Az OTP Bank Románia javára döntött a bíróság a román fogyasztóvédelmi hatósággal fennálló konfliktus ügyében, felfüggesztve a törlesztőrészletek számítási módjára vonatkozó elnöki rendelet végrehajtását.
2023. szeptember 08., 20:012023. szeptember 08., 20:01
2023. szeptember 08., 20:442023. szeptember 08., 20:44
Minderről pénteken tájékoztatta lapunkat a magyar érdekeltségű pénzintézet romániai leányvállalata. A bírósági ítélet következtében a fogyasztóvédelem által a bankra vonatkozóan elrendelt intézkedések alkalmazását felfüggesztették a rendelet semmissé tételére irányuló peres eljárás jogerős lezárultáig.
A pénzintézet szerint az ügyfelek a hitelmegállapodás megkötésénél, valamint a teljes törlesztési időszak alatt is a jogi szabályozásoknak és az eladósodottsági szintnek megfelelően választhatnak a kívánt törlesztési módok között. „Az OTP Bank Románia megerősíti elkötelezettségét amellett, hogy az ügyfelek igényeinek megfelelő, optimális banki termékeket és szolgáltatásokat kínál olyan szilárd etikai és szakmai elveket követve, amelyek megfelelnek a hatályos banki szabályoknak és jogszabályoknak” – olvasható a pénzintézet szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot állapított meg az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) további nyolc romániai banknál, amelyeket összesen 400 000 lejre bírságolt.
Mint arról beszámoltunk, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt májusban összesen egymillió lejre bírságolt húsz romániai bankot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC). A vizsgálatok során a fogyasztóvédelem arra a következtetésre jutott, hogy a pénzintézetek a 10 évesnél hosszabb futamidejű hitelek esetében úgy állították össze a törlesztési tervet, hogy az első években a törlesztőrészlet 25 százalékát tette ki a hitel és 75 százalékát a kamatok. Ezzel a számítási módszerrel a fogyasztók valójában túlnyomó mennyiségben kamatot fizettek. Az ANPC felügyelői új hiteltörlesztési tervek kidolgozását írták elő a bankoknak, hogy a fogyasztók a fennálló tőketartozást egyenlő részletekben törlesszék a teljes futamidő alatt.
„Ha ezek a hitelszerződések kiegyensúlyozottak, racionálisak és a hitelesek számára kedvezők lennének, akkor most nem élne át pénzügyi drámát nagyon sok család Romániában. Az általunk feltárt és büntetett rendellenesség mögött a jelek szerint csoportérdekek és kartellre utaló magatartások lapulnak” – nyilatkozta a bankokat burkoltan uzsoratevékenységgel megvádoló főfogyasztóvédő, hozzátéve, a bankkölcsönökkel kapcsolatos jelenségről tájékoztatják a versenytanácsot is.
A megbüntetett bankok közül az OTP-hez hasonlóan a Transilvania Bank is megtámadta a bíróságon az ANPC határozatát, és már korábban igazat adtak az országban piacvezető pénzintézetnek. Júniusban kihirdetett végleges ítéletében a Kolozs megyei táblabíróság kimondta, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság új kamat- és hitelrészlet-számítási módszere érvénytelen, ezért az ügyfél és a bank közötti hitelszerződés a mérvadó. A Kolozs megyei táblabíróság ítélete felfüggesztette a fogyasztóvédelmi hatóság új hiteltörlesztési módszerének végrehajtását. A kolozsvári székhelyű bank is arra emlékeztetett korábban, hogy a hitelt igénylő ügyfelek a hitelszerződés aláírásakor eldönthetik, hogy egyenlő vagy változó összegű részletekben törlesztik a bankkölcsönt.
A következő 20 bank kapott pénzbüntetést: ING Bank, First Bank, Credite Europe Bank, OTP Bank Románia, Alpha Bank, Transilvania Bank, Raiffeisen Bank, BCR, Patria Bank, Unicredit Bank, BRD Groupe Societe Generale, Exim Bank, Procredit Bank, Intesa Sanpaolo, Techventures Bank (a volt Vasúti Kereskedelmi Bank), Libra Bank, CEC Bank, Garanti Bank és Vista Bank.
A Kolozs megyei Táblabíróság végleges ítéletben mondta ki, hogy az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új kamat- és hitelrészlet-számítási módszere érvénytelen, ezért az ügyfél és a bank közötti hitelszerződés a mérvadó.
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
szóljon hozzá!