Derűlátó. Grezsa Csaba bízik abban, hogy az elkövetkező időszakban konstruktívan tud együttműködni Magyarország és Románia
Fotó: Serar Szabolcs
A 20. századi történelmünk következménye, hogy a kolozsvári főkonzulátus nemcsak konzuli ügyeket végez, hanem a Kárpát-medencei adottságok miatt számos nemzetpolitikai és kulturális ügyben is közreműködik – mondta a Krónikának adott interjújában Grezsa Csaba új kolozsvári magyar főkonzul, aki az utóbbi években is szerepet vállalt az intézmény munkájában. Eddigi kolozsvári tapasztalatairól azt mondta, azok nagyon pozitívak, kiváló a kapcsolat a román hatóságokkal, a városi és a megyei vezetéssel.
2022. augusztus 08., 14:302022. augusztus 08., 14:30
2022. augusztus 08., 14:532022. augusztus 08., 14:53
– Négy szép év elején – ezt írta minapi Facebook-bejegyzésében. Ezek szerint optimista. Milyen tervekkel indul neki a főkonzuli feladatnak?
– Nem most érkeztem Kolozsvárra, konzulként, majd első beosztottként négy évet már itt töltöttem. Így azt mondanám, hogy újabb négy szép év elé nézek, mert az előző négy is szép volt Kolozsváron. Ez a munka sok örömöt ad, és abban bízom, hogy a következő négy esztendőben is meg tudjuk találni, el tudjuk végezni azokat a feladatokat, amelyek révén azt érezhetjük: valójában szolgálat az, amit itt, Kolozsváron végzünk.
Az ugyanakkor a 20. századi történelmünk következménye, hogy a kolozsvári főkonzulátus nemcsak konzuli ügyeket végez, hanem a Kárpát-medencei adottságok miatt számos nemzetpolitikai és kulturális ügyben is közreműködik. Elsődleges feladat, hogy a konzuli ügyek tekintetében minden rendben legyen a főkonzulátuson, de emellett továbbra is hangsúlyosan kívánunk megjelenni Kolozsvár és a konzuli kerület életében, illetve a kulturális térben is aktívan, kezdeményezően szeretnénk részt venni.
– Említette, hogy az elmúlt négy évben is a kolozsvári főkonzulátuson dolgozott. Milyenek a tapasztalatok a magyar közösséggel, a román hatóságokkal vagy a város vezetésével való kapcsolattartásban?
– Összességében nagyon pozitív tapasztalataim vannak, ezt személyesen, de az intézmény nevében is megerősíthetem. Kiváló a kapcsolatunk a román hatóságokkal, a városi és a megyei vezetéssel. Támogatóan álltak a problémáinkhoz, az általunk felvetett kérdésekhez. A konzulátusi kerülethez tartozó partiumi és erdélyi magyar közösség részéről is pozitív, támogató hozzáállást tapasztaltunk, ezt igyekszünk meghálálni a lehetőségeink szerint, elsősorban azzal, hogy a legmagasabb szinten végezzük el feladatainkat, s igyekszünk mindenkivel kapcsolatba lépni, aki erre igényt tart. Fontos törekvésem, hogy az elkövetkező időszakban még inkább megjelenjünk a kisebb közösségek körében, a falusi, községi közösségekben is, nemcsak a városokban.
– Hogyan látja, milyen állapotban van Erdély gazdasági és egyéb szempontból?
– Már az előző megbízatásom előtt is sokat jártam Erdélyben. Nem lehet nem észrevenni, hogy milyen komoly fejlődés történt, akár infrastrukturális szempontból, akár más területeken. Erdélyt egy nagyon érdekes, sokszínű, kulturális és turisztikai szempontból is vonzó régiónak tartom. Bízom benne, hogy minél több magyar állampolgár ellátogat majd ide.
– Az Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédét kísérő médiahisztéria és politikusi reagálások kihatottak a magyar–román viszonyra is. Milyennek látja a Magyarország és Románia közötti kapcsolatokat?
– Nem feladatom főkonzulként politikai ügyekben véleményt nyilvánítani. Annyit biztosan ki tudok jelenteni, hogy Románia és Magyarország ugyanazoknak a szövetségi rendszereknek, a NATO-nak és az Európai Uniónak a tagja, egymásra vagyunk utalva gazdasági, de egyéb téren is. Szomszédokként kiválóak a kereskedelmi kapcsolataink.
Bízom abban, hogy az elkövetkező időszakban konstruktívan tud együttműködni a két ország, s megtaláljuk azokat a témákat, amelyek összekötnek bennünket. Erre minden esélyünk megvan, hiszen sokkal több olyan dolog van, amely összeköti a két országot, mint ami elválasztja.
Kovács Mihály Levente fiatal kora ellenére jelentős politikai tapasztalatra tett szert az évek során. A 2024-es választásokról kérdeztük Kovács Mihály Leventét, aki most Marosvásárhelyen a városi tanácsosi listán indul.
Húsz évvel ezelőtt szállt fel az első Wizz Air-gép a dél-lengyelországi Katowiceből, azóta az összes kelet-közép-európai országból üzemeltet járatokat a magyar tőkéjű diszkont légitársaság. A Wizz Air vezérigazgatójával, Váradi Józseffel beszélgettünk.
Hosszas huzavona után a román kormánypártok eldöntötték, hogy június 9-én Romániában összevont európai parlamenti és önkormányzati választások lesznek. Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kérdeztük.
A verespataki aranykitermelés története pár éve bejárta a világsajtót is. A faluban működő civil szervezetek ma a turizmus megerősödésében látják a jövőt. Erről beszélgettünk Virgil Apostol bukaresti műépítésszel, műemlékvédelmi szakemberrrel.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem keretében 1993-ban jött létre a református vallástanárképző kar. Dr. Lukács Olgával, a Református Tanárképző és Zeneművészeti kar dékánjával vettük számba a harmincéves évforduló új kihívásait.
Közel két hónapos konzultációt zár le a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Az összegyűjtött tapasztalatokról beszélt nekünk Kelemen Hunor szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes. Interjú.
Országos konzultációt indított az RMDSZ. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint azért is fontos ez, mert leméri, hogy az általa vezetett minisztérium intézkedéscsomagjai hogyan hatnak az önkormányzatok működésére és a közösség életére.
Harminc éve alakult meg Nagyváradon a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság. Alapító elnökével, Dukrét Géza földrajz- és biológiatanárral a partiumi és bánsági települések helytörténeti kutatásairól és a műemlékvédelemről beszélgettünk.
Az RMDSZ keretében működő egykori Reform Tömörülés értékeit szeretnék tovább vinni az Erdélyi Magyar Szövetség, amely tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el kolozsvári tanácskozásán. Az EMSZ alelnökével, Toró T. Tiborral beszélgettünk.
A háromszéki Miklósváron élő Kálnoky család Európa-hírű falusi turizmust honosított meg, amelynek visszatérő vendége Károly herceg, Nagy-Britannia új királya, III. Károly.
szóljon hozzá!