volna a schengeni térséghez csatlakoznia, azonban azóta több nyugat-európai tagállam sorozatosan kifogásokat emelt a felvételük ellen, kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt.
Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülése előtt Hollandia és Ausztria is kifogásokat emelt.
Hollandiának Bulgáriával van problémája: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák vannak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatja a schengeni csatlakozását. Romániával nincsenek problémái, de mivel a két ország csatlakozásáról csomagban szavaztak, a Bulgáriával szembeni vétó Romániát is érintette.
Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését. A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel.
Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra sem hajlandó módosítani álláspontját
Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával az európai határok védettebbek lesznek, és Európa is erősebb lesz – jelentette ki Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnök szerdán Strasbourgban, az uniós parlament plénumának címzett beszédében.
Az Európa Unió Tanácsának honlapján megjelent információk szerint Románia és Bulgária schengeni csatlakozása szerepel a Bel- és Igazságügyi Tanács decemberi brüsszeli ülésének ideiglenes napirendjén.
Hiába reménykedik Románia és Bulgária, Bécs ismét jelezte: továbbra sem hajlandó jóváhagyni a két ország schengeni csatlakozását.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét, és további intézkedéseket hozott a személyzet védelme érdekében, tekintettel az ukrajnai biztonsági fejleményekre – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, de kizárja, hogy nagyobb területi engedményeket tegyen, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel a NATO-csatlakozási törekvésekkel.
Donald Trump New York-i büntetőügyének felfüggesztését kezdeményezte az ügyész kedden a leendő amerikai elnök következő négyéves hivatali időszakának végéig.
Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékű katonai segélycsomag bejelentésére készül Ukrajnának – jelentette az Associated Press (AP) kedden amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Dollármilliókat lenne hajlandó fizetni Izrael a tavaly októberben a Hamász terroristái által elrabolt és Gázába hurcolt túszokért.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
szóljon hozzá!