2007. február 02., 00:002007. február 02., 00:00
Putyin azzal érvelt, hogyOroszország csupán azokat az energiaszubvenciókatszámolta fel, amelyeket a Szovjetunió széthullásaután is másfél évtizeden átbiztosított a szovjet utódállamoknak. Moszkva2006 elején még eltekintett a fehérorosz árfrontmegnyitásától, hogy megkímélje aproblémáktól Alekszandr Lukasenko elnökötújraválasztási kampánya küszöbén– emlékeztetett Putyin, hangsúlyozta viszont a piacielveken nyugvó energiaárak fokozatos, kiegyensúlyozottmeghonosításának szükségességéta szomszédságban és Oroszországban is.
Mint mondta, az energiaforrásokdiverzifikálásának európai igényearra sarkallja Oroszországot, hogy maga is diverzifikáljaa szállítási útvonalakat, többekközött a Csendes-óceán és Kínafelé is. A tranzitországoktól valófüggőséget mérséklő útvonalakközött megemlítette az orosz–török KékÁramlat gázvezeték közép-európaimeghosszabbításának alternatívájátis, esetleg Magyarországon át.
A Litvinyenko-ügyről nyilatkozvaPutyin azt mondta, erre csak a nyomozás és végsősoron a bíróság deríthet fényt.Mindamellett jelentéktelen, priuszos figurakéntállította be a Londonban sugárzó anyaggalmegmérgezett volt állambiztonsági (FSZB)alezredest, arra célozva, hogy nem lehetett célpont azFSZB számára. Putyin szerint Alekszandr Litvinyenko nemképviselt nemzetbiztonsági kockázatot: nem voltállamtitkok hordozója, és nem volt oka külföldreszökni, hiszen már régen minden rosszat elmondottegykori munkaadóiról, és nem tudott újdonsággalszolgálni.
Másfelől Putyin többjelölteselnökválasztási versenyt ígért,közölve: nem fog „utódot kijelölni”, de a2008. március 2-án esedékes elnökválasztástmegelőző kampány alatt jelezni fogja, hogy melyik„elnökjelöltet részesíti előnyben”.
MTI
22 óra után nem sokkal fekete füst szállt fel a Vatikánban található Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy az első szavazási forduló során nem választottak új pápát.
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.
Százharminchárom választó bíboros és több idősebb kardinális jelenlétében kezdődött szerdán délelőtt a Szent Péter bazilikában a római pápa megválasztásáért tartott szentmise.
Amint a romániai települések képviselő-testületei is megszavazzák a román–magyar kistérség alapító okmányait, csak a két ország külügyminisztériumainak jóváhagyása szükséges, hogy a határ menti régió közös fejlesztési szervezete megkezdhesse működését.
Fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, mert a csatlakozás a legerősebb biztonsági garancia – jelentette ki Ursula von der Leyen szerdán Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke Ukrajna további támogatását is hangsúlyozta.
Kiverte a biztosítékot BukarestbenVlagyimir Putyin orosz elnök egyik korábbi nyilatkozatának moszkvai felmelegítése, amelyben arról beszélt, hogy a NATO-rakétatámaszpont miatt Románia hozzájárult a térséget érő biztonsági fenyegetések növeléséhez.
Bár egy pártcsaládba tartoznak, Giorgia Meloni olasz kormányfő nem gratulált nyilvánosan a George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőjobboldal álalmfőjelöltjének első fordulós győzelme után
Friedrich Merz, Németország új kancellárja egy kedd esti interjúban arra intette az amerikai kormányzatot, hogy „maradjon távol” országa belpolitikájától.
A Hamász egyik magas rangú tisztségviselője kijelentette, hogy a terrorszervezet nem érdekelt a további tárgyalásokban egy új gázai tűzszüneti és túszszabadítási megállapodásról, miközben Izrael folytatja „kiéheztető háborúját”.
Donald Trump amerikai elnök Oroszország ukrajnai invázióját annak tulajdonította, hogy Oroszországot kizárták a Nyolcak csoportjából (G8), amely ma már a Hetek csoportjaként (G7) ismert.