Az utóbbi időben latin-amerikai országok egész sorában hantolják ki és vetik vizsgálat alá korábban elhunyt politikai és közéleti szereplők földi maradványait elvarratlan közelmúltbeli kérdések tisztázására – írta a The New York Times című amerikai lap.
2013. október 21., 19:112013. október 21., 19:11
Az 1973-as chilei katonai puccs után kevesebb, mint két héttel holtan találták Pablo Neruda Nobel-díjas költőt és diplomatát. Habár sokáig úgy gondolták, hogy az elismert szerző prosztatarákban hunyt el, nemrég egy chilei bíróság elrendelte az exhumálást és a tetem vizsgálatát, hogy kiderítse azoknak az állításoknak az igazságtartalmát, hogy a költőt megmérgezték. 2011-ben a hatóságok Salvador Allende, az 1973-as puccs során megbuktatott elnök földi maradványait vették szemügyre, hogy eldönthessék, öngyilkosságot követett-e el, vagy ellenfelei gyilkolták meg, amikor elfoglalták az elnöki palotát. Végül a vizsgálat az eredeti történetet igazolta, miszerint Allende agyonlőtte magát.
A chilei vizsgálódásokat Eduardo Frei Montalva, az országot 1964 és 1970 között vezető elnök holttestének 2004-es exhumálásának eredményei ösztönözték. Ugyanis az orvosok eredetileg azt állították, hogy az elnök 1982-ben egy gyomorműtét után fellépő komplikációkba halt bele, a kutatók azonban megállapították, hogy mustárgázzal és talliummal mérgezték meg.
Nem csupán Chilében, hanem Brazíliában is kísértenek a közelmúlt rejtélyei: a hatóságok úgy döntöttek, hogy hamarosan megvizsgálják a néhai Joao Goulart brazíliai elnök maradványait, hogy kiderítsék, igaz-e a vád, hogy a korábbi, az Egyesült Államok által támogatott államfőt megmérgezték argentínai száműzetése során. Goulart családja azt állítja, hogy a korábbi államfő nem szívinfarktusban halt meg, ahogy 1976-ban jelentették, hanem a Condor-tervben részt vevő ügynökök mérgezték meg. Az akció a dél-amerikai diktatúráknak az ellenzék elleni hajtóvadászata volt a 70-es és a 80-as években.
\"Ahol a történelmi kérdéseket nem tisztázták, ott a hősi halottak továbbra is beszélnek\" – jegyezte meg Jyman Johnson, a North Carolina Egyetem professzora, aki az exhumálás latin-amerikai hagyományait vizsgálja. Hugo Chávez elnöksége alatt 2010-ben egy venezuelai televíziós forgatócsoport filmre vette, majd az állami televízióban levetítették a dél-amerikai függetlenségi háborúk hőse, Simón Bolívar holttestének vizsgálatát. A maradványok tanulmányozásának célja az volt, hogy megpróbálják bebizonyítani, Bolívart kolumbiai oligarchák arzénnal mérgezték meg. A bizonyítási kísérlet kudarcot vallott, és a történészek továbbra is egyetértenek abban, hogy Bolívar tüdővészben vesztette életét.
A latin-amerikai régióban a politikai élethez tartozó elemként tartják számon azt, hogy néhai politikusok földi maradványainak exhumálásával akarják megoldani a haláluk körüli rejtélyeket, és megváltoztatni a személyiségük körüli mítoszokat. Nem ez az egyetlen régió azonban, ahol alkalmazzák ezt a módszert: 2012-ben Jasszer Arafat palesztin elnök maradványait vizsgálták meg, és október 14-én a néhai vezető személyes tárgyait vizsgáló svájci szakértők megerősítették annak a lehetőségét, hogy Arafatot radioaktív anyaggal mérgezték meg.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.
szóljon hozzá!