Oroszországot erőteljes stratégiai, érzelmi és kulturális szálak fűzik Ukrajnához, és mindenáron szeretné azt a saját befolyási körén belül tudni.
2013. december 02., 16:582013. december 02., 16:58
Bár Kijevért az Európai Unió is harcba szállt, a kettejük közti társulási megállapodás álma szertefoszlani látszik, és úgy tűnik, hogy Viktor Janukovics ukrán elnök inkább az orosz kapcsolatokat ápolná. Azt azonban persze továbbra is sűrű homály fedi, hogy mi hangzott el Vlagyimir Putyin orosz államfő és Janukovics november 9-i titkos megbeszélésén, amely után az ukrán vezetés gyökeresen megváltoztatta retorikáját, majd leállította a társulásra való felkészülést.
Találgatások lavinája
Mivel semmit sem hoztak nyilvánosságra a két elnök találkozóján elhangzottakról, Ukrajnában elindultak a találgatások. Arszenyij Jacenyuk, a Timosenko mögött álló Haza párt frakcióvezetője azzal vádolta meg Janukovics elnököt, hogy 20 milliárd dollárt csikart ki Oroszországból, s az összeg felét ő és környezete \"teszi zsebre\", a másik felét pedig a 2015-ös elnökválasztások \"meghamisítására\" fordítják. Az ellenzéki vezető nem árulta el, honnan származik ez az értesülése, amelyet Mikola Azarov kormányfő határozottan cáfolt. Felvetődött azonban olyan feltételezés is, hogy Janukovicsot valamivel \"falhoz állította\" Putyin elnök azért, hogy megváltoztassa politikája irányvonalát.
Az ukrán elemzők többsége egyetért azzal az uniós politikusok részéről elhangzott feltevéssel, hogy a Kreml zsarolása váltotta ki Kijev pálfordulását. Politológusok ugyanakkor azt sem zárják ki, hogy ha nem is Vilniusban, de még a jövő év elejéig mégis megvalósulhat az EU–Ukrajna társulás. Janukovics elnök miniszterelnökével elvégeztette a \"piszkos munkát\", azaz kiadatta vele a kormányrendeletet a társulás leállításáról, és ráhagyta ennek megmagyarázását, ő maga tovább folytatja az egyezkedést Moszkvával és Brüsszellel Ukrajna keleti vagy nyugati közeledésének áráról.
Közös történelem
Oroszország ragaszkodását Ukrajnához nagyban magyarázzák a történelmi tényezők. Ukrajna neve szó szerint határvidéket jelent, ami Moszkvából nézve igaz is. A modern Ukrajna nagy része az 1700-as években került orosz befolyás alá, miután kiszakadt a lengyel–litván unióból, és néhány renitens területet leszámítva egészen a Szovjetunió összeomlásáig Moszkva uralma alatt állt. Több mint két évtizeddel 1991 után az országban még mindig szinte tapintható Oroszország (illetve a volt Szovjetunió) jelenléte: közvélemény-kutatások szerint az ukrán állampolgárok mintegy harmada kizárólag vagy főként oroszul beszél családja körében (az ország lakosságának harmadát orosz nemzetiségűek, illetve az egykori Szovjetunió köztársaságaiból betelepültek alkotják).
Ukrajna kulturális szempontból is kiemelt fontossággal bír Oroszország szemében. A 9. és a 12. század között a szláv törzsek laza csoportosulását takaró Kijevi Rusz – a Kijevi Nagyfejedelemség – regionális hatalom volt, amikor Moszkva még csak egy porfészek. Nagy Vlagyimir (980-1015) fejedelem volt az, aki megismertette a térséggel a keresztény vallást, letéve ezzel az orosz ortodox egyház alapjait. Emellett az orosz irodalom számos alakja Ukrajnához köthető, úgymint Nyikolaj Gogol vagy Mihail Bulgakov.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aggódva szemlélte a 2004-es narancsszínű forradalmat Ukrajnában, a Nyugat összeesküvése eredményének tartva azt. Ugyancsak rossz szemmel nézte az Európai Unió által felajánlott politikai társulást és szabadkereskedelmi egyezményt, mivel a \"28-ak\" ezzel Oroszország hagyományos befolyási övezetében próbáltak előnyhöz jutni.
Putyin „nyomásgyakorlással és zsarolással” vádolta az EU-t. Ahogy Kijev az utóbbi hónapokban egyre közelebb került az unióhoz, úgy vezetett be Moszkva korlátozást az ukrán acélra és csokoládéra, 6,5 milliárd dolláros exportkiesést okozva ezzel az országnak. De Oroszország nem állt meg itt, és megfenyegette Kijevet, hogy minden ukrán exportárura magasabb adót vet ki, ha Ukrajna csatlakozik az EU-hoz.
Kölcsönös függőség
Az orosz földgázexport nagy része Ukrajnán át jut el Európába, és a két ország közötti árviták a csapok elzárásához vezettek, és ezáltal ideiglenes hiányhoz a kontinens számos részén. Oroszország éveken át próbálkozott döntő befolyást szerezni az ukrán gázvezeték-hálózat fölött – hiába. Végül az alternatív útvonalak kiépítése mellett döntött: a Balti-tenger alatti vezetékeket már lefektették, és készülőben van a fekete-tengeri hálózat is. Azonban Ukrajna továbbra is az egyik legfontosabb tranzitútvonalnak számít.
A Szovjetunió részeként egyanakkor Ukrajna számos ipari létesítménynek adott otthont, amelyekben a többi között autó-, hajó-, repülőgép- és rakétagyártás folyt. A Szovjetunió összeomlását követően az üzemek közül számos bezárt, míg mások életben maradtak. Oroszország ipara továbbra is nagyban függ az ukrán beszállítóktól, és több, a szovjet érából származó interkontinentális rakétához is Ukrajna gyártja az alkatrészeket. Ezt a kölcsönös függőséget Moszkva kiválóan használta ütőkártyaként, amikor azzal fenyegette meg Kijevet, hogy kénytelen lesz más partner után nézni, ha aláírja az egyezményt az EU-val.
Ukrajna azért is stratégiai jelentőségű Moszkva számára, mert Szevasztopolban állomásozik a fekete-tengeri orosz flotta. Bár ez a flotta viszonylag kicsi a többihez képest, hajóinak fontos szerep jut az orosz befolyás tükrözésében a világ felé – ahogy az nemrég látható volt Szíria esetében. A történelem során a fekete-tengeri flotta számos ütközetben játszott fontos szerepet, így egyben az orosz nemzeti büszkeség kiemelkedő jelképe is. Viktor Janukovics ukrán elnök 2010-ben aláírt egy megállapodást az oroszokkal, amelyben 2042-ig engedélyezte a szevasztopoli támaszpont használatát. Mivel Moszkva eddig nem nagyon erőlködött, hogy saját fekete-tengeri partszakaszán kiépítsen egy alternatív támaszpontot, ezért az egyezmény visszavonása elméletileg kellemetlen perceket okozhatna neki.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.
szóljon hozzá!