Fotó: Facebook/Tarom
Mély sebeket okoz a Taromnak a koronavírus-világjárvány: a román állami légitársaság úgy számol, hogy a következő egy évben több mint egymillióval kevesebb utast fog szállítani, mint 2019-ben, és a „gyógyulási” folyamat is hosszú lesz, alig 2024-ben érhetik el újra a tavalyi szintet.
2020. október 20., 09:562020. október 20., 09:56
A légi szállítás egyike azoknak az ágazatoknak, amelyeket a leginkább sújtott a koronavírus-világjárvány, alaposan megsínylette a pandémia miatt világszerte bevezetett korlátozásokat az amúgy a súlyos veszteségeket követően szárnyalásnak induló román állami légitársaság, a Tarom is.
Egy, az Economica.net gazdasági portál birtokába jutott belső elemzésük szerint bár a 2019-es immár a tizenkettedik egymást követő év volt, amikor veszteséget regisztráltak, utasaik száma viszont rekordot döntött, több mint 3,1 millió személyt szállítottak, és úgy becsülték, hogy a trend idén is folytatódik.
Az elemzés szerint a 2020. december 1. és 2021. november 30. közötti időszakban a Tarom 2 093 000 személyt tervez szállítani, ami több mint egymillióval elmarad a 2019-es szinttől. A 2021–2022-es időszakban is csak 2,9 millió utassal számolnak, és a mostani várakozások szerint egy évvel később is alig haladja meg a 3 milliót a román állami társaság által szállított utasok száma.
Meg lehet menteni a Tarom légitársaságot, azonban mélyreható átalakításra van szükség, az új vezetőség küldetése pedig, hogy élő húsba vágjanak – jelentette ki szerda este Lucian Bode közlekedésügyi miniszter.
Több mint 370-nel csökken az idén a Tarom román állami légitársaság alkalmazottainak száma a vállalatnak a román közlönyben megjelent költségvetése szerint – adta hírül csütörtökön a Digi24 hírtelevízió.
Mostanáig az Európai Bizottság 19,3 millió euró értékben hagyott jóvá hitelgaranciát, ami a kijárási korlátozások idején elszenvedett veszteségek finanszírozására elégséges. A pénzügyminisztérium által biztosított hitelgaranciák teljes összege meghaladja a 312 millió lejt.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás