Könyörtelenül kivégezték Észak-Koreában az országot vezető Kim Dzsong Un kegyvesztetté vált nagybátyját. Elemzők szerint a fő kérdés az, hogy a tisztogatás vajon a nyugtalanság vagy éppen ellenkezőleg, a fiatal diktátor totális uralmának a jele-e.
2013. december 16., 19:592013. december 16., 19:59
Szöuli szakértők szerint az észak-koreai kormány a nemrégiben még a rezsim második emberének számító Dzsang Szong Tek pénteken bejelentett kivégzésével próbálja meg leplezni a sztálinista országban uralkodó tartós bizonytalanságot. \"Phenjannak bűnbakra van szüksége, akire rá lehet fogni minden gazdasági és politikai kudarcot\" – vélte egy elemző, aki szerint \"a további tisztogatások veszélybe sodorhatják az országot 2011 decembere óta irányító, harmincéves Kim Dzsong Un hatalmi bázisát\".
Különös kegyetlenség
A KCNA észak-koreai hírügynökség beszámolója szerint a korábban rendkívül nagy befolyással rendelkező Dzsang Szong Tek az ellene folytatott tárgyalás során beismerte, \"kísérletet tett arra, hogy a lakosságot és a hadsereget a jelenlegi politikai berendezkedés ellen hangolja\". A szakértők felhívták a figyelmet a Dzsanggal szembeni bánásmódra, amely még a bármiféle ellenszegülést csírájában elfojtó észak-koreai rezsim viszonylatában is különösen kegyetlennek számított. Mindössze néhány nap alatt lezajlott a részletesen közvetített megaláztatás és letartóztatás, a villámgyors tárgyalás és a nyilvános kivégzés.
\"Ritka, hogy ilyen magas rangú vezetőt nyilvánosan végezzenek ki\" – hangsúlyozta Jang Mu Dzsin, a szöuli Észak-Korea Tanulmányok Egyetemének tanára. Úgy látja, \"az intézkedések célja, hogy rettegésben tartsák a lakosságot és végső soron konszolidálják Kim Dzsong Un hatalmát, biztosítsák a vele szembeni feltétlen hűséget\".
Tovább erősödik a személyi kultusz
A tárgyaláson a Dzsang ellen felhozott vádak – például, hogy nem tapsolt kellően lelkesen unokaöccse beszéde után – a már jelenleg is mindenütt jelenlévő személyi kultusz további erősödését jelzik – tette hozzá a professzor. Az elemzők részben a személyi kultusz, részben pedig a politikai tisztogatások, a kényszermunkatáborok, valamint a lakosság teljes körű megfigyelése miatt beszélnek sztálinista diktatúráról.
Paik Hak Szon, a híres szöuli Szedzsong Intézet kutatója szerint a Dzsang-ügy arról tanúskodik, hogy a jelenlegi vezető biztos hatalmában. \"Kim ezentúl szilárd kézzel fogja a kormányrudat, miután félreállította minden lehetséges riválisát\" - mondta a szakértő, aki nem látja \"semmilyen jelét az instabilitásnak vagy a vezetők körében uralkodó pánikhangulatnak\". Kim Dzsong Un nagybátyja kivégzése után a \"rettenthetetlen vezető képét sugározza magáról, aki brutálisan eltapossa minden lehetséges kihívóját\" – tette hozzá Paik Hak Szon.
„Terror uralom”
A hetvenes években a jelenlegi diktátor apja, az akkoriban még csak \"trónörökös\" Kim Dzsong Il szabadult meg hasonló módszerekkel egyik nagybátyjától, akiben riválisát látta. Ettől a mostani eset annyiban mindenképpen különbözik, hogy Dzsang erősen támogatta Kim Dzsong Unt az ország vezetőjeként tett első lépéseiben, minden jel szerint ő maga is azon dolgozott, hogy az \"utód\" Kim Dzsong Il 2011-ben bekövetkezett halála után megszilárdíthassa hatalmát.
Az apja temetésén a fiatalember mellett álló hét magas rangú tisztségviselő közül ötöt mára eltávolítottak a hatalomból. A dél-koreai sajtó által \"hetek bandájának\" nevezett csoport jelentette akkoriban a legmagasabb rangú hatalmi elitet. A két megmaradt vezető, Kim Ki Nam, az országot kormányzó kommunista párt főtitkára, valamint Cso Te Bok, a bizottság egyik titkára már meglehetősen öregek és nem jelentenek veszélyt a fiatal diktátor számára.
Szakértők Phenjan szempontjából aggasztónak tartják, hogy Kim, a dél-koreai kormány által a \"terror uralmának\" nevezett tisztogatások következtében, több évtizedes tapasztalattól és rendkívül kiterjedt kapcsolati hálótól fosztotta meg kormányát. Megfigyelők a héten a Kim Dzsong Il halálának második évfordulója alkalmából rendezett szertartásról sugárzott felvételeket fogják tanulmányozni. \"Talán új emberek lesznek láthatóak, vagy olyanok, akiket nemrégiben léptettek elő. Ezek olyan jelek, amelyekből kikövetkeztethetjük, hogy kiket terveznek félreállítani, kiket pedig megjutalmazni\" – mondta Toshimitsu Shigemura, a tokiói Waseda Egyetem professzora.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.
szóljon hozzá!