2009. november 24., 09:182009. november 24., 09:18
A Handelsblatt arról értesült, hogy különösen Németország és Franciaország gyakorol nagy nyomást José Manuel Barroso bizottsági elnökre (képünkön) egy minél befolyásosabb biztosi poszt megszerzése érdekében. A mértékadó üzleti és egyben politikai napilap információi szerint Franciaország jövőbeli biztosa, Michel Barnier számára a belső piaci tárcát akarja megszerezni, mégpedig úgy, hogy tevékenységi körébe tartozzon a pénzpiacok szabályozása is.
Németország pedig azt hozta Barroso tudomására, hogy a kijelölt német biztost, Günther Oettinger leköszönő baden-württembergi tartományi miniszterelnököt az energiapolitikáért felelős biztos tisztségében szeretné látni, de úgy, hogy a poszt tulajdonosaként a környezetvédelem felügyeletét is megkapja. A lap szerint Barroso egyelőre szembeszállt mind a francia, mind a német követeléssel. Különösen az utóbbival, ugyanis a bizottság elnöke arra törekszik, hogy a környezetvédelem felügyeletére önálló biztosi posztot hozzanak létre.
Ezt állítólag meg is ígérte az európai Zöldeknek annak fejében, hogy szeptemberben az Európai Parlamentben támogatták újraválasztását. Ezzel egy időben – mint a Handelsblatt írta – több más tagország szintén jelezte, hogy saját bizottsági képviselője számára melyik tisztséget fogadná a legszívesebben, így Spanyolország és Olaszország is. A Financial Times Deutschland ezzel párhuzamosan azt írta, Angela Merkel kancellár a háttérből igyekszik elérni, hogy Németország a következő években két fontos európai tisztséghez jusson.
A kancellár állítólag megállapodott Nicolas Sarkozy francia államfővel arról, hogy az Európa Tanács jelenlegi főtitkárát, a francia Pierre de Boisseu-t a későbbiekben a kancellár közeli bizalmasának, illetve uniós tanácsadójának számító Uwe Corsepius váltja fel. Ennél is nagyobb „zsákmány” lenne ugyanakkor az Európai Központi Bank elnöki tisztségének megszerzése. A jelenlegi elnök, a francia Jean-Claude-Trichet mandátuma 2011-ben jár le, s Merkel az elnöki székbe a német jegybank, a Bundesbank jelenlegi vezetőjét, Axel Webert akarja ültetni.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.