A postai szolgáltatások 21,54 százalékkal emelkedtek 2018-ban
Fotó: Gecse Noémi
A burgonya, a földgáz, a postai szolgáltatások és a légi közlekedés drágult a legnagyobb mértékben a tavaly Romániában – az infláció megközelítette a 3,3 százalékot.
2019. január 14., 22:352019. január 14., 22:35
2019. január 14., 22:362019. január 14., 22:36
Tavaly decemberben 3,27 százalék volt az infláció, a földgáz és zöldségek drágultak a leginkább, előbbi ára 16,61 százalékkal, utóbbié 21,5 százalékkal emelkedett. A burgonya 39,64 százalékkal drágult – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A friss statisztika szerint 2018-ban a zöldségek és zöldségkonzervek 23,4 százalékkal, a légi közlekedés 23,4 százalékkal, a postai szolgáltatások 21,54 százalékkal, a marhahús 5,89 százalékkal, a kenyér 5,02 százalékkal, a villanyáram 4,6 százalékkal, az üzemanyagok 4,57 százalékkal drágultak. Olcsóbb lett eközben a tojás, a cukor, a méz, a gyümölcsök és gyümölcsből készült befőttek.
A decemberi infláció a Román Nemzeti Bank (BNR) várakozásának megfelelően alakult, hiszen illeszkedett a központi bank által kitűzött 1,5–3,5 százalékos inflációs célsávba. 2017 végén is 3,3 százalék volt az éves inflációs ráta. Novemberhez képest az infláció 0,16 százalékos volt.
Harmonizált fogyasztóiár-indexszel számolva különben a drágulás üteme éves szinten 3 százalékos volt. Az elmúlt tizenkét hónap leforgása alatt (2018 januárja és 2018 decembere között) az előző tizenkét hónaphoz viszonyítva az infláció a fogyasztóiár-indexszel mérve 4,6 százalékos, a harmonizált fogyasztóiár-indexszel számolva pedig 4,1 százalékos volt.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!