Az OTP Bank Románia javára döntött a bíróság a román fogyasztóvédelmi hatósággal fennálló konfliktus ügyében, felfüggesztve a törlesztőrészletek számítási módjára vonatkozó elnöki rendelet végrehajtását.
2023. szeptember 08., 20:012023. szeptember 08., 20:01
2023. szeptember 08., 20:442023. szeptember 08., 20:44
Minderről pénteken tájékoztatta lapunkat a magyar érdekeltségű pénzintézet romániai leányvállalata. A bírósági ítélet következtében a fogyasztóvédelem által a bankra vonatkozóan elrendelt intézkedések alkalmazását felfüggesztették a rendelet semmissé tételére irányuló peres eljárás jogerős lezárultáig.
A pénzintézet szerint az ügyfelek a hitelmegállapodás megkötésénél, valamint a teljes törlesztési időszak alatt is a jogi szabályozásoknak és az eladósodottsági szintnek megfelelően választhatnak a kívánt törlesztési módok között. „Az OTP Bank Románia megerősíti elkötelezettségét amellett, hogy az ügyfelek igényeinek megfelelő, optimális banki termékeket és szolgáltatásokat kínál olyan szilárd etikai és szakmai elveket követve, amelyek megfelelnek a hatályos banki szabályoknak és jogszabályoknak” – olvasható a pénzintézet szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot állapított meg az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) további nyolc romániai banknál, amelyeket összesen 400 000 lejre bírságolt.
Mint arról beszámoltunk, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt májusban összesen egymillió lejre bírságolt húsz romániai bankot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC). A vizsgálatok során a fogyasztóvédelem arra a következtetésre jutott, hogy a pénzintézetek a 10 évesnél hosszabb futamidejű hitelek esetében úgy állították össze a törlesztési tervet, hogy az első években a törlesztőrészlet 25 százalékát tette ki a hitel és 75 százalékát a kamatok. Ezzel a számítási módszerrel a fogyasztók valójában túlnyomó mennyiségben kamatot fizettek. Az ANPC felügyelői új hiteltörlesztési tervek kidolgozását írták elő a bankoknak, hogy a fogyasztók a fennálló tőketartozást egyenlő részletekben törlesszék a teljes futamidő alatt.
„Ha ezek a hitelszerződések kiegyensúlyozottak, racionálisak és a hitelesek számára kedvezők lennének, akkor most nem élne át pénzügyi drámát nagyon sok család Romániában. Az általunk feltárt és büntetett rendellenesség mögött a jelek szerint csoportérdekek és kartellre utaló magatartások lapulnak” – nyilatkozta a bankokat burkoltan uzsoratevékenységgel megvádoló főfogyasztóvédő, hozzátéve, a bankkölcsönökkel kapcsolatos jelenségről tájékoztatják a versenytanácsot is.
A megbüntetett bankok közül az OTP-hez hasonlóan a Transilvania Bank is megtámadta a bíróságon az ANPC határozatát, és már korábban igazat adtak az országban piacvezető pénzintézetnek. Júniusban kihirdetett végleges ítéletében a Kolozs megyei táblabíróság kimondta, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság új kamat- és hitelrészlet-számítási módszere érvénytelen, ezért az ügyfél és a bank közötti hitelszerződés a mérvadó. A Kolozs megyei táblabíróság ítélete felfüggesztette a fogyasztóvédelmi hatóság új hiteltörlesztési módszerének végrehajtását. A kolozsvári székhelyű bank is arra emlékeztetett korábban, hogy a hitelt igénylő ügyfelek a hitelszerződés aláírásakor eldönthetik, hogy egyenlő vagy változó összegű részletekben törlesztik a bankkölcsönt.
A következő 20 bank kapott pénzbüntetést: ING Bank, First Bank, Credite Europe Bank, OTP Bank Románia, Alpha Bank, Transilvania Bank, Raiffeisen Bank, BCR, Patria Bank, Unicredit Bank, BRD Groupe Societe Generale, Exim Bank, Procredit Bank, Intesa Sanpaolo, Techventures Bank (a volt Vasúti Kereskedelmi Bank), Libra Bank, CEC Bank, Garanti Bank és Vista Bank.
A Kolozs megyei Táblabíróság végleges ítéletben mondta ki, hogy az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új kamat- és hitelrészlet-számítási módszere érvénytelen, ezért az ügyfél és a bank közötti hitelszerződés a mérvadó.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!