Fotó: Barabás Ákos
A Versenytanács is indokolatlannak tartja az élelmiszerárak emelkedésének ütemét, ezért az agrárminiszter kérésére vizsgálatot indított.
2017. november 22., 15:252017. november 22., 15:25
2017. november 22., 15:292017. november 22., 15:29
Megkezdte az élelmiszerárak alakulásának vizsgálatát a Versenytanács, miután Petre Daea mezőgazdasági miniszter felkérte a szakhatóságot, vegye górcső alá, hogy mi vezethetett különböző termékkategóriák hirtelen és szerinte indokolatlan drágulásához.
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, főként a vaj, a tojás és bizonyos húskészítmények árának alakulását vizsgálják, ezeknél volt ugyanis a leglátványosabb az emelkedés.
„Nagyon jó, hogy hozzánk fordultak, de jó lett volna, ha több információval szolgálnak. Kértünk is tőlünk, hiszen a szaktárcának több adat áll a rendelkezésére a témában” – fejtette ki Chiriţoiu.
Meglátása szerint különben egyes áremelkedések regionális jellegűek, mint például a tojás és vaj esetében, ami Európa több országában hirtelen megdrágult.
Arra a kérdésre, hogy lehet-e szó a kiskereskedelmi üzletláncok összehangolt cselekvéséről, azt mondta, túl korai ilyesmiről beszélni. „Mindent ellenőrizni fogunk, a termelőtől a boltok polcaiig, hogy lássuk, piaci mechanizmusról van-e szó” – szögezte le a versenyhivatal vezetője.
Emlékeztetett egyúttal, hogy 2015-ben 35 millió lejre bírságolták a Metrót, a Realt, a Selgrost, a Mega Image-t, valamint beszállítóikat versenyellenes megállapodás miatt. Jelenleg hasonló eljárás gyanúja miatt zajlik vizsgálat a Cora, a Carrefour, a Kaufland és beszállítóik ellen, aminek a jövő év első felében várhatóak a következtetései.
Amint arról beszámoltunk, Petre Daea mezőgazdasági miniszter szombaton bejelentette, a Versenytanácstól vár magyarázatot arra, hogy miért drágult a tojás, a hús és egyéb élelmiszer az elmúlt időszakban, szerinte ugyanis indokolatlan volt az áremelkedés üteme. Egy másnapi televíziós nyilatkozatában is visszatért a témára, leszögezve: „nem nézhetjük tétlenül, hogy feje tetejére áll a piac”. Meglátása szerint az üzletláncok „fején van a vaj”, nem a termelők szintjén.
Arra kértem mindenkit ezen a láncon, hogy ne legyen mohó. A tojás ára a farm kapujában 52 bani, majd a boltban meghaladja az egy lejt. Úgy gondolom, hogy ez már túl nagy mohóság. A sertéshús esetében a farmon az élősúly ára 6,5 lej volt, de 5,5 lejre csökkent – vajon meglátjuk ezt a piacon is?” – jelentette ki a tárcavezető.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb kimutatása szerint a vaj és a burgonya átlagosan öt-hat, a friss gyümölcs hat, tejtermékek 4,8, míg a tojás 6,6 százalékkal drágult októberben az előző hónaphoz képest. Ráadásul például a vaj esetében az áremelkedés mintegy 12 százalékos 2016 decemberéhez viszonyítva, ugyanakkor a tojás ötven százalékkal drágult.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!