Fotó: Krónika
Autópályák kilométereinek ezrei is épülhetnének Romániában, de önmagában ez még nem tenné biztonságosabbá és „élményszerűbbé” a közúti közlekedést Romániában – derült ki a Krónika Live szerda esti adásában.
2022. január 12., 19:462022. január 12., 19:46
2022. január 13., 14:282022. január 13., 14:28
A videópodcast meghívottja Sándor Gábor, a bukaresti közúti és szállításügyi minisztérium államtitkára, közúti forgalombiztonsági szakember volt, akit Rostás Szabolcs és Szőke László újságírók kérdeztek. A műsor elején az államtitkárt az állítólagos összeférhetetlenségével és hivatali visszaéléssel kapcsolatos, felújított vádakkal kapcsolatos álláspontjáról faggatták. Sándor Gábor kifejtette: az általa alaptalannak ítélt vádakat a fuvarozók egyik, de távolról sem a legjelentősebb érdekvédelmi szervezete fogalmazta meg, és inkább magánérdek rejlik a támadásai mögött.
– szögezte le az államtitkár, aki szerint azt kellene megtanulnia minden gépkocsivezetőnek, hogy a forgalomban levő részvételnek nem versenynek, hanem inkább egy játéknak kellene lennie, a közlekedésnek pedig nem egy kínnak, hanem egy élménynek.
Sándor Gábor a műsorban először jelentette be ugyanakkor, hogy éppen szerdán fogadták el a kormány közlekedésbiztonsági stratégiáját a 2022–2030-as periódusra, aminek célja a felére csökkenteni a súlyos közúti baleseteket. Székelyföld elmaradott közúti infrastruktúrájával kapcsolatban pedig elhangzott: jelenleg nem lehet elmondani, hogy a kormányzat szándékosan hátráltatná ennek fejlesztését, sőt, ebben a témában is friss fejleményekről tudott beszámolni az államtitkár.
A vasúti közlekedésről is esett szó a műsorban, kiderült, hogy Sándor Gábor rendszeresen vonattal ingázik Bukarest és Csíkszereda között: szerinte jó lenne újra elérni oda, hogy évente hatszáz kilométer vasúti pályát fel lehessen újítani. Ehhez képest tavaly mintegy hatvan, tavalyelőtt harminc kilométer vasúti pályát újítottak fel az országban.
A videópodcast a Krónika Facebook-oldalán illetve a Médiatér Youtube-csatornáján nézhető újra.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
szóljon hozzá!