Megkerült adatvédelem. Vizsgálják, hogyan szivároghatott ki a Zöld ház program keretében pályázó magánszemélyek telefonszáma
Fotó: Pixabay.com
Adatszivárgás történhetett a Zöld ház programot lebonyolító Környezetvédelmi Alapnál (AFM), a szaktárca ellenőrző testülete vizsgálódik az ügyben.
2023. július 14., 16:022023. július 14., 16:02
2023. július 14., 16:072023. július 14., 16:07
A visszásságokra a Hotnews.ro portál irányította rá pénteken a figyelmet, egy brassói olvasójuk ugyanis arról számolt be, hogy miután feliratkozott a programra, a napokban megkeresték egy, napelemek felszerelésével foglalkozó voluntari-i cégtől, hogy bízza meg őket a munkálatok elvégzésével. Mindezt olyan körülmények között, hogy
A hivatalos menetrend szerint a listát július 15-én kell a szakhatóságnak közzétennie, majd a pályázók választhatnak, hogy mely céggel szeretnének dolgoztatni.
Ehhez képest a brassói férfi azt mondja, hogy július 10-én kereste meg őt a Romoffice Construct Holding AG Kft., és szerződést ajánlott, amelynek határideje július 14-e, vagyis a lista közzététele előtti nap volt. Arra a kérdésre, honnan van meg a cégnek a telefonszáma, azt a választ kapta, hogy platformra való feliratkozás nyomán nyilvánossá váltak az adatai azon cégek számára, amelyek részt vesznek a programban. Közölték továbbá, hogy az ő cégük biztos befutó.
A Hotnews.ro újságírója érdeklődő magánszemélyként kereste meg a brassói férfi által megadott számon telefonon a céget, amelynek képviselői azt mondták neki, hogy az AFM-től a lista nyilvánosságra hozatal előtt értesítették őket arról, hogy részt vehetnek a programban. Jelezték egyúttal, hogy a Környezetvédelmi Alaptól kapták meg a programra feliratkozott magánszemélyek telefonszámát.
A portál megkeresésére a környezetvédelmi minisztérium illetékesei megerősítették, hogy több hasonló panasz érkezett hozzájuk is az elmúlt napokban, holott nem nyilvánosak a pályázók adatai, és azokhoz a programban részt vevő cégek sem férhetnek hozzá, ezért
A minisztérium közölte egyúttal, hogy az AFM valóban véglegesítette már a „befutó” cégek listáját, a 754 jelentkezőből végül 654 vállalkozás vehet részt a Zöldház programban.
Közleményben reagált a történtekre pénteken a Környezetvédelmi Alap. Azt írták:
Az intézmény is jelezte, hogy a Zöld ház program nyertes pályázói közül az elmúlt napokban többen jelezték: megkeresték őket napelemes rendszerek telepítésére szakosodott cégek felajánlani a szolgáltatásaikat.
Az AFM közlése szerint jelenleg még tart azoknak a vállalkozásoknak a kiválogatása, amelyek a későbbiekben napelemes rendszereket szerelnek fel a Zöld ház program nyertes pályázóinak ingatlanaira. A listájukat a kiválasztás lezárása után közzé fogják tenni.
Mint ismeretes, a május 19-én elindított Zöld ház program kedvezményezettei 20 ezer lejes támogatásban részesülnek, amelyhez legkevesebb 2000 lejes önrészre van szükség. A program költségvetése 1,75 milliárd lej, a pályázati keretből csaknem 87 ezer házra kerülhet napelem.
Lezárult csütörtökön a Zöld ház program magánszemélyek számára indított kiírása. Az utolsó szakaszban a nyugati fejlesztési régióból fogadták az igényléseket az áramfejlesztő napelemek felszerelésére nyújtott állami támogatásra.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!