Megkerült adatvédelem. Vizsgálják, hogyan szivároghatott ki a Zöld ház program keretében pályázó magánszemélyek telefonszáma
Fotó: Pixabay.com
Adatszivárgás történhetett a Zöld ház programot lebonyolító Környezetvédelmi Alapnál (AFM), a szaktárca ellenőrző testülete vizsgálódik az ügyben.
2023. július 14., 16:022023. július 14., 16:02
2023. július 14., 16:072023. július 14., 16:07
A visszásságokra a Hotnews.ro portál irányította rá pénteken a figyelmet, egy brassói olvasójuk ugyanis arról számolt be, hogy miután feliratkozott a programra, a napokban megkeresték egy, napelemek felszerelésével foglalkozó voluntari-i cégtől, hogy bízza meg őket a munkálatok elvégzésével. Mindezt olyan körülmények között, hogy
A hivatalos menetrend szerint a listát július 15-én kell a szakhatóságnak közzétennie, majd a pályázók választhatnak, hogy mely céggel szeretnének dolgoztatni.
Ehhez képest a brassói férfi azt mondja, hogy július 10-én kereste meg őt a Romoffice Construct Holding AG Kft., és szerződést ajánlott, amelynek határideje július 14-e, vagyis a lista közzététele előtti nap volt. Arra a kérdésre, honnan van meg a cégnek a telefonszáma, azt a választ kapta, hogy platformra való feliratkozás nyomán nyilvánossá váltak az adatai azon cégek számára, amelyek részt vesznek a programban. Közölték továbbá, hogy az ő cégük biztos befutó.
A Hotnews.ro újságírója érdeklődő magánszemélyként kereste meg a brassói férfi által megadott számon telefonon a céget, amelynek képviselői azt mondták neki, hogy az AFM-től a lista nyilvánosságra hozatal előtt értesítették őket arról, hogy részt vehetnek a programban. Jelezték egyúttal, hogy a Környezetvédelmi Alaptól kapták meg a programra feliratkozott magánszemélyek telefonszámát.
A portál megkeresésére a környezetvédelmi minisztérium illetékesei megerősítették, hogy több hasonló panasz érkezett hozzájuk is az elmúlt napokban, holott nem nyilvánosak a pályázók adatai, és azokhoz a programban részt vevő cégek sem férhetnek hozzá, ezért
A minisztérium közölte egyúttal, hogy az AFM valóban véglegesítette már a „befutó” cégek listáját, a 754 jelentkezőből végül 654 vállalkozás vehet részt a Zöldház programban.
Közleményben reagált a történtekre pénteken a Környezetvédelmi Alap. Azt írták:
Az intézmény is jelezte, hogy a Zöld ház program nyertes pályázói közül az elmúlt napokban többen jelezték: megkeresték őket napelemes rendszerek telepítésére szakosodott cégek felajánlani a szolgáltatásaikat.
Az AFM közlése szerint jelenleg még tart azoknak a vállalkozásoknak a kiválogatása, amelyek a későbbiekben napelemes rendszereket szerelnek fel a Zöld ház program nyertes pályázóinak ingatlanaira. A listájukat a kiválasztás lezárása után közzé fogják tenni.
Mint ismeretes, a május 19-én elindított Zöld ház program kedvezményezettei 20 ezer lejes támogatásban részesülnek, amelyhez legkevesebb 2000 lejes önrészre van szükség. A program költségvetése 1,75 milliárd lej, a pályázati keretből csaknem 87 ezer házra kerülhet napelem.
Lezárult csütörtökön a Zöld ház program magánszemélyek számára indított kiírása. Az utolsó szakaszban a nyugati fejlesztési régióból fogadták az igényléseket az áramfejlesztő napelemek felszerelésére nyújtott állami támogatásra.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!