2011. november 01., 09:112011. november 01., 09:11
A tartozás létezését egy évvel ezelőtt egy Svájcban élő román közgazdász professzor tárta a nyilvánosság elé, miután a doktori címének megszerzését megelőző kutatómunkája során rábukkant a náci Németország és a Román Királyság között 1935-ben szentesített szerződésre. A Radu Golban által felfedezett gazdasági megállapodás értelmében Románia vállalta, hogy fedezi a német nyersanyagszükséglet jelentős részét, ennek megfelelően különféle árucikkeket szállított a Harmadik Birodalomnak. Golban szerint 1944 szeptemberében Berlin már több mint egymilliárd birodalmi márkával tartozott Bukarestnek, ami óvatos becslések szerint alacsony, 2,5 százalékos kamatlábat feltételezve mai értéken 18,8 milliárd eurónak felelne meg. Nem mellékes, hogy az összeg közel akkora, mint az a húszmilliárd eurós hitelcsomag, amelyet a Nemzetközi Valutaalap, az EU és a Világbank állapított meg Romániának a 2009-ben kötött megállapodás alapján.
Noha egy évvel ezelőtt a feltételezett adósság kérdésével élénken foglalkozott a romániai és a németországi média, a bukaresti kormány, a pénzügyminisztérium és a jegybank nem foglalt állást hivatalosan az ügyben. Pedig a 37 éves közgazdász levélben hívta fel a Román Nemzeti Bank, valamint Traian Băsescu államfő figyelmét a tartozásra. (A temesvári származású Golban családjával 1988-ban vándorolt ki Németországba, ahol megszerezte az állampolgárságot, később azonban a svájci Bázelben telepedett le). Ezzel szemben Ulla Jepke német szövetségi parlamenti képviselő interpellációja nyomán a berlini pénzügyminisztérium megpróbálta lezárni a kibontakozó vitát azzal, hogy közölte: az 1947-ben a Románia által is aláírt párizsi békeszerződés értelmében Bukarest lemondott valamennyi, Németországgal szembeni pénzügyi követeléséről.
Golban viszont állítja: erről szó sincs, Románia ugyanis csak azokról az igényekről mondott le, amelyek a háború 1939. szeptember 1-jei kezdete után keletkeztek. A bukaresti szenátus most azért kezdett foglalkozni a kérdéssel, mert a közgazdász szeptemberben levélben hívta fel a felsőház figyelmét, miszerint az adósság létezéséről megdönthetetlen bizonyítékokkal rendelkezik. Golban szerint a két uniós országnak diplomáciai csatornákon kellene rendeznie a történelmi adósságot, kudarc esetén azonban Bukarestnek meg kell fontolnia, hogy egyoldalúan jogi útra terelje az ügyet.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.