Fotó: Krónika
Autópályák kilométereinek ezrei is épülhetnének Romániában, de önmagában ez még nem tenné biztonságosabbá és „élményszerűbbé” a közúti közlekedést Romániában – derült ki a Krónika Live szerda esti adásában.
2022. január 12., 19:462022. január 12., 19:46
2022. január 13., 14:282022. január 13., 14:28
A videópodcast meghívottja Sándor Gábor, a bukaresti közúti és szállításügyi minisztérium államtitkára, közúti forgalombiztonsági szakember volt, akit Rostás Szabolcs és Szőke László újságírók kérdeztek. A műsor elején az államtitkárt az állítólagos összeférhetetlenségével és hivatali visszaéléssel kapcsolatos, felújított vádakkal kapcsolatos álláspontjáról faggatták. Sándor Gábor kifejtette: az általa alaptalannak ítélt vádakat a fuvarozók egyik, de távolról sem a legjelentősebb érdekvédelmi szervezete fogalmazta meg, és inkább magánérdek rejlik a támadásai mögött.
– szögezte le az államtitkár, aki szerint azt kellene megtanulnia minden gépkocsivezetőnek, hogy a forgalomban levő részvételnek nem versenynek, hanem inkább egy játéknak kellene lennie, a közlekedésnek pedig nem egy kínnak, hanem egy élménynek.
Sándor Gábor a műsorban először jelentette be ugyanakkor, hogy éppen szerdán fogadták el a kormány közlekedésbiztonsági stratégiáját a 2022–2030-as periódusra, aminek célja a felére csökkenteni a súlyos közúti baleseteket. Székelyföld elmaradott közúti infrastruktúrájával kapcsolatban pedig elhangzott: jelenleg nem lehet elmondani, hogy a kormányzat szándékosan hátráltatná ennek fejlesztését, sőt, ebben a témában is friss fejleményekről tudott beszámolni az államtitkár.
A vasúti közlekedésről is esett szó a műsorban, kiderült, hogy Sándor Gábor rendszeresen vonattal ingázik Bukarest és Csíkszereda között: szerinte jó lenne újra elérni oda, hogy évente hatszáz kilométer vasúti pályát fel lehessen újítani. Ehhez képest tavaly mintegy hatvan, tavalyelőtt harminc kilométer vasúti pályát újítottak fel az országban.
A videópodcast a Krónika Facebook-oldalán illetve a Médiatér Youtube-csatornáján nézhető újra.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!