Fotó: Barabás Ákos
A Versenytanács is indokolatlannak tartja az élelmiszerárak emelkedésének ütemét, ezért az agrárminiszter kérésére vizsgálatot indított.
2017. november 22., 15:252017. november 22., 15:25
2017. november 22., 15:292017. november 22., 15:29
Megkezdte az élelmiszerárak alakulásának vizsgálatát a Versenytanács, miután Petre Daea mezőgazdasági miniszter felkérte a szakhatóságot, vegye górcső alá, hogy mi vezethetett különböző termékkategóriák hirtelen és szerinte indokolatlan drágulásához.
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, főként a vaj, a tojás és bizonyos húskészítmények árának alakulását vizsgálják, ezeknél volt ugyanis a leglátványosabb az emelkedés.
„Nagyon jó, hogy hozzánk fordultak, de jó lett volna, ha több információval szolgálnak. Kértünk is tőlünk, hiszen a szaktárcának több adat áll a rendelkezésére a témában” – fejtette ki Chiriţoiu.
Meglátása szerint különben egyes áremelkedések regionális jellegűek, mint például a tojás és vaj esetében, ami Európa több országában hirtelen megdrágult.
Arra a kérdésre, hogy lehet-e szó a kiskereskedelmi üzletláncok összehangolt cselekvéséről, azt mondta, túl korai ilyesmiről beszélni. „Mindent ellenőrizni fogunk, a termelőtől a boltok polcaiig, hogy lássuk, piaci mechanizmusról van-e szó” – szögezte le a versenyhivatal vezetője.
Emlékeztetett egyúttal, hogy 2015-ben 35 millió lejre bírságolták a Metrót, a Realt, a Selgrost, a Mega Image-t, valamint beszállítóikat versenyellenes megállapodás miatt. Jelenleg hasonló eljárás gyanúja miatt zajlik vizsgálat a Cora, a Carrefour, a Kaufland és beszállítóik ellen, aminek a jövő év első felében várhatóak a következtetései.
Amint arról beszámoltunk, Petre Daea mezőgazdasági miniszter szombaton bejelentette, a Versenytanácstól vár magyarázatot arra, hogy miért drágult a tojás, a hús és egyéb élelmiszer az elmúlt időszakban, szerinte ugyanis indokolatlan volt az áremelkedés üteme. Egy másnapi televíziós nyilatkozatában is visszatért a témára, leszögezve: „nem nézhetjük tétlenül, hogy feje tetejére áll a piac”. Meglátása szerint az üzletláncok „fején van a vaj”, nem a termelők szintjén.
Arra kértem mindenkit ezen a láncon, hogy ne legyen mohó. A tojás ára a farm kapujában 52 bani, majd a boltban meghaladja az egy lejt. Úgy gondolom, hogy ez már túl nagy mohóság. A sertéshús esetében a farmon az élősúly ára 6,5 lej volt, de 5,5 lejre csökkent – vajon meglátjuk ezt a piacon is?” – jelentette ki a tárcavezető.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb kimutatása szerint a vaj és a burgonya átlagosan öt-hat, a friss gyümölcs hat, tejtermékek 4,8, míg a tojás 6,6 százalékkal drágult októberben az előző hónaphoz képest. Ráadásul például a vaj esetében az áremelkedés mintegy 12 százalékos 2016 decemberéhez viszonyítva, ugyanakkor a tojás ötven százalékkal drágult.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!