Húsvéti finomságok

...

Gazda Árpád

2008. március 21., 00:002008. március 21., 00:00

Húsvéti töltött bárány

Hozzávalók: bárányszegy, lapockával együtt, a bárány belsőségei (szív, máj, vese, tüdő), egy főtt és egy nyers tojás, kb. 15–20 dekányi bárányhús, egy tejben áztatott zsemle, egy kis fej hagyma, só, bors, paprika, petrezselyemzöld, majoránna, fokhagyma, szalonnakocka ízlés szerint, zsír vagy olaj a sütéshez.

Elkészítés: A bárányszegyet megtisztítjuk a fölösleges hártyáitól, majd óvatosan ujjbeggyel a bordavégektől kiindulva – egy akkora résen, ahol a kezünk épp elfér – felfejtjük a felső vékony izomréteget. A lapockát megtűzdeljük fokhagymacikkekkel és szalonnakockával, ízlés szerint, sóval, borssal és paprikával fűszerezzük az egészet. Ezután elkészítjük a tölteléket. A bárány belsőségeit és kevés húst sós vízben megabálunk. Szalonnakockából olvasztott zsíradékon egy kis fej hagymát megpirítunk, majd ha kihűlt, ledaráljuk a tüdővel, a máj, vese és szív felével, valamint a tejben áztatott zsemlével együtt. Az őrleményhez hozzáadjuk az apró kockára vágott főtt tojást, és a szintén kockára aprított májat, vesét és szívet. Végül hozzáadjuk a nyers tojást, ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal, paprikával, petrezselyemzölddel és majoránnával, majd összevegyítjük az egészet. Ha hígnak találjuk a masszát, kevés zsemlemorzsát szórhatunk rá. Ezután a töltőrésen keresztül betöltjük a borda és a vékony izomréteg között képzett üregbe a tölteléket, végül fehér cérnával szépen bevarrjuk a nyílást. Az így előkészített bárányszegyet zománcos tepsibe helyezzük, forró zsírral, vagy olajjal leöntjük, kevés vizet töltünk rá, és sütőben szép pirosra sütjük. Közben többször meglocsoljuk a saját levével, illetve kevés száraz fehér borral. Melegen és hidegen egyaránt tálalható, ám ha melegen kínáljuk, várjunk legalább félórát, ellenkező esetben szétomolhat a töltelék. Köretnek vegyes párolt zöldséget tálalhatunk melléje, de legjobb majonézes krumplival.

Töltött csirkecomb

Hozzávalók: 5 db csirkecomb (alsó-felső egyben), 10–15 dkg csirkemáj, 10–15 dkg zúza és szív, egy főtt és egy nyers tojás, egy tejben áztatott kifli, egy kisfej hagyma, szalonnakocka, só, bors, paprika, fokhagymapor vagy zúzott fokhagyma, majoránna és bazsalikom, ízlés szerint olaj a sütéshez.

Elkészítés: A csirkeaprólékot és az egyik combot sós vízben megabáljuk, közben a maradék négy combról a bőrt óvatosan ujjbeggyel felfejtjük. Az előkészített combokat sóval, borssal, paprikával és kevés zúzott fokhagymával vagy fokhagymaporral fűszerezzük. A megabált aprólék és comb felét, a szalonnazsíron pirított hagymát, valamint a tejben áztatott kiflit ledaráljuk, hozzáadjuk a kockára vágott főtt tojást és az aprólék másik felét, végül a nyers tojást és a fűszereket. A tölteléket betöltjük a csirkecomb bőr és izom közötti üregébe, majd a nyílást fogvájóval betűzdeljük úgy, hogy a sülés idején ne bomoljon ki. A betöltött csirkecombokat zománcos tepsibe helyezzük, olajat és kevés vizet töltünk alája, majd sütőben szép pirosra sütjük. Közben többször locsoljuk meg a saját zsírjával. Párolt zöldséggel, krumplisalátával melegen tálaljuk, de hidegen is fogyasztható friss tavaszi zöldséggel. Azoknak ajánljuk, akik nem szeretik a bárányhúst, mégis töltött húst kívánnak a húsvéti asztalra tenni.

Kókuszos szelet

Hozzávalók: 40 dkg liszt, 15 dkg margarin, 15 dkg cukor, 1 tojás, 2 evőkanál kakaó, 3 evőkanál tej, 1 sütőpor, pici só; töltelék: 4 tojásfehérje, 20 dkg kókuszreszelék, 5 evőkanál víz, 2 tasak vaníliacukor; glazúr: 4 tojássárgája, 16 dkg porcukor; 3-4 evőkanál finom íz vagy gyümölcskocsonya.

Elkészítés: A lisztből, margarinból, tojásból, kakaóból a tejjel ruganyos tésztát gyúrunk, amiből két lapot nyújtunk. Az egyiket beletesszük a kizsírozott, kilisztezett tepsibe, és megkenjük finom ízzel vagy gyümölcskocsonyával. Erre halmozzuk rá a kókuszos tölteléket, amit úgy készítünk, hogy előbb a tojásfehérjéket a vízzel és cukorral felverjük habosra, majd lazán belekavarjuk a kókuszreszeléket és a vaníliacukrot. Befödjük a másik lappal, és helyenként villával megszurkáljuk, majd előmelegített sütőben megsütjük. Még melegen rákenjük a tojássárgákból porcukorral habosra kavart glazúrt. Miután kihűlt, éles késsel hosszúkás szeletekre vágjuk.

Másfajta almástészta

Hozzávalók: kb. 1 kg alma, margarin, piskótatészta-alapanyagok (a tepsi méretétől függően ahány tojás, annyi kanál liszt és ugyanannyi kanál cukor), 1 gyümölcsös vagy vaníliás pudingpor, fél liter tej, 1-2 kanál élelmiszer-keményítő, csokoládéreszelék vagy glazúr.

Elkészítés: A tepsi belsejét vastagon bekenjük margarinnal, majd belehelyezzük a nagy cikkekre vágott, megpucolt almát. Erre rátöltjük a piskótatésztát, amit akkora mennyiségben készítünk, amekkora a tepsink mérete (lényeg, hogy vékony piskótaréteg legyen). Hideg sütőbe tesszük be sülni, ellenkező esetben nem sül át az alma. Amikor a piskóta teteje szép aranysárgára sült, óvatosan egy tésztavágó deszkára kiborítjuk úgy, hogy az almaréteg felülre kerüljön. Ezután a tetejére halmozzuk a pudingot, amit a tasakon található előírás szerint készítünk, de még hozzáadunk egy-két kanál élelmiszer-keményítőt. Még melegen megszórjuk csokoládéreszelékkel, vagy glazúrt teszünk rá. Megvizezett tortavágó késsel ízlés szerint hosszúkás vagy kocka alakú szeleteket vágunk.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei