Fotó: Barabás Ákos
A Versenytanács is indokolatlannak tartja az élelmiszerárak emelkedésének ütemét, ezért az agrárminiszter kérésére vizsgálatot indított.
2017. november 22., 15:252017. november 22., 15:25
2017. november 22., 15:292017. november 22., 15:29
Megkezdte az élelmiszerárak alakulásának vizsgálatát a Versenytanács, miután Petre Daea mezőgazdasági miniszter felkérte a szakhatóságot, vegye górcső alá, hogy mi vezethetett különböző termékkategóriák hirtelen és szerinte indokolatlan drágulásához.
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, főként a vaj, a tojás és bizonyos húskészítmények árának alakulását vizsgálják, ezeknél volt ugyanis a leglátványosabb az emelkedés.
„Nagyon jó, hogy hozzánk fordultak, de jó lett volna, ha több információval szolgálnak. Kértünk is tőlünk, hiszen a szaktárcának több adat áll a rendelkezésére a témában” – fejtette ki Chiriţoiu.
Meglátása szerint különben egyes áremelkedések regionális jellegűek, mint például a tojás és vaj esetében, ami Európa több országában hirtelen megdrágult.
Arra a kérdésre, hogy lehet-e szó a kiskereskedelmi üzletláncok összehangolt cselekvéséről, azt mondta, túl korai ilyesmiről beszélni. „Mindent ellenőrizni fogunk, a termelőtől a boltok polcaiig, hogy lássuk, piaci mechanizmusról van-e szó” – szögezte le a versenyhivatal vezetője.
Emlékeztetett egyúttal, hogy 2015-ben 35 millió lejre bírságolták a Metrót, a Realt, a Selgrost, a Mega Image-t, valamint beszállítóikat versenyellenes megállapodás miatt. Jelenleg hasonló eljárás gyanúja miatt zajlik vizsgálat a Cora, a Carrefour, a Kaufland és beszállítóik ellen, aminek a jövő év első felében várhatóak a következtetései.
Amint arról beszámoltunk, Petre Daea mezőgazdasági miniszter szombaton bejelentette, a Versenytanácstól vár magyarázatot arra, hogy miért drágult a tojás, a hús és egyéb élelmiszer az elmúlt időszakban, szerinte ugyanis indokolatlan volt az áremelkedés üteme. Egy másnapi televíziós nyilatkozatában is visszatért a témára, leszögezve: „nem nézhetjük tétlenül, hogy feje tetejére áll a piac”. Meglátása szerint az üzletláncok „fején van a vaj”, nem a termelők szintjén.
Arra kértem mindenkit ezen a láncon, hogy ne legyen mohó. A tojás ára a farm kapujában 52 bani, majd a boltban meghaladja az egy lejt. Úgy gondolom, hogy ez már túl nagy mohóság. A sertéshús esetében a farmon az élősúly ára 6,5 lej volt, de 5,5 lejre csökkent – vajon meglátjuk ezt a piacon is?” – jelentette ki a tárcavezető.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb kimutatása szerint a vaj és a burgonya átlagosan öt-hat, a friss gyümölcs hat, tejtermékek 4,8, míg a tojás 6,6 százalékkal drágult októberben az előző hónaphoz képest. Ráadásul például a vaj esetében az áremelkedés mintegy 12 százalékos 2016 decemberéhez viszonyítva, ugyanakkor a tojás ötven százalékkal drágult.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!